Aktualizacja: 06.12.2024 06:18 Publikacja: 06.12.2024 04:30
Anwar al-Bunni
Foto: AFP
Z optymizmem. To, co się teraz dzieje, daje szansę na polityczne rozwiązanie w Syrii, na wymuszenie na reżimie porozumienia o procesie transformacji władzy zgodnie z rezolucją 2254 Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku. Bo reżim nigdy nie był zainteresowany negocjacjami, wolał używać siły militarnej, by zniszczyć każdego, kto mu stanął na drodze. Wydawało mu się, że wygrał i nikt mu się już nie przeciwstawi. To się teraz zmieniło. Oczywiście pojawia się wiele pytań na temat Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) [organizacji wiodącej w walkach przeciw Asadowi – red.] i jej przywódcy Abu Mohameda Dżawlaniego. Ale nie tylko ta organizacja walczy, u jej boku są inne, w tym ze środowisk świeckich. Przez te kilka dni zachowują się tak, jakby zmienili postawę i poglądy, otworzyli się na innych, nie chcą narzucać ludziom porządku islamskiego, pozwalają im, by czuli się wolni. Zwrócili się do wszystkich grup etnicznych i religijnych, obiecując równe prawa. Na razie HTS zachowuje się dobrze w przeciwieństwie do nadzorowanej przez Turcję Narodowej Armii Syryjskiej, która uderza w Kurdów, stosuje wobec nich przemoc.
„Poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości” - przekazało w godzinach porannych polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. To efekt ataków Rosji na Ukrainę.
Po długiej przerwie armia ukraińska podjęła kilka prób ataków, odrzucając Rosjan. Ale to oni nadal są górą.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie. „W przeciwieństwie do mojego poprzednika, zawsze miałem z nim dobre stosunki” – powiedział.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Rosyjska armia wykorzystuje osły do dostarczania amunicji na linię frontu na Ukrainie. Generał Wiktor Sobolew, członek komisji obrony Dumy Państwowej tłumaczy, że zdecydowano się na taki krok, ponieważ pojawiły się problemy z transportem. Przypomina, że podobne działania pozwoliły w 1945 roku wojskom radzieckim dotrzeć do Berlina.
Euro Styl z Grupy Dom Development realizuje kilka inwestycji premium w wyjątkowych lokalizacjach blisko centrum Gdańska. Utrzymane w industrialnym klimacie Doki powstają na postoczniowych terenach, gdzie rodzi się nowa, prestiżowa dzielnica Młode Miasto. Esencja i Jaskółcza to z kolei Dolne Miasto - historyczna część śródmieścia, którą okalają wody Motławy. Powstająca tam Esencja wyróżnia się piękną architekturą ze zdobioną elewacją o niespotykanych detalach. Z okien jej apartamentów mamy widoki na wody Nowej Motławy i panoramę Głównego Miasta. Z kolei Jaskółcza urzeka swoim eleganckim stylem nawiązującym do historycznej, kamienicznej zabudowy tego obszaru.
„Poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości” - przekazało w godzinach porannych polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. To efekt ataków Rosji na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump przekonuje, że zarówno Rosja, jak i Ukraina, chcą zawrzeć porozumienie kończące wojnę.
Elon Musk złożył ofertę kupna OpenAI za 97,4 mld dolarów – informuje dziennik "The Wall Street Journal". Jednak Sam Altman, skonfliktowany z Muskiem współzałożyciel firmy, odrzucił tę propozycję.
Polski rząd ogłasza plan inwestycyjny wart 650 mld zł, Donald Trump nakłada kolejne cła na import stali i aluminium, a warszawska giełda bije historyczne rekordy. Tymczasem Unia Europejska analizuje zmiany w swojej polityce pomocowej, co może wpłynąć na relacje międzynarodowe i rozwój globalnych gospodarek.
Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Hamas powinien uwolnić wszystkich zakładników wywiezionych do Strefy Gazy 7 października 2023 roku do południa w sobotę. W przeciwnym razie, jak dodał, zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem powinno zostać zerwane.
Z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa każdy produkt kontrolowany w sposób istotny przez reżimy autorytarne budzi podejrzenia dotyczące szpiegostwa i prywatności – mówi Bogusławowi Chrabocie Audrey Tang, cyfrowa ambasadorka Tajwanu.
Takie ostrzeżenie publikuje brytyjski rząd. W ostatnim czasie w Egipcie doszło do kilku wypadków z udziałem łodzi zabierających nurkujących turystów w morze. Jeśli ktoś rozważa tego typu podróż, powinien upewnić się, czy dana jednostka spełnia normy bezpieczeństwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas