Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja musi poczuć, iż nie osiągnie niczego na Ukrainie. - Wypełnienie tego zadania zależy od różnych elementów, zarówno obronnych, jak i politycznych. Ale jednym z najważniejszych elementów są czołgi. Nowoczesne, zachodnie czołgi - podkreśla.
Wiadomość o braku porozumienia pierwszy podał szef MON Mariusz Błaszczak. Ton jego wypowiedzi był jednak zupełnie inny niż Mateusza Morawieckiego kilkadziesiąt godzin wcześniej. O ile premier zapowiadał, że Polska przekaże Ukraińcom Leopardy nawet wbrew stanowisku Niemiec, które jako producent czołgów powinny wydać na to zgodę, to minister obrony mówił już o szansach na taki gest w ramach alianckiej koalicji. Zapowiedział też, że szefowie resortów obrony 15 państw, które są w posiadaniu niemieckich czołgów, są już umówieni na wideokonferencję w tej sprawie.
Podobnie wypowiadał się w Ramstein sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zdaniem Norwega „należy oczekiwać dalszego rozwoju wypadków w sprawie Leopardów”.
Czytaj więcej
Podczas piątkowego posiedzenia klubu parlamentarnego SPD kanclerz Scholz skarżył się na wywieranie na niego presji w sprawie przekazania Ukrainie Leopardów. - To wszystko jest zbyt gorączkowe - narzekał.
To nie jest dobry styl podejmowania przez Berlin decyzji. Przywodzi na myśl cytat Winstona Churchilla, że „można zawsze liczyć na to, że Niemcy zrobią, co do nich należy, kiedy zostaną wyczerpane wszystkie inne możliwości”.