19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 13:03 Publikacja: 18.04.2023 15:09
111-krotny reprezentant Rosji Igor Akinfiejew (na zdjęciu z Władimirem Putinem po Euro 2018) na Ukrainę już nie wjedzie
Foto: EPA/PAVEL GOLOVKIN / POOL
Sankcje to efekt dekretu, który podpisał prezydent. Zawiera on nazwiska kilkudziesięciu byłych i aktualnych sportowców, trenerów oraz działaczy którzy zostali ukarani 50-letnim zakazem przekroczenia ukraińskiej granicy. Wielu z nich popierało rosyjską agresję w mediach lub podczas demonstracji.
Wśród ukaranych są łyżwiarz Nikita Kacałapow, eksgimnastyczka Swietłana Chorkina czy była biatlonistka Swietłana Iszmuratowa. Ten pierwszy stał na olimpijskim podium jeszcze w Pekinie (2022), gdzie zdobył złoto w drużynie i srebro w rywalizacji par tanecznych. Chorkina to 7-krotna medalistka igrzysk. Iszmuratowa jest dwukrotną mistrzynią z Turynu (2006). - Miło, że Zełeński zna takie nazwisko, jak moje - kpi ta ostatnia w rozmowie z agencją TASS.
– Wielu Rosjan i Białorusinów to ofiary prania mózgów, ale ich powrót do sportu był jak policzek – mówi ukraiński skeletonista Władysław Heraskewycz, który na igrzyskach w Pekinie jako jedyny zaprotestował przeciwko wojnie.
Tenisiści z Rosji i Białorusi wezmą udział w tegorocznym Wimbledonie. Rok temu był to jedyny turniej Wielkiego Szlema, z którego ich wyproszono.
Ukraina zbojkotuje wszystkie imprezy kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich, w których wezmą Rosjanie. Jedna z pierwszych, czyli Puchar Świata we florecie, odbędzie się w Poznaniu.
Federacja Rosyjska nie jest obojętna na to, co dzieje się na Ukrainie, a „naród ukraiński pozostaje nam bliski, braterski, połączony wielowiekowymi więzami z Rosją". Tak w wywiadzie dla dziennika "Komsomolskaja Prawda" mówił Nikołaj Patruszew, były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, obecnie doradca Putina.
Zdjęcia ostatniego izraelskiego czołgu Merkawa opuszczającego Strefę Gazy będą zwycięstwem terrorystów – mówi „Rz” izraelski politolog prof. Hillel Frisch. Taka byłaby jego zdaniem konsekwencja porozumienia Izrael-Hamas, spodziewanego przed inauguracją Trumpa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Informując o wizycie w Warszawie Wołodymyra Zełenskiego, agencja Reutera łączy ją z ogłoszonym przez Donalda Tuska przełomem ws. sporu o ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej. Jak pisze agencja „historyczna debata ws. ekshumacji (...) dzieli sojuszników”.
Premier Donald Tusk spotka się w środę w Warszawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Jeszcze niedawno Adam Bodnar pouczał sędziów, że wyroki trybunałów międzynarodowych muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dziś przyjął punkt widzenia swego poprzednika, Zbigniewa Ziobry, że czasami nie muszą.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 13 na 14 stycznia ukraińskie drony atakowały cele w obwodach tulskim i saratowskim.
Tylko trzech polskich prokuratorów, zajętych także innymi sprawami, zajmuje się zbieraniem dowodów zbrodni popełnionych podczas wojny w Ukrainie.
Federacja Rosyjska nie jest obojętna na to, co dzieje się na Ukrainie, a „naród ukraiński pozostaje nam bliski, braterski, połączony wielowiekowymi więzami z Rosją". Tak w wywiadzie dla dziennika "Komsomolskaja Prawda" mówił Nikołaj Patruszew, były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, obecnie doradca Putina.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas