Ogromną zmianę w postawach Polaków potwierdza badanie UCE Research, które „Rzeczpospolita” poznała pierwsza. – Ciekawa sytuacja, bo z wielu innych badań właściwie przez dłuższy czas wychodziło, że zwolenników przywrócenia poprzedniego stanu jest sporo ponad 50 proc., a był moment, że było to nawet ponad 60 proc. – mówi Robert Biegaj, ekspert rynku handlowego z Grupy Offerista. – Tyle tylko, że było to na samym początku, kiedy Polacy trochę nie potrafili odnaleźć się w nowej sytuacji i chcieli odwrócenia tego stanu. Natomiast czym dłużej ta sytuacja trwa, tym poparcie dla niedzielnego handlu słabnie – dodaje.
I to właśnie widać w badaniach. Teraz ta wartość pierwszy raz spadła poniżej progu 50 proc. A jeszcze we wrześniu także w badaniu UCE Research przeciwko zakazowi handlu w niedzielę opowiedziało się 54 proc.
Sklepy liczą koszty zniesienia zakazu handlu w niedzielę
– Polacy poniekąd przyzwyczaili się już do tego stanu rzeczy i coraz mniej im to przeszkadza, aczkolwiek nadal widać, że blisko połowa rodaków chciałaby powrotu wszystkich niedziel w handlu – mówi Robert Biegaj.
Czy oznacza to koniec rozważań o ewentualnej zmianie prawa, co zapowiadały w kampanii partie obecnej koalicji rządzącej? Z Badania Inquiry wynika, że zdaniem 72 proc. Polaków zmiany nastąpią. Połowa z nas ma nadzieję, że zakaz niedzielnego handlu zostanie zniesiony częściowo lub całkowicie, a druga połowa obawia się tego.