Aktualizacja: 24.02.2025 18:24 Publikacja: 23.08.2024 12:20
Erupcja wulkanu w pobliżu miasta Grindavik
Foto: Reuters
Do erupcji wulkanu doszło w czwartek wieczorem lokalnego czasu – podały islandzkie służby meteorologiczne. Wybuch poprzedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 4. Jak przekazano późnym wieczorem, całkowita długość szczeliny wynosiła około 3,9 kilometra i wydłużyła się o 1,5 km w ciągu około 40 minut.
Islandzkie służby meteorologiczne odnotowały wzmożoną aktywność sejsmiczną i trzęsienia ziemi na wzgórzu wulkanicznym Sundhnukagigar na kilka dni przed erupcją. Z krateru, położonego na północ od Grindavik lawa płynie w kierunku wschodnim i zachodnim. Według szacunków krajowego Biura Meteorologicznego "strumień lawy przebył odległość około 1 km w ciągu 10 minut".
Według wulkanologów z US Geological Survey, nieustannie monitorujących zagrożenia geologiczne, czynny wulkan w pobliżu najludniejszego miasta na Alasce może być na skraju erupcji.
Co najmniej 5 osób zostało rannych w wyniku pożaru, jaki w sobotnie popołudnie wybuchł na terenie dawnej elektrowni w Moskwie.
Z Santorini – wyspy będącej jednym z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Grecji – uciekają mieszkańcy i turyści. Powodem jest to, że poważnie nasiliła się aktywność sejsmiczna.
Na północ od Los Angeles w środę wybuchł kolejny pożar, który zaczął się błyskawicznie rozszerzać, obejmując obszar o powierzchni 38 kilometrów kwadratowych.
W hrabstwie Los Angeles nadal trwa walka z pożarami, którą dodatkowo znów zaczyna utrudniać silny i suchy wiatr.
Trzy lata po inwazji Rosji nasi wschodni sąsiedzi potrzebują sojuszników bardziej niż kiedykolwiek. Bezpieczeństwo Ukrainy i tym samym nasze nie może być podporządkowane sondażom i kampanii prezydenckiej. Po prostu są tematy, które powinny być wyjęte z politycznych sporów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dziś mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny.
Niedzielne wybory do Bundestagu dokonały pewnych przetasowań na niemieckiej scenie politycznej. Nie mają rewolucyjnego charakteru i nie zagrażają politycznej stabilności RFN.
Antywiatrakowe polityka Donalda Trumpa wywołuje niepewność w energetyce wiatrowej w USA. Stany, które miały ambitne własne strategie klimatyczne, muszą zrewidować założenia. Bo bez morskiej energetyki wiatrowej nie będą w stanie ich zrealizować.
Partia, która zmierzała do grobu, zdobyła aż 8,8 proc. głosów w niedzielnych wyborach do Bundestagu. Zaklina się, że z „faszystami” z AfD nigdy nie będzie współpracować, ale jak oni jest przeciwna specjalnym wydatkom wojskowym dla Ukrainy.
AfD może mieć szansę na przejęcie rządów w Niemczech, jeżeli wycofa kontrowersyjnych polityków z pierwszego szeregu, zerwie z demagogią, przemyśli politykę wobec UE oraz Rosji – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Werner Patzelt, politolog z Drezna.
- Ja się nie boję rosyjskiej armii - mówił w programie „Rzecz w tym” były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony narodowej gen. Waldemar Skrzypczak.
Firma Apple ogłosiła, że w ciągu czterech lat wyda 500 mld dolarów na inwestycje w Stanach Zjednoczonych. Ma też tam zwiększyć zatrudnienie o 20 tys. ludzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas