Drugi scenariusz przewiduje rozpoczęcie przez Moskwę wywierania presji dyplomatycznej na Mołdawię, by ta wycofała się z wprowadzonego 1 stycznia 2024 roku Kodeksu celnego, na który skarżą się władze Naddniestrza, traktując kodeks jako element„wojny gospodarczej” z separatystyczną republiką. Kreml może też udzielić wsparcia gospodarczego Naddniestrzu w postaci pomocy humanitarnej, finansowej lub nowych umów handlowych, w ramach wywierania presji na gospodarkę Mołdawii. Mołdawia zmieniła Kodeks celny w związku ze staraniami o członkostwo w UE.
Kreml może formalnie anektować Naddniestrze, aby usprawiedliwić interwencję wojskową w Mołdawii w długiej perspektywie czasowej
Kreml może też - to trzeci scenariusz — wysłać dodatkowe wsparcie militarne Naddniestrzu, choć nie jest jasne jak Rosja mogłaby to zrobić. Przerzut żołnierzy lub sprzętu wojskowego wymagałby transportu nad terytorium Ukrainy lub terytorium należącej do NATO Rumunii — zauważa ISW. Alternatywą byłaby przeprowadzona na dużą skalę operacja lądowa w obwodzie odeskim, który graniczy z Naddniestrzem — co jest jednak mało prawdopodobnym scenariuszem.
Kreml może też zintensyfikować działania hybrydowe mające na celu zdestabilizowanie Mołdawii i spolaryzowanie tamtejszego społeczeństwa przed negocjacjami Mołdawii z UE ws. akcesji oraz przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi w Mołdawii na listopad.
Kreml może też - to ostatni scenariusz — formalnie anektować Naddniestrze, aby usprawiedliwić interwencję wojskową w Mołdawii w długiej perspektywie czasowej. ISW przypomina, że Kreml w przeszłości używał pretekstu, jakim jest ochrona Rosjan (w Naddniestrzu mieszka ich ok. 200 tysięcy), do interwencji wojskowych w Gruzji i na Ukrainie.