Niemcy chcą kupić od USA pociski JASSM-ER. Ich zasięg to około 1000 km

Niemiecki rząd rozpoczął proces zamawiania 75 pocisków manewrujących JASSM-ER ze Stanów Zjednoczonych - podał dziennik "Bild".

Publikacja: 19.03.2024 14:50

Amerykański taktyczny lotniczy pocisk manewrujący JASSM-ER

Amerykański taktyczny lotniczy pocisk manewrujący JASSM-ER

Foto: USAF

Nowe pociski produkcji amerykańskiej mogą zastąpić w dłuższej perspektywie posiadane przez niemiecką armię pociski Taurus.

Rząd Niemiec już w 2022 roku przekazał władzom w Waszyngtonie zainteresowanie zakupem odrzutowców F-35 i związanych z nimi pocisków.

Według dziennika „Bild”, cena zakupu całego pakietu wynosi ponad 8 miliardów euro.

Czytaj więcej

Polska liderem zbrojeń w NATO. Zakup sprzętu? Tylko Helsinki mogą równać się z Warszawą

Wraz z F-35 zamówiono kilka pocisków powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, ale proces zakupu pocisków JASSM został opóźniony — informuje dziennik.

Oficjalnie decyzja o zakupie nowych pocisków ma zostać podpisana jesienią tego roku.

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Obrony powiedział, że w ramach zakupu myśliwców F-35A planowane jest zamówienie szerokiej gamy broni, w tym pocisków powietrze-ziemia.

- Odpowiednie umowy nie zostały jeszcze w pełni zawarte i nie można przewidzieć żadnych konkretnych decyzji - przekazał rzecznik.

Pociski JASSM-ER dla Polski

12 marca Amerykanie przekazali, że Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 821 pocisków AGM-158B-2 JASSM-ER, 745 AIM-120C-8 AMRAAM oraz 232 AIM-9X Sidewinder Block II. Łączny koszt ma być nie większy niż 3,68 mld dolarów netto.

Manewrujące pociski w odmianie JASSM-ER zostały zaprojektowane w technologii stealth. Odpalane z pokładu samolotu większą cześć drogi szybują praktycznie niewidzialne dla radarów, wykorzystując sterowanie bezwładnościowe . Do zmiany i aktywnego korygowania trasy lotu pocisk używa uodpornionego na zakłócenia, kodowanego systemu nawigacji satelitarnej GPS. W ostatniej fazie precyzyjnego naprowadzania na konkretny cel, zapisany w pamięci komputera, do akcji włącza się specjalna głowica termolokalizacyjna.

JASSM jest w stanie bardzo skutecznie sforsować nawet rozbudowane systemy obrony przeciwlotniczej a dzięki potężnej ważącej 454 kg głowicy bojowej zdolnej do przebijania i penetrowania żelbetonowych umocnień - niszczyć specjalnie chronione obiekty: centra zarządzania i dowodzenia położone w głębi terytorium i obronnych ugrupowań nieprzyjaciela.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy