Niezwykła fala. Coś uderzyło w naszą galaktykę?

Ogromna struktura gazowa w formie fali została odkryta przez naukowców tworzących nową mapę Drogi Mlecznej na podstawie danych zebranych przez satelitę Europejskiej Agencji Kosmicznej Gaja. Strukturę nazwano "Falą Radcliffe'a" na cześć Radcliffe Institute for Advanced Study, którego pracownikiem jest kierujący zespołem tworzącym mapę naszej galaktyki Joao Alves.

Aktualizacja: 09.01.2020 09:09 Publikacja: 09.01.2020 05:53

Niezwykła fala. Coś uderzyło w naszą galaktykę?

Foto: stock.adobe.com

arb

Wcześniej fala nie została zauważona ze względu na jej ogromne rozmiary oraz jej położenie względem Ziemi. Podczas obserwacji kosmosu z Ziemi fala obejmuje połowę nieboskłonu, co sprawia, że trudno ją obserwować jako całość. Astronomowie odkrycie "Fali Radcliffe'a" opisali na łamach magazynu "Nature".

"Fala Radcliffe'a" - jak tłumaczy Alves - tworzy jedno z ramion Drogi Mlecznej długie na 9 tysięcy lat świetlnych i szerokie na 400 lat świetlnych. Struktura unosi się faliście 500 lat świetlnych nad i pod Drogą Mleczną (nasza galaktyka jest tzw. galaktyką spiralną czyli strukturą podobną do płaskiego dysku z licznymi odgałęzieniami).

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Kosmos
Okrycia na Marsie. Łazik Perseverance pobrał próbkę skały „niepodobną do niczego, co widzieliśmy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Kosmos
Co pogarsza wzrok astronautów? Ważne wyniki eksperymentów polskich badaczek
Kosmos
Tajemniczy „śpiew” z kosmosu. Badacze zaskoczeni nową lokalizacją sygnału
Kosmos
Asteroida zbliża się do Ziemi. Zderzenie jest możliwe, wiadomo kiedy
Kosmos
Pierwsze centrum danych na Księżycu o krok. Instalację wyniesie rakieta Falcon 9 SpaceX