Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi o formowaniu nowych jednostek straży granicznej.
Prawdopodobnie prawdziwe okazały się ujawnione w internecie dokumenty Pentagonu o słabości ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Do Niemiec przyjedzie wkrótce amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin na kolejne spotkanie tzw. grupy Ramstein, wspierającej Ukrainę dostawami broni. Poświęcone ono będzie właśnie dostawom sprzętu przeciwlotniczego. Problemy obrony powietrznej zepchnęły na dalszy plan nawet dyskusje o ewentualnym dostarczeniu zachodnich samolotów bojowych.
Czy Ukrainie zabraknie pocisków do zestawów przeciwlotniczych?
Według dokumentów, które wyciekły do internetu, „zdolność (Ukrainy) do prowadzenia obrony powietrznej na średnich dystansach, by chronić wojska na froncie, zostanie całkowicie zredukowana do 23 maja”. Prawie 90 proc. ukraińskiej obrony stanowią jeszcze sowieckie wyrzutnie Buk i S-300, do których zapasy rakiety już się skończyły (31 marca do buków) lub wkrótce się wyczerpią (2 maja do S-300).
Czytaj więcej
Ukraina obchodzi Wielkanoc z niezachwianą wiarą w swoje zwycięstwo - powiedział w wielkanocnym przesłaniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ponieważ stanowią najważniejszą część systemu obronnego, były najbardziej intensywnie używane do odparcia trwającej od października rosyjskiej kampanii powietrznej przeciw systemowi energetycznemu Ukrainy. W jej trakcie Rosjanie wystrzelili około 800 różnego rodzaju rakiet balistycznych, prawdopodobnie wyczerpując swoje zapasy. Ale i obrona stanęła na krawędzi załamania. Tym bardziej że nie ma jak uzupełniać zapasów rakiet produkowanych obecnie w Rosji.