Osuwisko w Papui Nowej Gwinei. Rząd mówi o dwóch tysiącach ofiar i prosi o pomoc

Rząd Papui Nowej Gwinei twierdzi, że piątkowe osuwisko ziemi pochłonęło ponad 2 tysiące ofiar. Kraj formalnie zwrócił się o międzynarodową pomoc. Misja ONZ liczbę ofiar szacuje na ok. 670.

Publikacja: 27.05.2024 11:45

Osuwisko w wiosce Yambala

Osuwisko w wiosce Yambala

Foto: AFP

amk

Podane przez rząd dane są mniej więcej trzykrotnie wyższe niż szacunki ONZ mówiące o 670 ofiarach śmiertelnych osunięcia się ziemi, do którego doszło w piątek. Do tej pory odnaleziono szczątki zaledwie sześciu osób.

W piśmie przekazanym  rezydentowi Organizacji Narodów Zjednoczonych w Papui Nowej Gwinei, pełniąca obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Katastrof, Luseta Laso Mana, poinformowała, że osuwisko "zasypało żywcem ponad 2000 osób” i spowodowało „poważne zniszczenia” w wiosce Yambala w prowincji Enga.

ONZ nie zmienia szacunków. „Nie kwestionujemy, nie komentujemy”

Misja agencji ONZ ds. migracji w Papui-Nowej Gwinei nie widzi na razie podstaw do zmiany szacunków dotyczących ofiar osuwiska. Podawana przez nią liczba 670 ofiar została obliczona na podstawie obliczeń przeprowadzonych przez urzędników wioski Yambala i prowincji Enga, że osuwisko zasypało ponad 150 domów. Poprzednie szacunki mówiły o 60 domach.

 - Nie jesteśmy w stanie kwestionować sugestii rządu, ale nie możemy tego komentować – powiedział Serhan Aktoprak, szef misji agencji ONZ ds. migracji w Papui-Nowej Gwinei. - W miarę upływu czasu w przypadku tak ogromnego przedsięwzięcia liczba ta pozostaje płynna – dodał Aktoprak.

Urzędnicy twierdzą, że przerażeni mieszkańcy wsi są podzieleni co do tego, czy należy pozwolić ciężkim maszynom na odkopywanie i potencjalnie dalsze niszczenie ciał ich zasypanych krewnych.

Biuro premiera Papui-Nowej Gwinei Jamesa Marape nie odpowiedziało w poniedziałek na prośbę o wyjaśnienie, na czym opierały się rządowe szacunki dotyczące 2000 osób.

Osuwisko w Papui Nowej Gwinei. Utrudniona akcja ratownicza

Określenie skali katastrofy jest trudne ze względu na  warunki na miejscu, w tym odległe położenie wioski, brak telekomunikacji i wojny plemienne w całej prowincji, co oznacza, że międzynarodowi pracownicy humanitarni i konwoje z pomocą wymagają eskorty wojskowej.

Dodatkowym problemem dla ratowników jest fakt, że osuwisko zasypało także 200-metrowy odcinek głównej autostrady prowincji warstwą gruzu o głębokości od 6 do 8 metrów.

Klęski żywiołowe
Pożary w Los Angeles nadal poza kontrolą. Rośnie liczba ofiar
Klęski żywiołowe
Wielki koszt pożarów w Los Angeles. Nie tylko w miliardach dolarów
Klęski żywiołowe
Tragedia w Kalifornii. Środowisko filmowe solidarnie reaguje na pożary
Klęski żywiołowe
Ogień otacza Los Angeles. Straty osiągnęły wartość nawet 150 mld dolarów
Klęski żywiołowe
Pożar w Los Angeles się rozszerza. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych