"Kamień milowy" przekroczony. Ponad połowa republikanów przeciw pomocy Ukrainie

Nowy sondaż CBS News/YouGov wskazuje, że w Partii Republikańskiej rośnie odsetek członków przeciwnych udzielaniu dalszej pomocy walczącej Ukrainie. Odwrót republikanów od wspierania Ukrainy osiąga nowy kamień milowy - pisze "The Washington Post".

Publikacja: 13.01.2023 16:01

Javeliny

Javeliny

Foto: PAP/Abaca

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 324

Na krótko przed jesiennymi wyborami w 2022 r. kongresmen Kevin McCarthy  z Kalifornii, przyszły przewodniczący Izby Reprezentantów, ostrzegł: gdyby Republikanie przejęli kontrolę nad Kongresem, Ukraina mogłaby nie móc liczyć na dalsze wsparcie finansowe ze strony Stanów Zjednoczonych .

Nowa ankieta CBS News/YouGov, której wyniki opublikowano w tym tygodniu – pierwsza, która badała tę kwestię od grudniowego wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed Kongresem – zdaje się ilustrować te tendencję.

Czytaj więcej

Republikanie paraliżują Amerykę. Za bratobójczą walką kryje się głębszy problem

Pomimo apelu Zełenskiego o amerykańską determinację, pokazuje, że niewielka większość członków Partii Republikańskiej – 52 proc. do 48 proc.  – chce, aby zaprzestać dalszego finansowania Ukrainy.

Na początku wojny poparcie dla Ukrainy było kwestią zdecydowanie ponadpartyjną.

Następnie odsetek republikanów, którzy twierdzili, że Stany Zjednoczone robią dla Ukrainy "za dużo", gwałtownie wzrósł - od jednocyfrowego krótko po rozpoczęciu wojny w lutym do 48 procent w ankiecie "Wall Street Journal" opublikowanej wkrótce po komentarzach McCarthy'ego.

Oprócz sondażu CBS/YouGov, ankieta przeprowadzona dla Chicago Council on Global Affairs w listopadzie wykazała, że do 55 proc. zmalał odsetek republikanów twierdzących, że Stany Zjednoczone powinny udzielić Ukrainie pomocy wojskowej (spadek z 80 procent w marcu i 68 procent w lipcu), a do 50 procent tych, którzy uważają, że Kijów powinien otrzymać pomoc gospodarczą (spadek z 74 procent w marcu i 64 procent w lipcu).

Sondaże pokazały też większy pesymizm republikanów co do zdolności Ukrainy do wygrania wojny i większą chęć ustępstw wobec Rosji w imię jej zakończenia.

Ta sama ankieta dała respondentom wybór między wspieraniem Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne, a nawoływaniem do zawarcia umowy, „nawet jeśli oznacza to utratę części terytorium przez Ukrainę”. Republikanie wybierali tę drugą opcję w stosunku 63 proc. do 33 proc. Jeszcze w listopadzie wybierali opcję pomocy "tak długo, jak to konieczne"  w stosunku 50 proc, do 46.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy