Turcja zamyka rosyjskim okrętom dostęp do Morza Czarnego?

„Dziękuję mojemu przyjacielowi, prezydentowi Erdoganowi i mieszkańcom Turcji za ich silne wsparcie. Zakaz przepływu rosyjskich okrętów wojennych na Morze Czarne oraz znaczące wsparcie militarne i humanitarne dla Ukrainy są dziś niezwykle ważne. Ukraińcy nigdy tego nie zapomną!” - przekazał na Twitterze Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem Turcji. Ankara oficjalnie nie potwierdziła tej decyzji. Według korespondentki "FT", Turcja na razie rozważa ukraińską prośbę w tej sprawie.

Publikacja: 26.02.2022 14:59

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan

Foto: EPA/SERGEY DOLZHENKO

qm

W oficjalnym komunikacie biuro prezydenta Turcji przekazało, że podczas rozmowy Erdogana z Zełenskim „omawiano najnowsze wydarzenia i kwestie związane z interwencją wojskową Rosji na Ukrainie".

W  oświadczeniu nie podano, na jakie kroki zdecyduje się Turcja. Zaznaczono jedynie, że Erdogan „złożył kondolencje obywatelom Ukrainy, którzy zginęli w wyniku rosyjskiego ataku”. Informacja o zamknięciu cieśnin Dardanele i Bosfor dla rosyjskich okrętów wojennych pojawiła się jednak we wpisie Wołodymyra Zełenskiego.

Już w środę Wasyl Bodnar, ukraiński ambasador w Ankarze, mówił, że „Ukraina postrzega obecność rosyjskiej floty wojennej w pobliżu ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego jako zagrożenie, dlatego w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę prosi, by Turcja rozważyła zamknięcie rosyjskim okrętom dostępu do cieśnin czarnomorskich”.

Eksperci zauważają, że strona turecka nie potwierdziła swojej zgody, a jeśli by się ona pojawiła, to byłaby sprzeczna z wcześniejszymi oświadczeniami Ankary. „Konwencja Montreux gwarantuje dostęp w czasie wojny państwom czarnomorskim” - zauważa na Twitterze Henry Foy z „Financial Times”.

„Turecki komunikat nie wspominał o żadnej decyzji o zamknięciu cieśnin dla rosyjskich okrętów wojennych. Myślę, że to tylko prośba” - dodał turecki dziennikarz Ragıp Soylu.

"Wysoki rangą turecki urzędnik powiedział »FT«, że Turcja nie zamknęła cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów. Ankara wciąż ocenia apel Kijowa, by to zrobić" - napisała w mediach społecznościowych turecka korespondentka "Financial Times". Według niej, wiadomość przekazana przez prezydenta Zełenskiego "wydaje się być nieporozumieniem".

Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego