Orbán pisze do Michela. Żąda wznowienia stosunków dyplomatycznych z Rosją

Viktor Orbán napisał list do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela. Zawarł w nim "kilka sugestii do rozważenia" - informuje niemiecki "Bild"

Publikacja: 16.07.2024 10:00

Premier Wegier Viktor Orbán

Premier Wegier Viktor Orbán

Foto: AFP

amk

W liście do przewodniczącego RE Viktor Orbán, premier Węgier, które obecnie sprawują rotacyjną prezydencję UE, opisał swoje rozmowy w USA, które odbyły się przed zamachem na Donalda Trumpa, oraz spotkania z przywódcami Ukrainy, Rosji, Chin, Turcji. Zawarł w nim także „kilka sugestii do rozważenia”.

Orbán przewiduje nasilenie starć na Ukrainie

„Powszechnie obserwuje się, że w najbliższej przyszłości intensywność konfliktu zbrojnego radykalnie się nasili” - pisze w liście węgierski premier.

W tym kontekście przedstawia żądania - rozmów z Chinami na temat „konferencji pokojowej”, wznowienia stosunków dyplomatycznych z Rosją i „ofensywy politycznej” skierowanej ku Globalnemu Południu, którego szacunek Europa miała utracić  w związku ze swoim stanowiskiem w sprawie wojny na Ukrainie.

Czytaj więcej

Ministrowie UE zignorują szczyt organizowany przez Węgry? Jasny sygnał dla Viktora Orbána

Orbán krytykuje Joe Bidena, pisząc, że "urzędujący prezydent czyni ogromne wysiłki, aby utrzymać się w wyścigu. Jest oczywiste, że nie jest on w stanie zmienić dotychczasowej prowojennej polityki USA i dlatego nie można od niego oczekiwać inicjowania nowej polityki”.

Węgierski premier wychwala natomiast Donalda Trumpa, już oficjalnego rywala Bidena w wyborach prezydenckich. „Mogę (...) z całą pewnością powiedzieć, że zaraz po zwycięstwie wyborczym nie będzie czekał do inauguracji, ale od razu będzie gotowy do pośredniczenia w działaniach pokojowych. Ma w tym zakresie szczegółowe i dobrze uzasadnione plany” - zapewnia polityk.

Rzekoma propozycja pokojowa wpisuje się w publiczne oświadczenia Trumpa na temat jego polityki wobec Ukrainy oraz plan sformułowany przez czołowych doradców Trumpa, zgodnie z którym USA wstrzymają pomoc wojskową, jeśli Ukraina nie zgodzi się na rozmowy pokojowe.

Oznacza to, że UE powinna przewidzieć zmianę w polityce USA, jak twierdzi Orbán, i albo uznać potrzebę natychmiastowych negocjacji między Rosją a Ukrainą, albo przyjąć większą odpowiedzialność za finansowanie obronności Ukrainy.

Premier Węgier ostrzega przed skutkami zwycięstwa Trumpa

Węgierski premier ostrzega także, że zwycięstwo Trumpa w wyborach będzie dla UE kosztowne: „Jestem więcej niż przekonany, że w prawdopodobnym przypadku zwycięstwa prezydenta Trumpa obciążenia finansowe pomiędzy USA i UE będą znaczące".

Zdaniem Orbána, w kwestii wsparcia finansowego dla Ukrainy,  zmienią się one na niekorzyść  dla Unii Europejskiej.

Orbán od dawna współpracuje z konserwatystami w USA i jest jedynym europejskim przywódcą, który jest otwarcie przyjazny Kremlowi. Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę kilkakrotnie wypowiadał się z uznaniem o Trumpie, wychwalając go jako „człowieka pokoju”.

Konflikty zbrojne
Putin mówił o wdzięczności wobec Hamasu podczas spotkania ze zwolnionymi zakładnikami
Konflikty zbrojne
Gen. Skrzypczak: Negocjacje USA-Rosja ws. Ukrainy? Trump przegrał pierwszą rundę
Konflikty zbrojne
Kraj NATO zamierza wysłać żołnierzy na Ukrainę. Po naukę
Konflikty zbrojne
Strefa Gazy: Żołnierz znalazł psa, który zaginął w czasie ataku Hamasu w 2023 r.
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Konflikty zbrojne
Rosja werbuje Chińczyków na wojnę. Pekin udaje, że nie widzi