Austria w ogniu krytyki za wizy dla Rosjan objętych sankcjami

Rząd w Wiedniu spotkał się z ostrą krytyką za przyznawanie wiz, które pozwolą sankcjonowanym rosyjskim deputowanym uczestniczyć w wiedeńskim spotkaniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - informuje AP.

Publikacja: 12.02.2023 17:34

Kanclerz Austrii  Karl Nehammer podczas dwustronnego spotkania z prezydentem Zełenskim i przywódcami

Kanclerz Austrii Karl Nehammer podczas dwustronnego spotkania z prezydentem Zełenskim i przywódcami UE podczas szczytuw Brukseli, 9 lutego 2023

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 354

Agencja podkreśla "delikatną równowagę", z  jaką Austria podczas wojny w Ukrainie stara się utrzymać swoją wieloletnią neutralność wojskową. Austriacki rząd prawie rok temu potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, ale jednocześnie podkreślił potrzebę utrzymania stosunków dyplomatycznych z Moskwą.

Austria gości kilka agencji ONZ i organizacji międzynarodowych, takich jak OBWE, która powstała podczas zimnej wojny jako forum dialogu między Wschodem a Zachodem. Rosja jest jednym z 57 krajów w Ameryce Północnej, Europie i Azji, które uczestniczą w tej organizacji z siedzibą w Wiedniu.

Czytaj więcej

Minister spraw zagranicznych Austrii apeluje, by nie "przesadzać" w stosunkach z Rosją

Moskwa planuje wysłać delegatów na posiedzenie zgromadzenia parlamentarnego OBWE w dniach 23-24 lutego, w tym 15 rosyjskich posłów objętych sankcjami Unii Europejskiej. Wśród nich są wiceprzewodniczący Dumy Piotr Tołstoj i członek parlamentu Leonid Słucki.

W liście do kanclerza Austrii, ministra spraw zagranicznych i innych urzędników,  81 delegatów OBWE z 20 krajów, w tym z Francji, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy, wezwało rząd Austrii do zakazania udziału Rosjan objętych sankcjami.

„Ważne jest, aby pamiętać, że rosyjscy parlamentarzyści są integralną częścią systemu władzy i współwinni zbrodni popełnianych codziennie przez Rosję na Ukrainie” – czytamy w liście, do którego dotarła agencja Associated Press. „Nie ma dla nich miejsca w instytucji, której zadaniem jest promowanie szczerego dialogu i sprzeciwu wobec wojny”.

Delegatów USA do Zgromadzenia Parlamentarnego nie było wśród sygnatariuszy listu. Ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter powiedział dziennikarzom w piątek, że rosyjscy delegaci „nie są ludźmi, którzy zasługują na możliwość podróżowania do krajów zachodnich”. Carpenter dodał jednak, że „do rządu austriackiego należy ustalenie, czy zamierzają przyznać wizy, czy nie”.

Austriackie władze nie skomentowały listu. 5 lutego minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg bronił decyzji Austrii o zezwoleniu na wjazd do kraju Rosjanom objętym sankcjami, argumentując, że ważne jest utrzymanie otwartych kanałów komunikacji z Moskwą pomimo „brutalnego rosyjskiego ataku na Ukrainę”.

Austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło również, że jako gospodarz siedziby OBWE w Wiedniu jest prawnie zobowiązane do wydawania wiz przedstawicielom krajów uczestniczących, którzy chcą wziąć udział w spotkaniach w tym miejscu.

Konflikty zbrojne
Putin nie zgodził się na propozycję USA. Nie zmienia stanowiska
Konflikty zbrojne
Rosjanie zwrócili ciało ukraińskiej dziennikarki. Usunięte narządy i ślady tortur
Konflikty zbrojne
Rosja gotowa rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim? „Najważniejsze jest rozpoczęcie negocjacji”
Konflikty zbrojne
Pakistan spodziewa się inwazji Indii. „Wkrótce do tego dojdzie”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Żołnierze Kima. Putin nie dałby bez nich rady