Czytaj więcej
22 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi o wadze "jedności ludzi, którzy cenią wolność".
ISW pisze, że gwiazda Prigożyna zdaje się gasnąć w związku z niedotrzymaniem przez założyciela Grupy Wagnera obietnic dotyczących zdobycia Bachmutu przy wykorzystaniu najemników.
"Prezydent Rosji, Władimir Putin, prawdopodobnie zwrócił się do Prigożyna i sojusznika Prigożyna, generała Siergieja Surowikina, w ramach starań o zdobycze (na Ukrainie) i złamanie woli Ukrainy i jej zachodnich sojuszników do kontynuowania wojny, po tym jak konwencjonalne rosyjskie siły dotarły w swoich działaniach do punktu kulminacyjnego i (...) doznały katastrofalnych porażek" - czytamy w analizie.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera, prywatnej organizacji wojskowej, która współpracuje z rosyjską armią i bierze czynny udział w walkach na Ukrainie, komentując porównanie go do Grigorija Rasputina przez "Financial Times" stwierdził, że podczas gdy Rasputin hamował krwawienie u syna ostatniego cara, Mikołaja II, Aleksego (cierpiał na hemofilię), on sam sprawia, że wrogowie Rosji krwawią.
Jak pisze ISW minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu oraz szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Walerij Gierasimow, "skupili uwagę na mobilizowaniu rosyjskich rezerwistów i poborowych, stwarzając warunki do poprawy skuteczności rosyjskiej konwencjonalnej armii, ale mieli niewielkie nadzieje na osiągnięcie czegokolwiek decydującego jesienią i wczesną zimą 2022 roku".