Ilu systemów Patriot potrzebuje Ukraina, by obronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi? Wołodymyr Zełenski podał liczbę

Rosja będzie nadal atakować ukraiński system energetyczny, ale jest sposób, by się przed tym obronić – wskazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym kanałowi informacyjnemu „Teleton”.

Publikacja: 06.04.2024 21:16

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Foto: president.gov.ua

qm

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 773

— Aby całkowicie ochronić Ukrainę, w przyszłości pożądane jest, aby Ukraina miała 25 systemów Patriot, po 6-8 baterii każdy. Wszyscy nasi partnerzy są tego świadomi, znają nawet punkty, w których odpowiednie systemy powinny być umieszczone i działać. Systemy Patriot lub analogiczne. Na świecie istnieje kilka analogicznych systemów, one również działają bardzo dobrze — mówił w sobotę prezydent Ukrainy. 

Jak dodał Zełenski, może się wydawać, że mowa jest o dużej liczbie systemów, ale terytorium Ukrainy też jest duże. Zwrócił również uwagę, że bez takich systemów Rosja będzie nadal atakować ukraiński system energetyczny.

Foto: PAP

Wołodymyr Zełenski: Systemy Patriot niezbędne do walki z niektórymi rosyjskimi rakietami

— Wierzę, że uda nam się pójść tą drogą, byliśmy w stanie chronić wiele obiektów energetycznych za pomocą obrony powietrznej i innej ochrony pierwszego, drugiego i trzeciego poziomu. Są jednak rakiety, przeciwko którym te systemy obrony niestety nie działają . I tutaj może zadziałać tylko Patriot lub jego odpowiednik — tłumaczył Zełenski. W innym przypadku, jak wskazał, trzeba wybrać, który obiekt i które miasto chce się chronić.

Wołodymyr Zełenski zauważył, że intensywność rosyjskiego ostrzału jest obecnie duża. Według niego Ukraina posiada obecnie zapas rakiet do obrony powietrznej, należy jednak wziąć pod uwagę, że Rosja może jeszcze zwiększyć intensywność ostrzału, a wówczas takich pocisków Kijowowi nie wystarczy.

Czytaj więcej

Masowy nalot dronów. Tym razem atakują Ukraińcy

— Jeśli nadal będą uderzać tak, jak atakowali przez ostatni miesiąc, możemy nie mieć wystarczającej liczby rakiet i nasi partnerzy również o tym wiedzą. Policzyliśmy terminy. Potrzebujemy tych pocisków, wiemy, z ilu dziennie średnio korzystamy. Te procesy muszą zostać przyspieszone. Wszystko to kosztuje — mówił Wołodymyr Zełenski.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy