Aktualizacja: 15.11.2024 03:17 Publikacja: 06.02.2023 03:00
Foto: AFP
Nowa koncepcja historii Rosji została zatwierdzona ostatnio na posiedzeniu Rady Ekspertów ds. rozwoju edukacji historycznej. Na jej czele stoi minister edukacji i nauki Walerij Falkow. Od 1 września historia Rosji będzie przedmiotem obowiązkowym w każdej rosyjskiej uczelni wyższej. Student powinien spędzić z tym przedmiotem co najmniej 144 godzin (dwie lekcje tygodniowo).
– Mamy wielki cel: wychowanie obywatela, uświadamiającego sobie swój związek z historią Rosji, poczuwającego się do odpowiedzialności za jej teraźniejszość i przyszłość – tłumaczył Falkow, cytowany przez lokalne media. W tworzeniu nowej koncepcji historii współuczestniczył też szef Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego Siergiej Naryszkin, na co dzień szef Służby Wywiadu Zagranicznego. Mówił o „tysiącletniej historii Rosji” i zapowiedział, że będą się przyglądać i analizować jakość jej nauczania w uniwersytetach. W 100-stronicowej koncepcji znajdziemy informacje m.in. o „polskim powstaniu” 1863 roku, od lat kremlowscy historycy celowo pomijają fakt udziału wielu narodów dawnej Rzeczpospolitej w powstaniu styczniowym. Agresja na Polskę w 1939 roku jest zaś przedstawiana jako „przyłączenie do ZSRR zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”. Uwaga rosyjskich studentów ma być skupiona na „bohaterskich stronach walki Rosji za wolność i niepodległość przeciwko zagranicznym najeźdźcom”.
Rosyjskie wojsko odebrało wytwórni filmowej „Mosfilm” 28 czołgów T-55. Poradziecki sprzęt potrzebny jest Rosjanom do działań ofensywnych na froncie w Ukrainie.
Izraelskie lotnictwo zbombardowało dwa budynki mieszkalne na przedmieściach Damaszku - informuje syryjska agencja informacyjna SANA.
Po zawieszeniu broni Rosja zachowa kontrolę nad wszystkimi okupowanymi terytoriami? Ukraińcy już tego nie odrzucają, ale oczekują konkretnych decyzji państw NATO.
Gdyby Donald Trump wstrzymał pomoc dla Ukrainy, Kijów w ciągu kilku miesięcy mógłby opracować bombę atomową podobną do tej, jaką USA zrzuciły na Nagasaki w 1945 roku - pisze brytyjski "The Times".
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Zarówno amerykański Departament Stanu, jak wywiad Korei Południowej informują, że wojska Kim Dzong Una biorą bezpośredni udział w starciach na froncie.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik MSZ Ukrainy zapewnił, że jego kraj nie zamierza pozyskiwać broni atomowej.
Rosyjskie wojsko odebrało wytwórni filmowej „Mosfilm” 28 czołgów T-55. Poradziecki sprzęt potrzebny jest Rosjanom do działań ofensywnych na froncie w Ukrainie.
Czym różni się od większości rosyjskich bogaczy Michaił Prochorow? Między innymi tym, że jest najbogatszym kawalerem Rosji, bezdzietnym, a z majątku szacowanego na 11 mld dol., 9 mld stanowi gotówka. Teraz sprzedał swój przedostatni rosyjski aktyw.
Ogromne braki na rosyjskim rynku pracy, spowodowane wojną Putina, sięgnęły graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Tamtejsi pracodawcy zaczęli sprowadzać pracowników z Indii.
Siergiej Ławrow w rozmowie z rosyjską dziennikarką Mariną Kim stwierdził, że władze Rosji będą oceniać administrację Donalda Trumpa w oparciu o jej działania. - Nie mamy żadnych oczekiwań, nie będziemy niczego zgadywać - zadeklarował.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 12 na 13 listopada Ukrainę atakowały rosyjskie drony-kamikadze. Rosja poderwała też bombowce strategiczne.
Rosyjskie elity biznesowe nie podzielają pokazowego optymizmu Kremla o wzroście rosyjskiej gospodarki. Miliarderzy nie oczekują, że Donald Trump zniesie sankcje, a rosyjska inflacja spowolni. Dopóki rosyjska wojna trwa, będzie tylko gorzej.
To nic innego, jak próba ograniczenia naszego potencjału militarnego. Oczywiście doprowadzi to do zastosowania odpowiednich środków, w celu zapewnienia parytetu -zaznaczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, mówiąc o amerykańskiej bazie antyrakietowej w Redzikowie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas