Rosja rekrutuje ochotników. Kusi pieniędzmi. Doświadczenie nie jest wymagane

W całej Rosji powstają ochotnicze bataliony, które mają być wysłane na wojnę na Ukrainie, dołączając do tak zwanej "specjalnej operacji wojskowej" ogłoszonej w lutym przez prezydenta Władimira Putina.

Publikacja: 31.07.2022 07:47

Rosja rekrutuje ochotników. Kusi pieniędzmi. Doświadczenie nie jest wymagane

Foto: AFP

Od Murmańska na kole podbiegunowym do Permu na Uralu i Kraju Primorskiego na rosyjskim Dalekim Wschodzie, wezwanie zostało wystosowane, odwołując się zarówno do patriotyzmu, jak i portfeli Rosjan.

Nie zawsze wymagane jest odpowiednie doświadczenie wojskowe.

Analitycy oceniają, że ponad 30 tys. ochotników może zostać zmobilizowanych, by uzupełnić rosyjskie szeregi zdziesiątkowane przez pięć miesięcy walki.

W zeszłym tygodniu Richard Moore, szef MI6, tajnej brytyjskiej służby wywiadowczej, powiedział CNN, że "Rosjanie będą mieli coraz większe trudności z dostarczeniem ludzi i materiałów w ciągu najbliższych kilku tygodni."

Czytaj więcej

Wołodin: Rosjanie, którzy ostatnio wyjechali granicę, są zdrajcami

Putin długo opierał się pomysłowi powszechnej mobilizacji w Rosji, a wiosenne powołanie było podobne do tego z 2021 roku. Bataliony te są jednym ze sposobów na zwiększenie siły militarnej Rosji bez tak drastycznego kroku. Wydaje się, że są one również skoncentrowane na biedniejszych i bardziej odizolowanych regionach, wykorzystując pokusę szybkiego zarobku.

Jaki wpływ mogą mieć te bataliony, jest kwestią otwartą. Czeczeńskie jednostki ochotnicze odegrały ogromną rolę w kampanii w Donbasie, zwłaszcza w Mariupolu. Są one jednak stosunkowo dobrze wyposażone i mają duże doświadczenie wojskowe. Bataliony gromadzone w innych miejscach najwyraźniej nie.

- Niektóre bataliony będą brały udział wyłącznie w operacjach wsparcia bojowego, podczas gdy inne wzmocnią wcześniej istniejące jednostki wojskowe lub utworzą bataliony bojowe - uważa Kateryna Stepanenko z Institute for the Study of War w Waszyngtonie.

- Jest mało prawdopodobne, aby krótkoterminowe szkolenie zmieniło ochotników bez wcześniejszego doświadczenia w skutecznych żołnierzy w jakiejkolwiek jednostce - dodaje.

Czytaj więcej

Podsłuch SBU: Rosjanie wywołali eksplozję w kolonii karnej w Ołeniwce

Rekrutacja przebiega różnie w zależności od części kraju. W Kazaniu na ulotce napisano, że zgłaszać się mogą mężczyźni w wieku do 49 lat, którzy wcześniej służyli w wojsku. Oferuje im się czteromiesięczny kontrakt.

Gdzie indziej kwalifikują się mężczyźni w wieku do 60 lat bez przeszłości kryminalnej. Często nie ma wymogu wcześniejszego doświadczenia wojskowego wymienionego w ogłoszeniach

Ochotnikom obiecuje się znacznie wyższe zarobki niż średnia w regionach Rosji. Na przykład bataliony tworzone w Permie i zachodnio-rosyjskim obwodzie kirowskim oferują zarobki zaczynające się od 300 tys. rubli miesięcznie (ok. 5 tys. dolarów), podczas gdy w Baszkirii, w pobliżu granicy z Kazachstanem, minimum wynosi 280 tys. rubli. Ochotnikom z Baszkirii obiecuje się dodatkowe 8 tys. rubli dziennie za działania bojowe.

Średnia miesięczna płaca w tych rejonach wynosi od 30 do 45 tysięcy rubli, czyli mniej więcej jedną dziesiątą tego, co ochotnik może dostać, jeśli zostanie wysłany na linię frontu.

Są też inne korzyści. W Permie i Kirowie dzieciom ochotników obiecuje się preferencyjne przyjęcie na uniwersytety. Ochotnicy otrzymują status "weterana wojennego", co daje im dożywotnie miesięczne stypendium oraz zniżki na mieszkanie i transport.

Dodatkowo ochotnicy mogą ubiegać się o odszkodowanie za rany odniesione na polu walki - do 3 mln rubli za poważne obrażenia. Jeśli ochotnik zginie, jego rodzina otrzyma 12,4 mln rubli z budżetu federalnego i 2 mln z regionu.

Czytaj więcej

Putin obiecywał pieniądze rannym. Żołnierze mają problem z uzyskaniem odszkodowania

Stepanenko z Institute for the Study of War uważa, że "ci słabo wyszkoleni rekruci zostaną prawdopodobnie wykorzystani jako mięso armatnie, biorąc pod uwagę wcześniejsze traktowanie przez Rosję poborowych

Ukraińskie wojsko śledzi formowanie się jednostek. Wadym Skibicki, rzecznik Głównego Zarządu Wywiadu, powiedział, że Rosja planuje sformować 16 nowych batalionów do końca lipca.

Konflikty zbrojne
Ośmioro izraelskich zakładników przewidzianych do uwolnienia nie żyje
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie – Rosjanie pchają się na zachód
Konflikty zbrojne
Rebelianci weszli do miasta Goma w DR Konga. Francja potępia Rwandę
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski zmienia dowódcę zgrupowania broniącego Pokrowska. Znowu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Konflikty zbrojne
Król Belgów kontra Viktor Orbán. Chodzi o sankcje na Rosję
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku