Rosja znów ostrzega przed wojną atomową

- Najpoważniejsze obecnie zagrożenie jest związane z ryzykiem eskalacji nuklearnej w wyniku bezpośredniego starcia militarnego między mocarstwami atomowymi - oświadczył Władimir Jermakow, przedstawiciel rosyjskiego MSZ, stojący na czele departamentu ds. nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia i kontroli zbrojeń w tym resorcie.

Publikacja: 25.04.2023 05:23

Rosyjski pocisk międzykontynentalny na platformie mobilnej

Rosyjski pocisk międzykontynentalny na platformie mobilnej

Foto: ru:Участник:Goodvint, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 426

Ryzyko bezpośredniej militarnej konfrontacji między mocarstwami atomowymi, Rosją i USA, stale rośnie - przekonywał Jermakow cytowany przez agencję TASS.

Dyplomata przekonywał, że USA eskalują to ryzyko poprzez swoje działania względem Moskwy.

Od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie Rosja regularnie oskarża USA i Zachód o zwiększanie ryzyka wybuchu wojny atomowej, co jest postrzegane jako strategia mająca przeciwdziałać udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie. Już trzy dni po wybuchu wojny prezydent Rosji, Władimir Putin, nakazał postawienie rosyjskich sił odstraszania nuklearnego w stanie podwyższonej gotowości bojowej.

Czytaj więcej

Syn rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa służył w Grupie Wagnera

- Jeśli USA utrzymają obecny kurs konfrontacji z Rosją, przy stale utrzymującej się eskalacji na granicy pogrążenia się w bezpośrednim konflikcie zbrojnym, wówczas los układu START (układ o redukcji i kontroli zbrojeń strategicznych - red.) może zostać przesądzony - stwierdził Jermakow.

Obowiązujący obecnie układ New START wygasa w 2026 roku. Negocjacje na temat jego przedłużenia znalazły się - po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą - w impasie.

Los układu START może być przesądzony

Władimir Jermakow, przedstawiciel rosyjskiego MSZ, stojący na czele departamentu ds. nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia i kontroli zbrojeń

W marcu USA poinformowały Rosję, że wstrzymają przekazywanie jej części informacji na temat swoich sił atomowych po tym, jak wcześniej taką samą decyzję podjęła Rosja.

- Najpoważniejsze obecnie zagrożenie jest związane z ryzykiem eskalacji nuklearnej w wyniku bezpośredniego starcia militarnego między mocarstwami atomowymi - mówił w rozmowie z TASS Jermakow.

- I to ryzyko, czego głęboko żałujemy, stale rośnie - dodał dyplomata.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy