Think tank z USA: Odwrót Rosjan z Chersonia to nie pułapka

"Rosyjski odwrót z zachodniego brzegu Dniepru raczej nie jest pułapką, która ma wciągnąć ukraińskich żołnierzy w kosztowne walki w rejonie Chersonia, jak sugerują niektóre źródła na Ukrainie i Zachodzie" - pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na ukraińskich frontach.

Publikacja: 10.11.2022 05:52

Ukraińscy artylerzyści

Ukraińscy artylerzyści

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 260

W środę minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, przychylił się do wniosku gen. Siergieja Surowikina, głównodowodzącego rosyjskimi siłami na Ukrainie i nakazał odwrót rosyjskich sił zajmujących pozycje na zachodnim brzegu Dniepru w okupowanym obwodzie chersońskim. Rosjanie mają opuścić m.in. Chersoń - jedyne miasto obwodowe, które Rosja zajęła po rozpoczęciu wojny z Ukrainą 24 lutego.

ISW analizując tę decyzję przypomina, że już wcześniej dało się obserwować, że rosyjskie siły, zasoby wojskowe i ekonomiczne, a także władze okupacyjne stopniowo wycofują się z zachodniego brzegu, przez Dniepr, a "rosyjskie władze spodziewały się i przygotowywały do wycofania w sposób, który jest niespójny z działaniami mającymi na celu wciągnąć Ukraińców w pułapkę".

"Rosyjscy dowódcy z pewnością będą próbować spowolnić ukraińskie natarcie i przeprowadzić uporządkowany odwrót, pozostawiając część wojsk, aby opóźnić (marsz) ukraińskiej armii w samym Chersoniu, ale te walki będą środkami służącymi zakończeniu odwrotu tak wielu rosyjskich jednostek, jak to możliwe, w uporządkowany sposób" - ocenia think tank.

Czytaj więcej

Generał z USA: Rosja straciła 100 tys. żołnierzy. Zginęło 40 tys. cywilów

ISW zauważa też, że rosyjska przestrzeń informacyjna zareagowała na ogłoszenie odwrotu w przewidywalny sposób - "z mieszaniną gniewu i niepokoju". "Część rosyjskich blogerów wojskowych podkreślało, że wycofanie się jest naturalną konsekwencją systematycznych błędów rosyjskiej armii i struktur dowódczych i określało wycofanie się jako nieuchronny rezultat politycznych niuansów znajdujących się poza domeną armii" - czytamy w analizie.

Kreml uważa wycofanie się za czysto wojskową decyzję

Fragment analizy ISW

"Rosyjskie źródła podkreślają także, że jest to duża porażka dla rosyjskich sił, ponieważ tracą one terytorium anektowane przez Rosję i uważane za jej własne" - podkreśla ISW.

Think tank zauważa jednocześnie, że wielu blogerów zgadza się z decyzją gen. Surowikina o odwrocie i chwali ją, jako niezbędną, wskazując iż rosyjscy przywódcy wyciągnęli lekcję ze skutków katastrofalnego rosyjskiego odwrotu z obwodu charkowskiego w połowie września.

Czytaj więcej

Zełenski ostrzega Rosjan: To byłoby wypowiedzenie wojny całemu światu

"Finansujący Grupę Wagnera Jewgienij Prigożyn wyraził swoje poparcie dla odwrotu i nazwał je 'największym osiągnięciem' Surowikina w związku z wyrażoną przez Surowikina chęcią zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskim oddziałom" - zauważa ISW.

"Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow zgadza się z oceną Prigożyna i twierdzi, że Surowikin ocalił tysiące żyć oraz że zamierza teraz zająć lepsze pozycje" - czytamy w analizie. 

"Prezydent Rosji nie zabrał jak dotąd głosu ws. odwrotu, co sugeruje, że Kreml uważa wycofanie się za czysto wojskową decyzję" - ocenia ISW.

Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o strącaniu rosyjskich rakiet przez Polskę. „Być może zostało to źle zrozumiane na szczycie NATO”
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Jak wyglądało rosyjskie "porozumienie pokojowe". Radio Swoboda dotarło do dokumentu z 2022 roku
Konflikty zbrojne
Zaktualizowane mapy Google zdradzają pozycje ukraińskich systemów wojskowych
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Iran nie zaatakuje Izraela przed wyborami w USA
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska propaganda mnoży żołnierzy z Korei Północnej jak grzyby po deszczu