Handel Rosji z Chinami wraca do jaskini. Wymiana towar za towar

Moskwa i Pekin negocjują przejście na wymianę barterową, wobec braku możliwości realizacji transakcji walutowych w handlu zagranicznym. Taki handel między Rosją a Chinami był powszechny w czasach sowieckich. Ostatni raz miał miejsce 30 lat temu.

Publikacja: 08.08.2024 11:35

Handel Rosji z Chinami wraca do jaskini. Wymiana towar za towar

Foto: REUTERS/Maxim Shemetov

Możliwość zawierania umów barterowych w wymianie handlowej kluczowymi towarami potwierdziły agencji Reuters źródła w rosyjskich firmach. Ich szefowie już rozmawiają z Chińczykami na temat eksportu metali z Rosji w zamian za sprzęt z Chin.

Czytaj więcej

Chińczycy odcinają Rosjan od juana. Banki zrywają z giełdą w Moskwie

Olej za broń, zboże za samochody

Pekin ma doświadczenie w takiej wymianie. W 2019 roku Pekin zgodził się wymienić malezyjski olej palmowy o wartości prawie 150 mln dol. na usługi budowlane oraz sprzęt cywilny i obronny. W 2021 roku chińska firma wysłała do Iranu części samochodowe o wartości 2 mln dol. w zamian za pistacje. Były to jednak pojedyncze transakcje, a skala barteru Moskwy i Pekinu ma być o wiele większa.

Już tej jesieni spodziewane są umowy związane z rolnictwem, ponieważ Moskwa i Pekin muszą ograniczyć korzystanie z kontrolowanych przez USA systemów bankowych. Menedżer wyższego szczebla dużego rosyjskiego banku potwierdził agencji, że trwają przygotowania do programu barterowego, ale odmówił ujawnienia szczegółów.

Czytaj więcej

Ogromne zagrożenie dla rosyjskiego handlu zagranicznego. Giełda utajnia ważne dane

Handel barterowy pozwoliłby Rosji i Chinom ominąć problemy płatnicze, zmniejszyć wpływ zachodnich organów regulacyjnych na ich transakcje dwustronne i ograniczyć ryzyko walutowe – pisze agencja. W czerwcu departament skarbu USA rozszerzył mechanizm sankcji wobec zagranicznych banków za pomoc Rosji. Handel z Rosją, który od początku roku coraz mocniej kuleje, teraz stał się praktycznie niemożliwy nawet dla krajów tzw. przyjaznych reżimowi Putina. Banki Chin, Turcji, OZE odmawiają realizacji płatności rosyjskich, w obawie przed wtórnymi sankcjami USA, które zamknęłyby dla nich dostęp do dolara i amerykańskiego rynku finansowego w ogóle.

Barter już był, za komuny 

Kreml przygotowuje się do wymiany barterowej od końca minionego roku. W listopadzie 2023 r Lilia Szur-Truchanowicz dyrektor departamentu rozwoju i regulacji zagranicznej działalności gospodarczej rosyjskiego ministerstwa gospodarki, poinformowała, że jej ​​departament wraz z Rosyjskim Centrum Eksportu (REC) opracowuje „nawigator do zawierania transakcji barterowych". Urzędniczka zaznaczyła, że konieczne jest zawieranie nie tylko zamkniętych, ale także otwartych transakcji barterowych, w ramach których możliwe będzie „połączenie towarów w koszyku tak, aby zadowoliło to wszystkie strony umowy”.

Czytaj więcej

Chiński bank utrudnia życie rosyjskim importerom. Przelewy utknęły w zamrażarce

Transakcje barterowe pomiędzy Moskwą a Pekinem miały miejsce w okresie istnienia ZSRR i Chin Mao, trwały do ​​lat 90. XX w., a później ustały w związku z przejściem na rozliczenia bankowe. Jak podały źródła Reuters, omawiane obecnie transakcje będą pierwszymi od około 30 lat.

Możliwość zawierania umów barterowych w wymianie handlowej kluczowymi towarami potwierdziły agencji Reuters źródła w rosyjskich firmach. Ich szefowie już rozmawiają z Chińczykami na temat eksportu metali z Rosji w zamian za sprzęt z Chin.

Olej za broń, zboże za samochody

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Brytyjskie kontrole warzyw i owoców z Unii nie tak prędko
Handel
USA uderzają w Temu i Shein. Paczki z Chin będą droższe
Handel
CCC i twórczyni DeeZee negocjują. Co z transakcją Monnari?
Handel
Szara strefa tytoniowa w UE rośnie. W Polsce kurczy się, ale to może się zmienić
Handel
Mieli walczyć z Żabką. Teraz mogą zmienić właściciela