Think tank: Co czeka Naddniestrze? Rosja udzieli pomocy czy je anektuje?

W środę w Naddniestrzu zwołany w trybie nagłym nadzwyczajny zjazd deputowanych ludowych wszystkich szczebli zaapelował do władz Rosji o ochronę przed rosnącą presją gospodarczą ze strony władz Mołdawii. ISW, think tank z Waszyngtonu, analizuje jakie kroki wobec Naddniestrza może podjąć Rosja.

Aktualizacja: 29.02.2024 15:04 Publikacja: 29.02.2024 06:02

Zjazd deputowanych ludowych Naddniestrza

Zjazd deputowanych ludowych Naddniestrza

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 736

Rząd Mołdawii, w granicach której znajduje się Naddniestrze, określił decyzję zjazdu mianem „propagandowej”.

Separatystyczna republika nie jest uznawana przez społeczność międzynarodową ale de facto pozostaje odrębnym bytem quasipaństwowym. W Naddniestrzu od 1992 roku stacjonuje ok. 1 500 rosyjskich żołnierzy, którzy przebywają tam w charakterze sił pokojowych.

Naddniestrzański zjazd deputowanych ludowych wezwał parlament Rosji, by ten podjął „działania dyplomatyczne” mające „chronić Naddniestrze w świetle rosnącej presji ze strony Mołdawii”.

Wiosną 2022 roku pojawiły się spekulacje, że Rosja będzie chciała rozszerzyć wojnę na Ukrainie na Mołdawię i Naddniestrze. Mołdawia jest byłą republiką radziecką - obecnie kraj ten stara się o członkostwo w UE. Mołdawia pozostaje krajem neutralnym, a jej siły zbrojne są stosunkowo niewielkie.

Mołdawia i Naddniestrze

Mołdawia i Naddniestrze

Foto: PAP

Naddniestrze. USA „zdecydowanie wspiera” integralność terytorialną Mołdawii

Prezydent Mołdawii, Maia Sandu zapewnia, że jej kraj chce zakończyć konflikt o Naddniestrze pokojowymi metodami.

- To, co robi rząd, to małe kroki w stronę gospodarczej reintegracji kraju — stwierdziła.

Z kolei wicepremier Mołdawii, Oleg Serebrian powiedział, że zjazd deputowanych w Naddniestrzu był „wydarzeniem propagandowym” a Naddniestrze, tak jak wszyscy mieszkańcy Mołdawii, zyskają na działaniach rządu zmierzających do tego, by kraj dołączył do UE.

O „zdecydowanym wsparciu” dla suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii zapewnił rzecznik Departamentu Stanu USA, Matthew Miller.

Czytaj więcej

Czy Rosja wkroczy do Naddniestrza? Mołdawia obawia się rakiet

Tymczasem rosyjski MSZ oświadczył, że obrona interesów obywateli Naddniestrza jest priorytetem dla Moskwy. Zapowiedział dokładne przeanalizowanie prośby deputowanych z Naddniestrza.

Think tank z USA o scenariuszach dla Naddniestrza: Od „nie stanie się nic” po aneksję przez Rosję

Według ISW obecnie możliwych jest kilka scenariuszy.

Naddniestrze

Naddniestrze

Foto: PAP

Scenariusz pierwszy zakłada, że Kreml nie podejmie żadnych natychmiastowych działań i pozwoli na utrzymanie status quo między Naddniestrzem a Mołdawią. Taki scenariusz jest możliwy, jeśli — jak pisze ISW — władze separatystycznej republiki chcą wywrzeć presję na Władimirze Putinie, by ten przyspieszył działania wobec Naddniestrza. Putin może zdecydować, że na to nie zareaguje, albo odnieść się do prośby w późniejszym okresie.

Czytaj więcej

Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Armenii. Rosja traci sojusznika?

Drugi scenariusz przewiduje rozpoczęcie przez Moskwę wywierania presji dyplomatycznej na Mołdawię, by ta wycofała się z wprowadzonego 1 stycznia 2024 roku Kodeksu celnego, na który skarżą się władze Naddniestrza, traktując kodeks jako element„wojny gospodarczej” z separatystyczną republiką. Kreml może też udzielić wsparcia gospodarczego Naddniestrzu w postaci pomocy humanitarnej, finansowej lub nowych umów handlowych, w ramach wywierania presji na gospodarkę Mołdawii. Mołdawia zmieniła Kodeks celny w związku ze staraniami o członkostwo w UE.

Kreml może formalnie anektować Naddniestrze, aby usprawiedliwić interwencję wojskową w Mołdawii w długiej perspektywie czasowej

Kreml może też - to trzeci scenariusz — wysłać dodatkowe wsparcie militarne Naddniestrzu, choć nie jest jasne jak Rosja mogłaby to zrobić. Przerzut żołnierzy lub sprzętu wojskowego wymagałby transportu nad terytorium Ukrainy lub terytorium należącej do NATO Rumunii — zauważa ISW. Alternatywą byłaby przeprowadzona na dużą skalę operacja lądowa w obwodzie odeskim, który graniczy z Naddniestrzem — co jest jednak mało prawdopodobnym scenariuszem.

Kreml może też zintensyfikować działania hybrydowe mające na celu zdestabilizowanie Mołdawii i spolaryzowanie tamtejszego społeczeństwa przed negocjacjami Mołdawii z UE ws. akcesji oraz przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi w Mołdawii na listopad.

Kreml może też - to ostatni scenariusz — formalnie anektować Naddniestrze, aby usprawiedliwić interwencję wojskową w Mołdawii w długiej perspektywie czasowej. ISW przypomina, że Kreml w przeszłości używał pretekstu, jakim jest ochrona Rosjan (w Naddniestrzu mieszka ich ok. 200 tysięcy), do interwencji wojskowych w Gruzji i na Ukrainie.

ISW pisze jednak, że na razie nie widać działań Rosji, które mogłyby wskazywać na przygotowania do operacji militarnej przeciw Mołdawii.

Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie