Komisja Europejska szykuje 14. pakiet sankcji. Kary dla przewoźników ropy i broni

Reuters: Unia Europejska zaproponuje objęcie sankcjami tankowców i innych statków przewożących rosyjską ropę, a do Rosji - północnokoreańską broń.

Publikacja: 24.04.2024 22:00

Tankowce w pobliżu terminalu w tureckim Dörtyoll, skąd (mimo unijnego embarga) dostarczana jest rosy

Tankowce w pobliżu terminalu w tureckim Dörtyoll, skąd (mimo unijnego embarga) dostarczana jest rosyjska ropa naftowa do Europy, Turcja, 7 lutego 2024 r.

Foto: PAP/CTK

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791

Oczekuje się, że Komisja Europejska zaproponuje sankcje na statki dostarczające Rosji północnokoreański sprzęt wojskowy, a także na tankowce, które lekceważą pułap cenowy grupy G7 na rosyjską ropę - pisze Reuters, cytując źródła w Unii Europejskiej.

Komisja finalizuje prace nad wnioskiem dotyczącym 14. pakietu sankcji wobec Moskwy za trwającą trzeci rok brutalną inwazję na Ukrainę.

Wojna Rosji z Ukrainą. Unia Europejska chce ukarać przyjaciela Putina

Mocarstwa zachodnie oskarżyły Koreę Północną o dostarczanie broni, w tym rakiet balistycznych i amunicji, do zasilania rosyjskiej machiny wojennej. W ciągu ostatnich miesięcy na froncie zapanował pat, a żadna ze stron nie jest w stanie poczynić znaczących zdobyczy terytorialnych.

W lutym Stany Zjednoczone podały, że od września Korea Północna dostarczyła kilka tysięcy kontenerów z amunicją i innymi materiałami militarnymi.

Wojna Rosji z Ukrainą. Sankcje na firmy zaopatrujące Rosją

Komisja stara się również nałożyć sankcje na tankowce należące do tak zwanej „floty cieni”, które transportują rosyjską ropę poza pułap cenowy ropy Grupy Siedmiu krajów (G7).

Z dokumentu wynika, że do listy podmiotów objętych sankcjami ma zostać dodanych 40 przedsiębiorstw. Należą do nich rosyjskie firmy zaopatrujące się w sprzęt dla wojska, a także firmy z krajów trzecich, które sprzedały Rosji elektronikę, półprzewodniki i chipy do zastosowań wojskowych.

Czytaj więcej

Kolizja rosyjskiego tankowca u wybrzeży Danii. Jakie ryzyko niesie "flota cieni"

Firmy z krajów trzecich, o których mowa w dokumencie, mają swoje siedziby w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kirgistanie, Turcji i Chinach i sprzedawały Rosji sprzęt pochodzący z Unii Europejskiej i USA.

Jak podają źródła cytowane przez Reutersa, Komisja prowadzi w tym tygodniu nieformalne dyskusje z państwami członkowskimi UE, zanim przedstawi swój wniosek Radzie.

Komisja odmówiła komentarza.

Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego