Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińcy partyzanci informują o ataku na jednostkę wojskową na Krymie.
Wypowiedź Orbána ma miejsce w czasie, gdy NATO opracowuje pakiet wsparcia dla Ukrainy, który ma zostać zaprezentowany na szczycie w Waszyngtonie w lipcu i który, jak się oczekuje, będzie obejmował większą rolę NATO na poziomie operacyjnym w koordynowaniu dostaw broni i szkoleniu dla sił ukraińskich.
W wywiadzie Orbán powiedział, że Węgry są zaangażowane w misję NATO polegającą na obronie członków Sojuszu w przypadku ataku. Budapeszt ma się jednak obawiać, że pomoc finansowa i wojskowa dla Ukrainy, która nie jest członkiem NATO, ostatecznie doprowadzi do większego zaangażowania wojskowego, w tym rozmieszczenia tam wojsk Sojuszu.
Orbán spokojny. Rosja nie zaatakuje państwa NATO, wojna na Ukrainie to sprawa "dwóch państw słowiańskich"
Orbán podkreślił, że Węgry zasadniczo nie zgadzają się z oceną części członków NATO, że Rosja po Ukrainie dokona inwazji na wschodnią flankę NATO. Powiedział, że obecną wojnę należy uznać za wojnę pomiędzy „dwoma krajami słowiańskimi”.
Czytaj więcej
Nie było wypowiedzenia wojny między obydwoma krajami. Kiedy Rosja wypowie wojnę, będzie wojna - powiedział na konferencji prasowej premier Węgier Viktor Orbán.