Szwecja zastanawia się nad prawnym zakazem palenia Koranu

Szwedzki rząd zastanawia się nad wprowadzeniem przepisów zakazujących palenia ksiąg religijnych podczas wieców. Ma to związek z ostatnimi protestami migrantów w Sztokholmie, podczas których palono egzemplarze Koranu, co według władz "zaszkodziło bezpieczeństwu Szwecji".

Publikacja: 06.07.2023 18:30

Salwan Momika protestuje przed meczetem w Sztokholmie, 28 czerwca 2023 r., podczas święta Eid al-Adh

Salwan Momika protestuje przed meczetem w Sztokholmie, 28 czerwca 2023 r., podczas święta Eid al-Adha. Iracki imigrant otrzymał od policji pozwolenie na spalenie Koranu

Foto: AFP

W ubiegłym tygodniu iracki imigrant spalił Koran przed meczetem w Sztokholmie, wywołując oburzenie w świecie muzułmańskim i potępienie ze strony papieża.

Czytaj więcej

Turcja komentuje spalenie Koranu w Szwecji. W tle kwestia przyjęcia do NATO

Nie był to pierwszy taki incydent.

Na początku 2023 roku podczas antytureckiego protestu także spalono świętą księgę muzułmanów, przeciwko czemu Turcja gwałtownie zaprotestowała, stawiając na szali swoją zgodę na zaakceptowanie wniosku akcesyjnego Szwecji do NATO.

Szwecja taki wniosek złożyła równocześnie z Finlandią, ale rząd w Helsinkach szybciej porozumiał się z Turcją, która zatwierdziła jej wniosek 31 marca.

Czytaj więcej

Szwecja: Przed ambasadą Turcji spalono Koran. Ankara protestuje

Prezydent Recep Tayyip Erdogan przypomniał wówczas, że w podpisanym w czerwcu ubiegłego roku porozumieniu miedzy Ankarą a Helsinkami i Sztokholmem Szwecja zobowiązała się do wprowadzenia zmian w swoim prawodawstwie, w tym prawie antyterrorystycznym, dotyczących m,.in. deportacji ściganych w Turcji obywateli podejrzanych o terroryzm.

Styczniowy incydent spowodował utknięcie rozmów akcesyjnych w martwym punkcie, a Erdogan 1 lutego powiedział przed tureckim parlamentem, że Ankara nie zaakceptuje szwedzkiego wniosku do NATO, dopóki  w tym kraju dozwolone będzie palenie Koranu.

Szwecja argumentowała wówczas, że kwestia wolności słowa nie była przedmiotem umowy z Ankarą.

Członkostwo Szwecji w NATO w zasięgu reki?

Ostatni przypadek spalenia świętej księgi muzułmanów miał miejsce tuz przed rozpoczynającym się 11 lipca szczytem NATO w Wilnie.

Szwecja miała nadzieję, że właśnie wtedy stanie się kolejnym członkiem sojuszu, ale jak dotąd Turcja nie zmieniła zdania.

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział w środę, że członkostwo Szwecji w NATO jest "w zasięgu ręki", a zakulisowe rozmowy w tej sprawie powadzą także Stany Zjednoczone, które usiłują wywrzeć presję na Erdogana.

Szwecja zaostrzy prawo? Rząd zastanawia się nad prawnym zakazem palenia świętych ksiąg

Mimo to rząd w Sztokholmie zastanawia się nad prawnym rozwiązaniem problemu i wprowadzenia przepisów, które zakażą palenia wszelkich świętych ksiąg podczas demonstracji.

Na początku tego roku policja odrzuciła kilka wniosków o protesty, które miały obejmować spalenie Koranu, powołując się na względy bezpieczeństwa, ale od tego czasu sądy unieważniły decyzje policji, twierdząc, że takie czyny są chronione przez daleko idące szwedzkie przepisy dotyczące wolności słowa.

Szwedzki minister sprawiedliwości powiedział w czwartek, że rząd analizuje sytuację i sprawdza, czy prawo wymaga zmiany.

 - Musimy zadać sobie pytanie, czy obecne przepisy są dobre, czy też jest powód, aby je  ponownie rozważyć – powiedział Gunnar Strommer dla dziennika "Aftonbladet". - Widzimy, że spalenie Koranu w zeszłym tygodniu stworzyło zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa wewnętrznego - dodał.

W ubiegłym tygodniu iracki imigrant spalił Koran przed meczetem w Sztokholmie, wywołując oburzenie w świecie muzułmańskim i potępienie ze strony papieża.

Nie był to pierwszy taki incydent.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 858
Konflikty zbrojne
Wołodomyr Zełenski wciąga sojuszników w bezpośrednie działania przeciw Rosji
Konflikty zbrojne
Putin rozpocznie wojnę z NATO? Kwaśniewski: Bomby na Warszawę właśnie to by oznaczały
Konflikty zbrojne
Ilu żołnierzy zginęło na wojnie Rosji z Ukrainą? Przerażające liczby
Konflikty zbrojne
Czy izraelskie systemy Patriot trafią na Ukrainę? USA prowadzą negocjacje