Czy ziemskie bakterie mogą zabijać w kosmosie?

Naukowcy NASA katalogują wszystkie mikroorganizmy i grzyby na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Badacze nie są pewni, jaki wpływ mogą mieć one na zdrowie i życie astronautów.

Aktualizacja: 09.04.2019 14:48 Publikacja: 09.04.2019 14:41

Czy ziemskie bakterie mogą zabijać w kosmosie?

Foto: Fot. NASA

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest zamkniętym systemem, w którym prowadzone są różne badania - zarówno dotyczące techniki związanej z lotami w kosmos, wyżywienia ale też bakteriologiczne czy fizyczne. Załoga jest otoczona całym szeregiem systemów podtrzymujących życie i zapewniających bezpieczeństwo. W tych specyficznych warunkach mikrograwitacji, wraz z ludźmi, podróżują też pasażerowie na gapę. To różnego typu mikroorganizmy i grzyby. Naukowcy związani z NASA postanowili sprawdzić jakie organizmy postanowiły podbić kosmos. Wiedza ta może być wykorzystana do opracowania środków bezpieczeństwa przy długoterminowych podróżach kosmicznych lub życia w przestrzeni kosmicznej.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Kosmos
Niezwykłe zjawisko na niebie już 28 lutego. Następne takie dopiero za 136 lat
Kosmos
SpaceX ostrzega: Nie należy dotykać szczątków rakiety kosmicznej
Kosmos
Kolejny tajemniczy obiekt znaleziony na terytorium Polski. „Zbiornik Falcona 9”
Kosmos
Jak duże jest zagrożenie, że asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię?
Kosmos
Tajemniczy obiekt spadł na terytorium Polski. Ma związek z rozbłyskami na niebie?