Huti wzięli na cel amerykański okręt. Myśliwiec strącił pocisk

Amerykański myśliwiec strącił przeciwokrętowy pocisk manewrujący wystrzelony przez rebeliantów Huti z terytorium Jemenu w stronę amerykańskiego niszczyciela znajdującego się na wodach Morza Czerwonego - poinformowała amerykańska armia.

Publikacja: 15.01.2024 07:02

Niszczyciel USA

Niszczyciel USA

Foto: AFP

arb

Przechwycenie pocisku przeciwokrętowego przez myśliwiec USA to najnowszy incydent, do jakiego doszło w rejonie Morza Czerwonego, na którym Huti atakują statki towarowe i zapowiadają, że nie przerwą ataków, dopóki Izrael nie wstrzyma ofensywy przeciw Hamasowi w Strefie Gazy.

Dowództwo Centralne USA: Pocisk zestrzelony w pobliżu jemeńskiego portu

Do ataku na amerykański niszczyciel doszło po nalotach na cele Huti w Jemenie przeprowadzonych przez brytyjskie i amerykańskie lotnictwo. Po tych atakach Huti zapowiedzieli „zdecydowaną” odpowiedź na działania Amerykanów i Brytyjczyków.

Amerykańskie Dowództwo Centralne zapewnia, że niszczyciel, który był celem ataku Huti, nie został uszkodzony. W ataku nikt nie ucierpiał.

Czytaj więcej

Zapomniana wojna uderza w globalny handel morski

Dowództwo Centralne w opublikowanym komunikacie podaje, że pocisk został strącony w pobliżu jemeńskiego portu Al-Hudajda.

Wcześniej Huti informowali, że amerykańskie samoloty przelatywały blisko jemeńskiej przestrzeni powietrznej i wybrzeża kraju.

Rzecznik Huti, Mohammed Abdulsalam, działania „wrogiego” lotnictwa nazwał „jawnym naruszeniem suwerenności” Jemenu.

Agencja Reutera nie była w stanie zweryfikować czy ostrzelanie okrętu USA było odpowiedzią Huti na aktywność amerykańskiego lotnictwa.

Rosnące napięcie w rejonie Jemenu i na wodach Morza Czarnego budzi obawy o rozszerzenie się konfliktu Izraela z Hamasem w Strefie Gazy na cały region Bliskiego Wschodu.

Izrael prowadzi operację w Strefie Gazy od 7 października — są to działania odwetowe po ataku jaki na Izrael przeprowadził Hamas.

Hamas, podobnie jak rebelianci Huti, jest wspierany przez Iran.

Protest przed bazą na Cyprze, z której startowały samoloty atakujące Jemen

W niedzielę przed bazą brytyjskich Sił Powietrznych na Cyprze doszło do protestu propalestyńskich aktywistów wyrażających sprzeciw wobec użycia bazy do przeprowadzenia ataków powietrznych na Jemen.

- Jesteśmy tu, by potępić współudział rządu Wielkiej Brytanii i wykorzystanie cypryjskiej ziemi w celu wsparcia Izraela w ataku na Gazę - wyjaśniła Natalia Olivia z organizacji Zjednoczeni dla Palestyny. 

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy