Władimir Putin nazywa wojnę na Ukrainie "tragedią". "Udaje, że chce negocjować"

Prezydent Rosji, Władimir Putin oświadczył, że "świat musi pomyśleć o tym jak zatrzymać tragedię", jaką jest wojna na Ukrainie, którą 24 lutego 2022 roku rozpoczęła Rosja.

Publikacja: 23.11.2023 06:57

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 638

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną, analizując wypowiedź Putina jako przykład "fałszywej retoryki ukazującej gotowość Rosji do znaczących negocjacji" ws. pokoju na Ukrainie.

Jak Rosja widzi rozmowy pokojowe z Ukrainą?

Wojna na Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku od najazdu rosyjskich wojsk na teren suwerennego państwa. Rosja okupuje obecnie 17 proc. terytorium Ukrainy, a jesienią 2022 roku przeprowadziła nielegalną aneksję okupowanych ziem. W 2014 roku Rosja dokonała nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu.

Moskwa mówiąc w przeszłości o rozmowach pokojowych z Ukrainą podkreślała, że "muszą one uwzględniać nowe realia", co należy odczytywać jako oczekiwanie Rosji, że Ukraina pogodzi się z utratą części terytorium, co władze w Kijowie wykluczają.

Czytaj więcej

Rosyjska ofensywa słabnie? Ukraińcy: Mniejsze siły atakują Awdijiwkę

"Putin i inni przedstawiciele władz Rosji fałszywie stwierdzają, że Kreml jest gotowy negocjować koniec wojny, sygnalizując jednocześnie, że Kreml podtrzymuje jej maksymalistyczne cele, obejmujące zmiany terytorialne i zmianę władzy" w Kijowie - zauważa ISW w analizie.

ISW podkreśla, że Rosja forsuje taką narrację twierdząc jednocześnie, że to Ukraina nie chce rozmawiać z Rosją. Zdaniem think tanku celem Rosji jest skłonienie Zachodu do wywarcia presji na Ukrainę, by ta zdecydowała się na ustępstwa wobec Rosji.

Tymczasem Ukraińcy utrzymują, że są gotowi rozmawiać z Rosją jeśli ta wycofa swoje wojska z Ukrainy, w tym z Donbasu i Krymu.

Władimir Putin mówi, że Zachód powinien być zszokowany sytuacją w Strefie Gazy

Zdaniem ISW przedwczesne zakończenie wojny jakimś porozumieniem zwiększa prawdopodobieństwo odnowienia rosyjskiej agresji w bliskiej przyszłości w warunkach znacznie korzystniejszych dla Rosji.

Putin mówił też, że uczestnicy szczytu G20, którzy są zaszokowani trwaniem wojny Rosji przeciw Ukrainie powinni być zamiast tego "zszokowani krwawą rewolucją na Majdanie w 2014 roku" i "wojną, którą Kijów wypowiedział własnemu społeczeństwu" w Donbasie oraz "eksterminacją cywilów w Palestynie".

ISW ocenia, że słowa Putina należy traktować z jednej strony jako chęć do podważenia zachodniego wsparcia dla Ukrainy przy jednoczesnym zwiększeniu poparcia dla interesów Iranu na Bliskim Wschodzie, gdzie Teheran wspiera Hamas w jego działaniach przeciwko Izraelowi.

Konflikty zbrojne
Bloomberg: Ośmielony postępami na froncie Putin eskaluje żądania wobec Ukrainy
Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego