Think tank z USA: Odwrót Rosjan z Chersonia to nie pułapka

"Rosyjski odwrót z zachodniego brzegu Dniepru raczej nie jest pułapką, która ma wciągnąć ukraińskich żołnierzy w kosztowne walki w rejonie Chersonia, jak sugerują niektóre źródła na Ukrainie i Zachodzie" - pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na ukraińskich frontach.

Publikacja: 10.11.2022 05:52

Ukraińscy artylerzyści

Ukraińscy artylerzyści

Foto: AFP

arb

W środę minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, przychylił się do wniosku gen. Siergieja Surowikina, głównodowodzącego rosyjskimi siłami na Ukrainie i nakazał odwrót rosyjskich sił zajmujących pozycje na zachodnim brzegu Dniepru w okupowanym obwodzie chersońskim. Rosjanie mają opuścić m.in. Chersoń - jedyne miasto obwodowe, które Rosja zajęła po rozpoczęciu wojny z Ukrainą 24 lutego.

ISW analizując tę decyzję przypomina, że już wcześniej dało się obserwować, że rosyjskie siły, zasoby wojskowe i ekonomiczne, a także władze okupacyjne stopniowo wycofują się z zachodniego brzegu, przez Dniepr, a "rosyjskie władze spodziewały się i przygotowywały do wycofania w sposób, który jest niespójny z działaniami mającymi na celu wciągnąć Ukraińców w pułapkę".

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em