Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z walczącej Ukrainy będziemy informować od rana.
Minister obrony o liczbie żołnierzy broniących Ukrainy
- Dziś Ukraina to ogromny poligon, na którym będą prowadzone testy. Oznacza to, że będzie zapotrzebowanie na nowe technologie, innowacje i rozwiązania
Czytaj więcej
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że obecnie w walkach o integralność terytorialną ojczyzny walczy ponad milion żołnierzy.
Litewski Bayraktar już na Ukrainie
Dziennikarz „The Kyiv Independent” Ilja Ponomarenko poinformował na Twitterze, że „litewski” dron Bayraktar już trafił na Ukrainę. Litwini zebrali pieniądze na zakup maszyny przez specjalną zbiórkę, ale po jej sukcesie producent dronów zdecydował, że sam ufunduje bezzałogowca, a pieniądze przeznaczy na cele humanitarne.
W przyszłym tygodniu Białoruś może ogłosić niewypłacalność
Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła rating długoterminowy Białorusi z CCC do C. Oznacza to początek bankructwa kraju. Obniżenie ratingu nastąpiło w związku z decyzją Nińska o wypłacie euroobligacji w rublach białoruskich.
Poseł PiS: Putinflacja zaczęła się już w ubiegłym roku
- Duża część tej inflacji czyli putinflacji to jest to co wydarzyło się po 24 lutego tego roku, ale ta putinflacja zaczęła się już w ubiegłym roku. To przecież była ta wojna hybrydowa, wojna energetyczne, którą Putin i Rosjanie zaczęli, niestety przy bierności a wręcz wsparciu niektórych polityków Unii Europejskiej. Wtedy już rosły ceny węglowodorów - przekonywał w piątek w „Gościu Wiadomości” TVP poseł Marcin Porzucek z PiS.
Putinflacja to hasło, które politycy rządu premiera Mateusza Morawieckiego stosują, by w oczach obywateli zestawić wzrost cen z „winą Putina” - pisał w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko. Politycy PiS powołują się w swojej retoryce nawet na to, że Putina o wysoką inflację obwinia w USA prezydent Joe Biden.
USA przygotowują kolejny pakiet pomocy militarnej
Będzie zawierać m.in. cztery systemy HIMARS.
Czytaj więcej
W ramach najnowszego pakietu pomocy administracja prezydenta USA Joe Bidena dostarczy Ukrainie cztery kolejne systemy rakietowe o wysokiej mobilności (HIMARS) .
Wiceszef MON: Postawa Niemiec największym wyzwaniem dla środkowoeuropejskiej dyplomacji
- Postawa Niemiec jest największym wyzwaniem dla polskiej - czy szerzej: środkowoeuropejskiej - dyplomacji. Ale obecna sytuacja to także test na dojrzałość krajów Europy Zachodniej. Bo oprócz wzrostu wydatków czeka nas jeszcze jedna zmiana - nieuchronna militaryzacja społeczeństw - powiedział wiceminister obrony Marcin Ociepa.
- Rosja inwestowała bardzo dużo w podziały między krajami europejskimi. Niemiecki biznes traci bardzo dużo na sankcjach. (...) Tak samo we Francji Rosja stworzyła sieć dyplomacji kulturalnej i publicznej, by nad Sekwaną Moskwa kojarzyła się z wielką literaturą i wspaniałą muzyką. To wszystko służyło jednemu: by w przypadku rozpoczęcia wojny przez Rosję, kraje Zachodu nie chciały jej zrobić krzywdy. Dziś widać, że pod tym względem Putin się przeliczył. To jego kolejna klęska. Widać, że stracił sympatię Zachodu - ocenił wiceszef MON w rozmowie z „Polska Times”.
Prawdopodobna wizyta papieża Franciszka w Kijowie
Tę informację przekazał w rozmowie z Tg1 arcybiskup Paul Richard Gallagher.
Czytaj więcej
Nie wykluczałbym wyjazdu papieża Franciszka do Kijowa w sierpniu - powiedział arcybiskup Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
Kaliningrad. Rosyjskie MSZ zapowiada twarde kroki
Nie będziemy czekać w nieskończoność - powiedziała rzeczniczka resortu spraw zagranicznych Maria Zacharowa.
Czytaj więcej
Nie będziemy czekać w nieskończoność. Ostrzegamy raz jeszcze, że jeśli sytuacja nie ustabilizuje się w najbliższych dniach, to Rosja podejmie ostre działania wobec Litwy i Unii Europejskiej - zapowiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Niemcy nie dostarczą Ukrainie pojazdów opancerzonych Fuchs
Berlin odrzucił prośbę o dostarczenie Kijowowi około 200 transporterów opancerzonych Fuchs
Czytaj więcej
Wspieramy Ukrainę wszystkim, co możliwe i odpowiedzialne. Ale musimy zapewnić Niemcom zdolność do samoobrony – powiedziała niemieckiej agencji prasowej Christine Lambrecht, minister obrony Niemiec.
Kanada rozszerza sankcje wobec Rosji
Restrykcje objęły Cyryla - patriarchę Moskwy i Wszechrusi. Na liście sankcyjnej znalazły się również państwowe media i prokremlowscy dziennikarze. Kanada zakazała też importu złota i złotej biżuterii z Rosji.
Czytaj więcej
Restrykcje objęły Cyryla - patriarchę Moskwy i Wszechrusi. Na liście sankcyjnej znalazły się również państwowe media i prokremlowscy dziennikarze. Kanada zakazała też importu złota i złotej biżuterii z Rosji.
Moskiewski radny skazany na 7 lat więzienia za rozpowszechnianie "fejków" o wojnie
Aleksiej Gorinow, którego proces opisywaliśmy wczoraj na łamach rp.pl, usłyszał wyrok 7 lat więzienia za krytykę rosyjskich działań wojennych na Ukrainie.
Siewierodnieck - kolejne miasto na krawędzie katastrofy humanitarnej
Aż 80 proc. budynków mieszkalnych w mieście zostało zniszczonych, nie ma wody, gazu ani prądu. Okupanci plądrują ocalałe mieszkania - przekazał szef administracji wojskowej Ługańska Serhij Hajdaj.
Wizyta Zełenskiego u ukraińskich żołnierzy
O wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poinformował m.in. ukraiński Sztab Generalny.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył roboczą wizytę u żołnierzy broniących kraju, stacjonujących w graniczącym z obwodem donieckim obwodzie dniepropietrowskim.
Ławrow skróci pobyt na szczycie G20
Ministrowie spraw zagranicznych uczestniczący w szczycie G20 zbojkotowali zwyczajowe grupowe zdjęcie ze względu na obecność szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skróci swój pobyt na szczycie G20, odbywającym się na Bali. Bojkotowany szef rosyjskiej dyplomacji zbeształ sojuszników Ukrainy za odrzucenie szansy na zmierzenie się z globalnymi problemami ekonomicznymi.
Rzecznik Kremla wyjaśnia słowa Putina
- Wszystkie te wypowiedzi ludzi Zachodu o walce Ukrainy są absurdalne - powiedział rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Putin po prostu przypomniał, że potencjały Rosji i Ukrainy są całkowicie niewspółmierne - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, pytany o czwartkową wypowiedź Putina.
Rosyjski dron zestrzelony w obwodzie charkowskim
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy podało, że w obwodzie charkowskim jednostka sił przeciwlotniczych zestrzeliła rosyjski bezzałogowy statek powietrzny, prawdopodobnie typu Orłan-10.
Liczba ofiar ataku rakietowego w obwodzie odeskim ponownie wzrosła
W szpitalu w mieście Białogród nad Dniestrem (obwód odeski) zmarła kobieta ranna w ataku rakietowym w miejscowości Serhijiwka - podają ukraińskie media. Wcześniej informowano, że 1 lipca w ataku w rejonie białogrodzkim obwodu odeskiego zginęło 18 osób, a 30 zostało rannych.
Podolak: Czy Kreml rozważa wojnę tylko matematyką Stalina?
"37 tys. zabitych rosyjskich żołnierzy. Łączne straty sanitarne 98-117 tys. osób. 10 generałów zostało wyeliminowanych 1605 czołgów, 405 samolotów i śmigłowców zamieniono w złom. Czy Rosja jeszcze nie zaczęła walczyć?" - napisał w mediach społecznościowych doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, pytając, "czy Kreml rozważa wojnę tylko matematyką Stalina - 20 mln strat?". Podolak odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Rosji Władimira Putina, który odnosząc się do inwazji nazywanej w Moskwie "specjalną operacją wojskową stwierdził, że "Rosja nie zaczęła jeszcze niczego na poważnie na Ukrainie".
Obrona powietrzna. Putin nakazuje rozpoczęcie rozmów z Kirgistanem
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił ministerstwom obrony oraz spraw zagranicznych rozpoczęcie rozmów z Kirgistanem w sprawie wspólnego regionalnego systemu obrony powietrznej - podaje agencja Reutera, powołując się na tekst zarządzenia zamieszczony na rosyjskiej rządowej stronie internetowej. Rosja nie graniczy z Kirgistanem.
Niedzielski: 800 zezwoleń na pracę dla lekarzy z Ukrainy
Minister zdrowia Adam Niedzielski był na konferencji prasowej pytany o nostryfikację dyplomów lekarzy z Ukrainy. - Musimy rozróżnić dwie procedury nostryfikacyjne, w zasadzie uzyskiwania pozwolenia na pracę, bo to nie jest dokładnie to samo. Mamy procedurę standardową, która może się odbywać poprzez nostryfikację dyplomu, a potem uzyskanie pozwolenia poprzez Okręgową Izbę Lekarską, ale wprowadziliśmy uproszczoną procedurę, gdzie pozwolenia wydaje minister zdrowia - odparł.
Dodał, że do tej pory złożono ok. 2,8 tys. wniosków o wydanie zezwolenia na pracę przez lekarzy z zagranicy. - Dominującą grupą są lekarze z Ukrainy – zaznaczył dodając, że nieco mniej jest medyków z Białorusi, a chętni z innych państw to "pojedyncze przypadki". - W tej chwili mamy wydanych pozytywnych decyzji ok. 1,8 tys., z czego ponad 800 jest dla lekarzy z Ukrainy. Podjąłem decyzję, żeby jeszcze przyśpieszyć te procesy administracyjne i skierowaliśmy dodatkowy zespół urzędników do rozpatrywania tych procedur - oświadczył Adam Niedzielski.
Kułeba: Rosja kradnie ukraińskie zboże i bombarduje spichlerze
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył na spotkaniu szefów dyplomacji G20, że Rosja podjęła "przemyślaną i cyniczną" strategię zniszczenia ukraińskiego rolnictwa. - Rosyjska blokada ukraińskich portów już przerwała światowe łańcuchy dostaw żywności i ma szkodliwy wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe - mówił Kułeba, który połączył się z uczestnikami szczytu zdalnie. - Rosja kradnie ukraińskie zboże i bombarduje ukraińskie spichlerze - powiedział.
Zełenski: To jest nasza ziemia
- Ukraińcy nie są gotowi oddać swojej ziemi, zaakceptować tego, że te terytoria należą do Rosji. To jest nasza ziemia - powiedział w rozmowie z CNN prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Zawsze o tym rozmawiamy i zamierzamy to udowodnić - dodał.
MSW Ukrainy: W Krzemieńczuku pracują eksperci ds. kryminalistyki
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy w oświadczeniu poinformowało, że w miejscu ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku trwają prace z zakresu kryminalistyki. Po ataku z 27 czerwca jedna osoba wciąż uważana jest za zaginioną - podkreślono.
Przechwycona przez wywiad rozmowa obywatelki Rosji z rosyjskim żołnierzem na Ukrainie
Rozmowę przechwyciła Agencja Wywiadu, o czym poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Czytaj więcej
Dopóki wojna przynosi im zyski, rosyjskim żołnierzom nie przeszkadza, że inwazja na Ukrainę może potrwać dłużej - podaje rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, powołując się na rozmowę przechwyconą przez Agencję Wywiadu.
IKEA wstrzymała sprzedaż online w Rosji przez zalew zamówień
Podczas próby uzyskania dostępu do witryny IKEA rosyjscy użytkownicy widzą informację, że sklep przetwarza już przyjęte zamówienia i próbuje wznowić sprzedaż.
Czytaj więcej
Podczas próby uzyskania dostępu do witryny IKEA rosyjscy użytkownicy widzą informację, że sklep przetwarza już przyjęte zamówienia i próbuje wznowić sprzedaż.
Blinken do Rosji: Ukraina to nie wasz kraj, dlaczego blokujecie porty?
Jak donosi agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela USA, podczas sesji plenarnej poświęconej głównie kwestiom bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego na spotkaniu szefów dyplomacji G20 amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zwrócił się bezpośrednio do Rosjan. - Do naszych rosyjskich kolegów: Ukraina to nie jest wasz kraj. Jej zboże nie jest waszym zbożem. Dlaczego blokujecie porty? Powinniście wypuścić zboże - zacytował Blinkena informator agencji.
Bundestag poparł przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO
Informację podała niemiecka agencja dpa.
Ambasada Belgii wznowi pracę w Kijowie
W poniedziałek 11 lipca ponownie otworzona zostanie ambasada Belgii w Kijowie - potwierdził premier Alexander De Croo, o czym informuje Euractiv. Nowym ambasadorem będzie Peter Van De Velde, który zastąpi Axela Lenaertsa.
Syniehubow: Pierwsza od tygodni noc bez ostrzału Charkowa
Szef administracji państwowej obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że wczoraj w atakach na obiekty w regionie zginęły cztery osoby, a dziewięć zostało rannych, natomiast w nocy nie było ostrzału. Zaznaczył, że to pierwsza taka spokojna noc "od kilku tygodni".
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 36 900 żołnierzy, 1 637 czołgów, 3 811 pojazdów opancerzonych, 828 zestawów artyleryjskich, 247 wyrzutni rakiet, 107 zestawów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 669 bezzałogowych statków powietrznych, 155 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 2 685 pojazdów (w tym cystern), 66 jednostek sprzętu specjalnego.
NASA potępia Roskosmos
Amerykańska agencja kosmiczna oświadczyła, że stanowczo gani wykorzystywanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do celów politycznych do wspierania wojny z Ukrainą, co - jak zaznaczyła NASA - jest niezgodne z podstawowym zadaniem ISS, jakim jest rozwój nauki i technologii dla celów pokojowych. Oświadczenie zostało wydane po tym, jak agencja kosmiczna Roskosmos opublikowała fotografie rosyjskich kosmonautów pozujących z flagami samozwańczych Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej i nazwała zajęcie ukraińskiego obwodu ługańskiego przez wojska rosyjskie i milicje separatystów "wyzwoleniem".
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 4,619 mln osób
7 lipca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 23,1 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 22 tys. osób, a od 24 lutego - 2,684 mln osób.
Nieoficjalnie: Ławrow nieobecny podczas wystąpienia Kułeby
Powołując się na źródła dyplomatyczne agencja AFP podała, że podczas przemówienia ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby na forum szefów MSZ G20, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow był nieobecny.
Ławrow: Prawdopodobnie nie ma o czym rozmawiać z Zachodem
- Jeśli (Zachód - red.) chce nie negocjacji, lecz zwycięstwa Ukrainy nad Rosją na polu bitwy, to, prawdopodobnie, po prostu nie ma o czym rozmawiać z Zachodem, ponieważ z takim podejściem nie pozwala on Ukrainie przejść do procesu pokojowego - powiedział po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych G20 szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, którego wypowiedź dla mediów cytuje agencja RIA Nowosti.
Kyryłenko: W obwodzie donieckim zginęło 6 cywilów
Szef donieckiej obwodowej administracji państwowej Pawło Kyryłenko podał w mediach społecznościowych, że 7 lipca na skutek działań wojsk rosyjskich śmierć poniosło 6 cywilów, a 21 osób zostało rannych.
Brytyjski wywiad: Celem Rosjan może być Siewiersk
W najnowszym raporcie wywiadowczym brytyjskiego resortu obrony czytamy, że Rosjanie prawdopodobnie koncentrują sprzęt na kierunku Siewierska, w odległości ok. 8 km od obecnej linii frontu. Istnieje realna możliwość, że bezpośrednim celem taktycznym Rosji będzie Siewiersk, ponieważ rosyjskie siły próbują posunąć się naprzód w kierunku najbardziej prawdopodobnego celu operacyjnego, jakim jest obszar Słowiańsk-Kramatorsk - dodano.
Indonezja wzywa do zakończenia wojny
- Naszym obowiązkiem jest zakończyć wojnę wcześniej niż później i rozstrzygać nasze sporty przy stole negocjacyjnym, nie na polu bitwy - powiedziała minister spraw zagranicznych Indonezji, otwierając spotkanie szefów MSZ G20 na Bali. Retno Marsudi dodała, że skutki wojny Rosji z Ukrainą odczuwalne są na całym świecie w zakresie żywności, energii i spraw fiskalnych, a "jak zawsze najbardziej dotknięte są kraje rozwijające się i o niskich dochodach".
Prokuratura generalna Ukrainy: 347 dzieci zginęło w wyniku działań zbrojnych
Z danych ukraińskiej prokuratury wynika, że od 24 lutego na Ukrainie w wyniku działań zbrojnych zginęło 347 dzieci, a 646 zostało rannych. Oficjalna liczba ofiar wśród nieletnich nie zmieniła się w ciągu ostatniej doby.
Kułeba: Odejście Johnsona nie zmieni polityki Wielkiej Brytanii względem Ukrainy
- Podczas tej wojny Boris Johnson pokazał, że nie boi się podejmować ryzyka - ocenił szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, wymieniając w tym kontekście kwietniową wizytę brytyjskiego premiera w Kijowie. Dodał, że Johnson - który w czwartek ogłosił rezygnację ze stanowiska szefa Partii Konserwatywnej i zamiar pozostania na czele rządu do czasu powołania nowego lidera - to osoba, którą trudno będzie zastąpić. Kułeba wyraził przekonanie, że bez względu na to, kto zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, brytyjska polityka oraz wsparcie dla Ukrainy pozostaną bez zmian.
Haidai: Rosjan nie powstrzymuje to, że giną cywile
Aby dotrzeć do granicy administracyjnej obwodu ługańskiego, Rosjanie niszczą okoliczne wsie za pomocą artylerii - oświadczył w mediach społecznościowych szef władz obwody Serhij Haidai. "Oznacza to, że nie powstrzymuje ich nawet fakt, że w domach i na podwórkach giną cywile" - dodał. Haidai podał, że wojska rosyjskie "ze wszystkich rodzajów broni ciężkiej" kontynuują ostrzał miejscowości Biłohoriwka i Zołotariwka.
Finlandia umocni swoją granicę z Rosją
Fiński parlament przegłosował w czwartek ustawę dopuszczającą ustawienie bariery wzdłuż granicy z Rosją i zamknięcie jej - w wyjątkowych okolicznościach - dla osób ubiegających się o azyl. Ustawa ma na celu „poprawę zdolności operacyjnej straży granicznej w zakresie reagowania na zagrożenia hybrydowe” - jak przekazało agencji Reutera źródło w fińskim MSW. Przepisy zostały uchwalone w obliczu obaw, że Rosja może powziąć kroki odwetowe w związku z planami Finlandii dotyczącymi przystąpienia do NATO.
Ukraina apeluje do Kanady, by nie przekazywała Rosji turbiny gazowej
Powołując się na źródło z ukraińskiego ministerstwa energetyki, Reuters poinformował, że Ukraina jest przeciwna przekazaniu Gazpromowi, rosyjskiemu państwowemu monopoliście gazowemu, turbiny gazowej, która jest obecnie serwisowana w Kanadzie.
Rosja twierdzi, że turbina jest niezbędna do dostaw gazu ziemnego do Niemiec. Jednak ukraińskie władze stoją na stanowisku, że „sankcje zabraniają przekazywania jakiegokolwiek sprzętu związanego z gazem”.
Już 7,34 mln zł na koncie zbiórki na Bayratkara od Polski
Licznik zbiórki, założonej przez publicystę Sławomira Sierakowskiego, w piątkowy poranek wskazywał ponad 7,34 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup bezzałogowca Bayraktar TB2 dla Ukrainy.
Od wybuchu wojny rośnie wymiana handlowa Rosji z Chinami
Chiny wyglądają na najbardziej naturalnego kandydata do zastąpienia na rosyjskim rynku zachodnich koncernów i zachodniego importu - pisze w „Rzeczpospolitej” Iwona Trusewicz.
Czytaj więcej
Chińczycy nie śpieszą się z zastąpieniem Zachodu na rosyjskim rynku. Wolą nie łamać sankcji, nie psuć relacji z USA. Ale to nie znaczy, że na obecnej sytuacji nie zarabiają.
Recesja może zahamować szybki wzrost zatrudnienia uchodźców z Ukrainy
Już ponad 290 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonych przepisów – informuje „Rzeczpospolitą” Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Duży popyt na pracowników, zwłaszcza do prac sezonowych, sprawia, że szybko przybywa zgłoszeń o zatrudnieniu Ukraińców, głównie kobiet. Jednak nad rynkiem pracy już widać ciemniejsze chmury - pisze w „Rzeczpospolitej” Anita Błaszczak.
Czytaj więcej
Gotowość do podjęcia pracy jest wśród Ukraińców w Polsce większa niż w Czechach i Rumunii. Sprzyja im też otwartość pracodawców, którą może jednak stłamsić spowolnienie gospodarcze.
Po zdobyciu Lisiczańska Putin polecił „dać wojskom odpoczynek”
W rezultacie Rosjanie nie zdobyli całego obwodu ługańskiego (kilka wiosek nadal znajduje się pod kontrolą Ukraińców) i nie dotarli nawet do kolejnej, ukraińskiej linii obrony w okolicach Siewierska. Walki trwają w stepach między tym miastem a Lisiczańskiem - pisze w „Rzeczpospolitej” Andrzej Łomanowski.
Co działo się na Ukrainie w czwartek
Wydarzenia z czwartku można śledzić w naszej poprzedniej relacji.
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.