Powódź w Polsce. Wrocławianie od ponad doby umacniają wały w Marszowicach

"Setki wolontariuszy, sportowców, harcerzy, ale też strażaków i żołnierzy już ponad dobę umacniają wały w Marszowicach" - informował w nocy Urząd Miasta Wrocławia.

Publikacja: 18.09.2024 05:20

Umacnianie wałów w Marszowicach

Umacnianie wałów w Marszowicach

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

arb

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, udał się w nocy na miejsce wzmacniania wałów. Jak informował wcześniej „Wody Polskie podjęły decyzję o podwyższeniu zrzutu wody ze zbiornika w Mietkowie”.

Powódź w Polsce. Wrocław: Poziom Bystrzycy podniesie się

"To oznacza, że poziom wody w Bystrzycy płynącej przez Wrocław podniesie się. Wiemy, że dotąd zrzut wynosił najpierw 40, potem 60 a obecnie od 19 we wtorek zrzucanych jest 100 m3/s" - poinformował Sutryk. 

Z komunikatu prezydenta Wrocławia wynika, że „fala podniesionego zrzutu” pojawi się na Bystrzycy (dopływ Odry) we Wrocławiu w środę rano. "Wysoka woda będzie płynęła przez Wrocław przez kilka dni" - dodał Sutryk. W środę wieczorem do Wrocławia ma dotrzeć fala, która przechodzić będzie przez Odrę. 

„Ta noc to podejmowanie przez Centrum Zarządzania Kryzysowego dodatkowych działań zabezpieczających newralgiczne dla tego obszaru umocnienia na miejskim odcinku Bystrzycy” - podkreślił Sutryk.

Co ze zbiornikiem w Mietkowie? Urząd Miasta Wrocławia: Dementujemy wcześniejsze doniesienia

Tymczasem Urząd Miasta Wrocławia informuje, że – wbrew wcześniejszym doniesieniom – nie doszło do awarii zbiornika Mietkowskiego. "Dementujemy informacje podane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i upublicznione do sprawdzenia przez prezydenta Jacka Sutryka na sztabie przeciwpowodziowym jakoby pękły wały zbiornika Mietkowskiego" - czytamy w komunikacie.

"Powołując się na informacje ze straży pożarnej oraz Polskich Wód pękło obwałowanie kopalni kruszywa Eurovia w Mietkowie. To teren położony przy zbiorniku Mietkowskim. Zdarzenie to, nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców" - zapewnia Urząd Miasta Wrocław. 

Poziom wody na Bystrzycy, na wodowskazie Jarmołtów ma wynosić obecnie 348 cm, o 78 cm więcej niż wynosi stan alarmowy. 18 września poziom może podnieść się do 400 cm.

Powódź w Polsce: Odra we Wrocławiu nie osiągnie poziomu, jaki miała w 1997 roku

Poziom Odry ma osiągnąć w najbliższych dniach 640 cm, o 64 cm mniej niż w 1997 roku w czasie tzw. powodzi tysiąclecia. Najwyższy poziom Odra ma osiągnąć we Wrocławiu w piątek.

„Kierując się odpowiedzialnością i będąc konsekwentnymi: dla tych wszystkich, którzy niepokoją się o swoje bezpieczeństwo oferujemy możliwość przeniesienia do alternatywnych tymczasowych miejsc zakwaterowania” - zapewnia Sutryk. 

We Wrocławiu od kilku dni regularnie zbiera się na posiedzeniach sztab kryzysowy, w którym uczestniczą premier Donald Tusk, wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef MSWiA Tomasz Siemoniak i minister infrastruktury, Dariusz Klimczak.

Zagrożenie powodziowe dla Wrocławia

Zagrożenie powodziowe dla Wrocławia

PAP

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, udał się w nocy na miejsce wzmacniania wałów. Jak informował wcześniej „Wody Polskie podjęły decyzję o podwyższeniu zrzutu wody ze zbiornika w Mietkowie”.

Powódź w Polsce. Wrocław: Poziom Bystrzycy podniesie się

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klęski żywiołowe
Dr Paweł Grzesiowski: Niesione przez wodę powodziową resztki to rozcieńczone szambo
Klęski żywiołowe
Powódź w Polsce. Wrocław: Trudna noc dla Marszowic. Przesiąki na wałach
Klęski żywiołowe
Sztab kryzysowy we Wrocławiu. "W Opolu spadki, przygotować się na sytuację w Brzegu Dolnym"
Klęski żywiołowe
Powodziowy miniszczyt Unii Europejskiej we Wrocławiu
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Klęski żywiołowe
Premier Donald Tusk o pomocy powodzianom. „Rząd nie będzie skąpił grosza”