W porozumieniu z rządem Ukrainy budujemy osiedla kontenerowe w różnych miastach, pierwsze powstało już we Lwowie. Dla tych, którzy stracili domy, mają kłopoty z dostawami energii i całą zniszczoną przez wroga infrastrukturą – to bardzo ważna pomoc. Czy wystarczająca?
Od 24 lutego czasowo przebywało w Polsce lub przejeżdżało przez nasze terytorium kilka milionów uchodźców.
Zrozumiałe jest także stanowisko władz ukraińskich: obawa przed wyludnieniem kraju jest realna, a najwięcej możliwości i odwagi, by wyjechać z kraju na stałe mają młode rodziny z dziećmi. Trzeba o nie zadbać, co w warunkach wciąż toczącej się wojny jest bardzo trudne.
Czytaj więcej
Budowa miasteczek kontenerowych w Ukrainie ma pomóc zatrzymać kolejną falę uchodźców do Europy. Chce tego również ukraiński rząd.
Od 24 lutego czasowo przebywało w Polsce lub przejeżdżało przez nasze terytorium kilka milionów uchodźców. Około miliona osób pozostało. Idea pomagania ludziom w ich miejscowościach jest słuszna, ale to nie unieważnia pytania, jak pomagać tym, którzy już w naszym kraju mieszkają, albo tym, którzy są starsi, chorzy, niepełnosprawni, a cały czas przebywają w Ukrainie, w warunkach zagrożenia i braku podstawowych środków do życia. Dlatego wciąż działają w Ukrainie zachodnie organizacje i fundacje, zapewniające pomoc w ewakuacji dla tych, którym inaczej pomóc się nie da. Wojna się nie skończyła, a nadchodząca zima stanowi dla nich potężne zagrożenie.