Niedzielna relacja
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosyjska armia umacnia Krym przed kontrofensywą ukraińską
Według zdjęć satelitarnych uzyskanych przez dziennikarzy miejscowych mediów, w oczekiwaniu na potencjalną kontrofensywę , armia rosyjska zbudowała liczne linie obronne na Krymie, rozciągające się od granicy administracyjnej z Ukrainą do miasta Dżankoj, w pobliżu którego znajduje się lotnisko wojskowe.
Zdjęcia pokazują, że większość z tych okopów została wykopana przez armię rosyjską po jej wycofaniu się z Chersonia.
Najeźdźcy chcą wykorzystać port w Mariupolu do dostarczania amunicji do Wuhłedaru
W tymczasowo zajętym Mariupolu najeźdźcy oczyszczają tory biegnące z portu do stacji kolejowej, aby zorganizować dostawę amunicji do Wołnowachy i Wuhłedaru w obwodzie donieckim - poinformował na Telegramie doradca burmistrza Mariupola Petro Andriuszczenko.
Dwa drony kamikadze zestrzelone nad obwodem chersońskim
W sobotę 17 czerwca ukraińskie systemy obrony powietrznej zniszczyły dwa rosyjskie drony w obwodzie chersońskim.
W Chersoniu w sobotę wieczorem doszło do eksplozji. Szczegóły wciąż nie są znane.
Pieskow twierdzi, że jedno z zadań " specjalnej operacji wojskowej" zostało „w dużej mierze wykonane”
Rzecznik Putina wyjaśnił, że Ukraina zużywa coraz mniej własnej broni, którą zastępuje broń zachodnia. W rezultacie państwa NATO „interweniują” w przebieg konfliktu, powodując jego przedłużanie się, a Rosja jest zmuszona do zastosowania bardziej zdecydowanych środków w celu ochrony „Rosjan w Donbasie”.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy rosyjskiego dyktatora, powiedział, że zadanie kraju agresora dotyczące tzw. „demilitaryzacji” Ukrainy zostało w dużej mierze wykonane - cytuje reżimowa agencja TASS.
Zełenski dziękuje "wszystkim partnerom, którzy naprawdę pomagaj"
"Chcę wam dzisiaj podziękować. Dziękuję wszystkim naszym partnerom, którzy naprawdę pomagają i którzy w tym tygodniu podjęli nowe kroki we wspieraniu naszego państwa i naszego narodu" - powiedział prezydent.
Afrykańscy przywódcy do Putina: Nadszedł czas na rozmowy pokojowe
Władimir Putin spotyka się z delegacją afrykańskich przywódców, którzy przywieźli do Kijowa i Moskwy założenia planu pokojowego.
Wysłuchawszy ich Putin oświadczył, że chociaż Rosja jest gotowa rozważyć wszelkie afrykańskie propozycje, to Ukraina odmawia rozmów.
Stwierdził też, że " Rosja nigdy nie odmówiła udziału w jakichkolwiek rozmowach na temat konfliktu".
Dania podjęła decyzję ws. F-16 dla Ukrainy
Jeśli w grę wezmą udział inne kraje, a Stany Zjednoczone wyrażą na to zgodę, Dania jest gotowa przekazać Ukrainie myśliwce F-16.
Czytaj więcej
- Ukraina potrzebuje samolotów bardziej niż kiedykolwiek, jeśli chce wygrać. Dotyczy to również duńskich myśliwców F16 - powiedział w sobotę pełniący obowiązki ministra obrony Troels Lund Poulsen.
Portugalia dostarczy Ukrainie drony
Portugalski producent dronów Tekever zapowiedział, że dostarczy Ukrainie niektóre ze swoich systemów do obsługi operacji lądowych i morskich.
Sprzęt będzie sfinansowany przez brytyjski Międzynarodowy Fundusz na rzecz Ukrainy.
Zniszczenie elektrowni wodnej Kachowka: rośnie liczba ofiar śmiertelnych
W wyniku wysadzenia przez Rosjan elektrowni wodnej Kachowka liczba zabitych cywilów sięgnęła 16; 31 osób uważa się za zaginione.
Z zalanych terenów ewakuowano łącznie 3614 osób, w tym 474 dzieci i 80 osób niepełnosprawnych.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego spotkała się z obrończynią Azowstalu
Roberta Metsola spotkała się z ratowniczką medyczną i obrończynią Azowstalu Kateryną Poliszczuk, lepiej znaną pod pseudonimem Ptaszka.
Tak wzruszający moment spotkania z Ptaszką - śpiewającym ptakiem Mariupola. Jej pieśni podczas przerażającego oblężenia Mariupola uosabiały niezłomność Ukrainy" - napisała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.
Ukraińcy skrócili swoją czarną listę sponsorów wojny
Z zestawienia wypadła irlandzka firma Peninsula Petroleum Limited, która udowodniła, ze nie sprzedaje paliwa Rosjanom.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy Ukraina skróciła listę sponsorów rosyjskiej wojny. Wykreśliła z niej irlandzką firmę zaopatrującą statki w paliwo.
Miasto Marjinka przestało istnieć
Pieskow: Nie ma szans na przedłużenie umowy zbożowej
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „nie ma szans” na przedłużenie umowy zezwalającej Ukrainie na bezpieczny eksport zboża przez Morze Czarne przez wody kontrolowane przez Rosję.
- Trudno jest przewidzieć tutaj jakąkolwiek ostateczną decyzję, ale mogę powiedzieć, że sądząc po status quo, jaki mamy, ta umowa nie ma szans – powiedział Pieskow rosyjskiemu serwisowi informacyjnemu Izwiestia
Trwają ciężkie walki. W ciągu doby doszło do 22 starć
„Wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki, trwają ciężkie walki. W ciągu ostatniej doby doszło do 22 starć” – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na swojej stronie na Facebooku.
Ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły dziewięć nalotów na rosyjskie bazy personelu i zniszczyły przeciwlotniczy system rakietowy.
Rosyjski dron w obwodzie kijowskim
"Na północnych obrzeżach obwodu kijowskiego zaobserwowano ruch bezzałogowego statku powietrznego nieokreślonego typu" - napisał Serhij Popko, szef Miejskiej Administracji Wojskowej w Kijowie.
Uruchomiono system obrony powietrznej.
Biden o Ukrainie w NATO: Muszą spełniać standardy
Prezydent USA Joe Biden powtórzył, że przenoszenie broni jądrowej do NATO jest „całkowicie nieodpowiedzialne” ze strony Rosji, która chce rozmieścić taką broń na Białorusi.
Przemawiając przed wyjazdem do Filadelfii, powiedział dziennikarzom: - Komentowałem to wiele razy – to całkowicie nieodpowiedzialne.
Zapytany, czy ułatwi Ukrainie wejście do NATO, odpowiedział: - Nie. Muszą spełniać te same standardy.
Delegacja państw Afryki dotarła do Petersburga
Delegacja państw, które przyleciały o Europy z propozycja pakietu pokojowego dla Rosji i Ukrainy, po wizycie w Kijowie wylądowała w Petersburgu.
Kreml "otwarty" na rozmowy z przywódcami Niemiec i Francji
W zeszłym tygodniu Scholz powiedział, że planuje rozmowę z Putinem „w najbliższej przyszłości”.
Czytaj więcej
Kreml popiera dialog z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i przywódcą Francji Emmanuelem Macronem - powiedział w sobotę rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow.
Nowe zdjęcia Zbiornika Kachowskiego
Poziom wody w zbiorniku zaopatrującym w wodę m.in. mieszkańców Krymu, Krzywego Rogu i umożliwającym chłodzenie reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, spadł radykalnie po zniszczeniu tamy.
Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. NYT: Dowody wskazują na Rosję
Według śledztwa dowody „wyraźnie sugerują, że zapora została uszkodzona w wyniku eksplozji wywołanej przez stronę, która ją kontroluje: Rosję”.
Kto następnym szefem NATO?
Stoltenberg powiedział w lutym, że nie zabiega o dalsze przedłużenie swojej kadencji.
Czytaj więcej
Im bliżej do szczytu NATO w Wilnie, tym bardziej rosną szanse na to, że obecny szef sojuszu Jens Stoltenberg zostanie poproszony o przedłużenie swojej kadencji po raz czwarty,
Sztab Generalny podaje najnowszy bilans rosyjskich strat
Rosjanie pokazali nową Ładę. Na premierze nie odpalił silnik
Filmik przedstawiający wpadkę AwtoWAZu pojawił się w sieciach społecznościowych. Szef marki własnymi rękami próbował odpalić auto, zaglądając pod maskę...
Czytaj więcej
Podczas prezentacji na forum ekonomicznym w St. Petersburgu (tzw. rosyjskie Davos), w obecności kremlowskiej wierchuszki, nowa Łada Aura odmówiła posłuszeństwa. Samochód nie chciał zapalić i jego naprawą musiał zająć się dyrektor rosyjskiego koncernu.
W rosyjskim ostrzale zginęło dwoje wolontariuszy
W obwodzie charkowskim rosyjskie wojska ostrzelały samochód cywilny pociskiem przeciwczołgowym Kornet. Zginęło dwoje wolontariuszy: 42-mężczyzna i 53-letnia kobieta. Do ataku doszło w okolicach wsi Guriv Kozaczok - poinformował szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.
Rosjanie twierdzą, że ukraińskie drony zaatakowały "Przyjaźń"
Rosyjskie jednostki obrony powietrznej odparły nocny atak ukraińskiego drona w obwodzie briańskim - poinformował gubernator obwodu.
Czytaj więcej
Rosyjskie jednostki obrony powietrznej odparły nocny atak ukraińskiego drona na przepompownię ropociągu Przyjaźń w obwodzie briańskim przylegającym do Ukrainy - poinformował gubernator obwodu.
Przyjaciółka Putina została rosyjska lobbystką
Była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl została szefową nowego rosyjskiego think thanku.
Czytaj więcej
Była minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissl została szefową rosyjskiego think thanku. Jest też bliską znajoma prezydenta Rosji. Władimir Putin bawił się na jej weselu.
Są śmiertelne ofiary ostrzału regionu charkowskiego
Czworo cywilów zginęło podczas ostrzału rakietowego wsi Guriv Kozaczok w rejonie Charkowa. "Okupanci ostrzelali Guriv Kozaczok. Przeciwpancerne kierowane rakiety uderzyły w cywilny samochód. Według wstępnych danych, cztery osoby zginęły na miejscu" - napisał na Telegramie szef regionalnej administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Rosjanie nadal maja nieograniczony dostęp do Milki
Koncern Mondelez sprzedaje coraz więcej słodyczy w Rosji i zarabia lepiej niż przed wojną.
Czytaj więcej
Prezes Mondelez International powiedział, że jest „wytykany i traktowany inaczej” niż konkurencyjne firmy, które również nadal sprzedają żywność i napoje w Rosji – informuje Reuters.
28 miejscowości na w rejonie chersońskim są wciąż pod wodą
Po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce pod wodą nadal znajduje się 28 miejscowości na Chersońszczyźnie. Według informacji Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych stan wody w Dnieprze w zalanych miejscowościach utrzymuje się na poziomie ponad metra. W całym regionie dotkniętym powodzią ewakuowano prawie 2,8 tysiąca osób, wiele z nich potrzebowało pomocy psychologicznej.
Ukraińskie media pokazały zdjęcia satelitarne zniszczonej zapory
Firma Maxar opublikowała zdjęcia satelitarne wysadzonej zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej na Dnieprze. Media podkreślają, że w porównaniu z poprzednimi obrazami, widać, że poziom wody obniżył się.
Straż Graniczna: Z Ukrainy do Polski przyjechało wczoraj 31 tysięcy osób
Do Polski wjechało wczoraj 31 tys. osób z Ukrainy. W przeciwną stronę granicę przekroczyło 25 tys. 200 osób. Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski wjechało ponad 12 mln 726 tys. osób. W przeciwnym kierunku granicę przekroczyło 10 mln 885 tys.
NATO zwiększy ochronę rurociągów
Wskutek działań sabotażowych wobec gazociągów Nord Stream 1 i 2 NATO opracowało i wprowadzi w życie plany ochrony podwodnej infrastruktury krytycznej. Nowy system ochrony ma być zainstalowany w w morskiej kwaterze głównej NATO w brytyjskim Morthwood i będzie monitorował obszar Atlantyku, a także Morze Północne, Bałtyk, Morze Czarne i Śródziemne. Chodzi o zwiększenie ochrony rurociągów i podmorskich kabli światłowodowych. Zdaniem wojskowych Rosja mogłaby zaatakować podwodne połączenia, co sparaliżowałoby życie publiczne.
Prof. Szeptycki: Czy Polska byłaby zdolna i gotowa pójść w ślady Ukrainy?
Po sukcesie opozycji, jakim była warszawska manifestacja 4 czerwca, analogie z kijowskim Majdanem nasuwają się same. 300 – 500 tys. uczestników manifestacji w Warszawie to mniej więcej tyle, ile gromadziły u schyłku 2013 r. protesty w Kijowie. Ale Ukraińcy wychodzili na ulice przez kolejne weekendy, do tego w zimie, narażając się na coraz brutalniejsze represje ze strony policji - pisze profesor na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW i ekspert Instytutu Strategie 2050 Andrzej Szeptycki.
Czytaj więcej
Między rządami Prawa i Sprawiedliwości i systemem politycznym Ukrainy sprzed 2004 r. istnieje wiele podobieństw, w tym próby podporządkowania władzy wymiaru sprawiedliwości, mediów i niezależnych środowisk naukowych - pisze prof. Andrzej Szeptycki.
Alarm przeciwlotniczy w rejonie charkowskim i zaporoskim
Po godzinie 8 rano Regionalna Administracja Wojskowa w Charkowie ogłosiła alarm przeciwlotniczy. Mieszkańcy zostali wezwali do zejścia do schronów. Ok. 8.40 alarm ogłoszono także w rejonie zaporoskim.
Przywódcy afrykańscy będą dziś rozmawiać z Putinem
Liderzy kilku krajów afrykańskich, w tym prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa, będą dziś prowadzić rozmowy z Władimirem Putinem. W piątek do Kijowa przybyli oprócz prezydenta RPA także prezydenci: Senegalu Macky Sall, Zambii Hakainda Hichilem, a także Komorów Azali Assoumani, który obecnie przewodniczy Unii Afrykańskiej. Wczoraj starali się przekonać prezydenta Ukrainy do rozmów z Rosją - prezydent RPA przedstawił w Kijowie dziesięciopunktowy plan państw afrykańskich na rzecz pokoju. Wołodymir Zełenski zdecydowanie oświadczył jednak, że do negocjacji może dojść tylko pod warunkiem całkowitego wycofania się wojsk rosyjskich z terenów Ukrainy.
Czytaj więcej
Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa przedstawił w Kijowie dziesięciopunktowy plan państw afrykańskich na rzecz pokoju.
Sztab generalny Ukrainy: Rosjanie dokonali ataku rakietowego na Kijów i północ kraju
W kierunku stolicy Ukrainy wystrzelonych zostało sześć rakiet Kindżał i sześć rakiet Kalibr. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o zestrzeleniu wszystkich pocisków przez obronę powietrzną. W wyniku ostrzałów rakietowych i nalotów ucierpiały osiedla wzdłuż linii frontu oraz wzdłuż granicy ukraińsko-rosyjskiej w obwodach czernihowskim, sumskim i charkowskim. Są doniesienia o zniszczonej infrastrukturze i rannych cywilach.
Ponad 60 proc. Polaków nie chce komisji ds. wpływów Rosji przed wyborami
W piątek Sejm uchwalił prezydencką nowelizację ustawy dającej podstawę do stworzenia komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski. Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - potrzebna jest specjalna komisja do spraw badania wpływów rosyjskich w polskiej polityce. Łącznie powołania komisji przed wyborami nie chce 60,6 proc. ankietowanych. To suma odsetka tych, którzy w ogóle nie chcą powołania komisji i tych, którzy nie chcą jej powołania przed wyborami.
Czytaj więcej
"Czy Pani/Pana zdaniem potrzebna jest specjalna komisja do spraw badania wpływów rosyjskich w polskiej polityce?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl. Taka komisja ma być powołana na podstawie ustawy określanej jako lex Tusk.
Zełenski: Każdy metr odzyskanej ziemi ma znaczenie
"Każdy żołnierz, każdy kolejny krok, każdy metr ukraińskiej ziemi odzyskanej od wroga ma ogromne znaczenie" - powiedział prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu transmitowanym w mediach społecznościowych. Podkreślił, jak wielkie znaczenia mają kolejne ruchy naprzód w trwającej kontrofensywie. Wojska ukraińskie kontynuują operacje kontrofensywne na trzech odcinkach frontu przekazuje w najnowszych raportach amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW)
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. P.o. minister obrony Danii poinformował, że ukraińscy piloci będą szkolić się na myśliwcach F-16 w bazie duńskich Sił Powietrznych.