BBC: W ciągu ostatnich dwóch tygodni zginęło ponad 80 rosyjskich oficerów

Rosyjskiej redakcji BBC udało się zidentyfikować prawie 5 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie. Wśród nich ponad 850 to oficerowie.

Publikacja: 22.07.2022 13:02

BBC: W ciągu ostatnich dwóch tygodni zginęło ponad 80 rosyjskich oficerów

Foto: PAP/EPA, YURI KOCHETKOV

amk

Rosyjska redakcja BBC prowadzi listę poległych rosyjskich żołnierzy na Ukrainie wspólnie z portalem Mediazona i zespołem wolontariuszy.

"Opieramy się tylko na potwierdzonych zgłoszeniach zgonów, więc zebrane dane nie odzwierciedlają faktycznej liczby ofiar. Ale w przeciwieństwie do innych szacunków, nasze oparte są na tysiącach konkretnych historii i dlatego pomagają nam zrozumieć i przeanalizować, co dokładnie dzieje się z armią rosyjską podczas wojny na Ukrainie" - pisze redakcja w opublikowanym dziś raporcie.

Lista potwierdzonych poległych prowadzona przez BBC może zawierać co najwyżej połowę nazwisk zmarłych niż faktycznie pochowanych w Rosji - zastrzega redakcja.

Spośród 4940 zidentyfikowanych rosyjskich żołnierzy zabitych na Ukrainie 852 to oficerowie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zginęło ponad 80 oficerów, w tym 10 pułkowników.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy udział oficerów wśród ogólnej liczby zabitych wojskowych stopniowo zmniejszał się z 20 proc. w marcu i kwietniu) do 17 proc. w czerwcu i lipcu. Teraz znowu pojawiła się tendencja wzrostowa wśród ofiar z dowództwa armii rosyjskiej.

Czytaj więcej

Dyrektor CIA szacuje, że 15 tys. Rosjan zginęło w wojnie na Ukrainie

Może to wynikać z faktu, że Ukraina otrzymała precyzyjne systemy artyleryjskie, w tym amerykańskie systemy rakiet wielokrotnego startu HIMARS. Dzięki takiej broni Kijów może celniej uderzać w stanowiska dowodzenia, punkty kontrolne i tylne pozycje nacierającej grupy armii rosyjskiej.

Wśród zabitych oficerów wyróżniają się piloci wojskowi. To specjaliści od sztuk i elita każdej armii. Szkolenie jednego pilota snajpera może zająć od 15 do 17 lat i kosztuje 12-14 milionów dolarów.

Do końca lipca Rosja straciła co najmniej 50 pilotów wojskowych (w tym nawigatorów i mechaników lotniczych). Spośród nich 80 proc. to straty w załogach samolotów bojowych.

Co najmniej pięciu zmarłych pilotów to wojskowi powyżej 50 roku życia. Wiadomo, że niektórzy z nich już kilka lat temu powinni byli przejść na emeryturę. Udział tych pilotów w misjach bojowych może świadczyć o braku młodszego pokolenia wykwalifikowanych i zmotywowanych pilotów.

Pod względem liczby ofiar w rosyjskich regionach nadal najmocniej dotknięte stratami są: Dagestan (245 osób), Buriacja (224 osoby) i Krasnodar (170 osób). Dla porównania: znanych jest tylko 11 zmarłych z Moskwy, choć mieszkańcy stolicy stanowią prawie 9 proc. ludności Rosji.

W tym tygodniu szef CIA William Burns ogłosił swoje szacunki strat Rosji na Ukrainie: to 15 tys. poległych żołnierzy i trzykrotnie więcej rannych.

Ale wśród wszystkich głośnych szacunków dane CIA są jednymi z najniższych. Brytyjski wywiad mówił o 15-20 tysiącach zabitych w czerwcu. Według Sztabu Generalnego Ukrainy liczba ofiar śmiertelnych rosyjskich wojskowych przekroczyła 39 tysięcy.

Najprawdopodobniej takie różnice liczb tłumaczą terminologia i metody obliczeń. Niektórzy eksperci zaliczają do strat strony rosyjskiej wojska tzw. DRL i ŁRL, a także poległych prywatnych firm wojskowych. Łączne straty w tych dwóch kategoriach liczone są w tysiącach. W samej DRL samozwańcze władze oficjalnie uznały śmierć ponad 2400 żołnierzy.

Brak aktualnych oficjalnych danych o stratach strony rosyjskiej. Rosyjskie Ministerstwo Obrony ostatnio poinformowało o stratach 25 marca, zgłaszając 1351 zabitych.

Pełna treść raportu dostępna na stronach rosyjskiego wydania  BBC.

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em