USA kupują broń dla Ukrainy wartą miliardy dolarów

USA przygotowują się do zawarcia wartych wiele miliardów dolarów kontraktów na zakup broni i sprzętu wojskowego dla ukraińskiej armii - informuje "Politico".

Publikacja: 26.04.2024 05:15

USA zamawiają m.in. amunicję artyleryjską dla Ukrainy

USA zamawiają m.in. amunicję artyleryjską dla Ukrainy

Foto: US DoD

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 793

Wartość kontraktów ma wynieść 6 miliardów dolarów — wynika z informacji przekazywanych „Politico” przez dwóch przedstawicieli administracji USA. Oficjalne potwierdzenie zawarcia kontraktów może nastąpić już w piątek.

Co wejdzie w skład pakietu pomocy dla Ukrainy wartego 6 mld dolarów?

Środki na sfinansowanie zakupów będą pochodzić z udostępnionych administracji Joe Bidena ustawą przyjęta przez Kongres 61 mld dolarów przeznaczonych na wsparcie walczącej z Rosją Ukrainy. Kontrakty mają obejmować amunicję do zestawów Patriot, amunicję artyleryjską, drony, środki do zwalczania dronów oraz pociski powietrze-powietrze przeznaczone dla myśliwców — twierdzą informatorzy „Politico”.

W czerwcu na Ukrainę ma trafić pierwsza transza pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm i 122 mm pozyskanych w krajach trzecich w ramach inicjatywy przedstawionej przez Czechy

W skład pakietu ma też wejść amunicja do zestawów HIMARS i zestawów obrony przeciwlotniczej NASAMS.

„Politico” zastrzega, że broń i uzbrojenie pozyskane w ramach kontraktów będzie trafiać na Ukrainę przez kilka lat, ponieważ pieniądze są przeznaczone na produkcję nowego uzbrojenia w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative, co oznacza, że broń nie będzie pochodzić z magazynów amerykańskiej armii.

Sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, ma ogłosić nowy pakiet pomocy w czasie wirtualnego spotkania członków tzw. grupy Ramstein, zrzeszającej ponad 50 państw, które udzielają Ukrainie wsparcia wojskowego.

Na Ukrainę trafia obecnie pomoc wojskowa z magazynów armii USA

Pomoc wojskowa USA dla Ukrainy jest pilnie potrzebna, ponieważ - wobec wielomiesięcznego impasu w Kongresie w kwestii dodatkowych środków dla administracji Joe Bidena na wsparcie wojskowej Ukrainy — obecnie Rosjanie mają dużą przewagę nad Ukraińcami jeśli chodzi m.in. o amunicję artyleryjską (mowa o przewadze od 5 do 1 do nawet 10 do 1). Taka sytuacja na dłuższą metę grozi przełamaniem frontu przez rosyjską armię.

W środę odpowiedzialny za logistykę w Pentagonie William LaPlante mówił, że rosyjskie fabryki zbrojeniowe pracują obecnie na trzy zmiany, 24 godziny na dobę. Rosjanie mają przeznaczać na zbrojenia od 6 do 7 proc. PKB.

Czytaj więcej

Departament Stanu potwierdza. Rakiety dalekiego zasięgu na Ukrainie na polecenie Joe Bidena

Obecnie na Ukrainę trafia uzbrojenie dostarczone w ramach pakietu pilnej pomocy, wartego ok. miliard dolarów, który zaczął być realizowany zaraz po podpisaniu przez Joe Bidena ustawy z dodatkowymi środkami na wsparcie dla Ukrainy.

Pomoc, która trafia obecnie z USA na Ukrainę, pochodzi z magazynów amerykańskiej armii. W jej skład wchodzi amunicja artyleryjska, amunicja do zestawów przeciwlotniczych, bojowe wozy piechoty Bradley i transportery opancerzone M113 oraz pociski dalekiego zasięgu ATACMS (o zasięgu do 300 km).

Te ostatnie miały — potajemnie — trafić na Ukrainę już w marcu, w ramach poprzedniego pakietu pomocy wojskowej. Ukraińcy mieli już użyć pocisków ATACMS do ataków głęboko za linią frontu, m.in. na lotnisko Dżankoj na Krymie.

W tym tygodniu decyzję o przekazaniu Ukrainie największego jak dotąd pakietu pomocy wojskowej, wartego 500 mln funtów, ogłosiła Wielka Brytania. W skład pakietu wchodzi 1 600 pocisków, w tym pociski dalekiego zasięgu, Storm Shadow.

W czerwcu na Ukrainę ma trafić pierwsza transza pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm i 122 mm pozyskanych w krajach trzecich w ramach inicjatywy przedstawionej przez Czechy, którą wspiera m.in. Polska.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy