Coraz więcej tego typu pozwów widać w USA – w 2022 r. dostało je niemal 20 proc. z 500 największych sprzedawców internetowych. W ciągu ostatnich pięciu lat pozwów było kilkukrotnie więcej, co jest też efektem częstych zmian na witrynach wielkich koncernów, w efekcie czego nie spełniają one wszystkich wymogów związanych z dostępnością cyfrową.
– Kod strony musi być napisany tak, aby osoby z różnymi czytnikami mogły ją odczytać. Oprócz tego wielkość ikon, kontrasty, czas przewijania banerów muszą być odpowiednio dostosowane do jak najszerszego grona odbiorców z niepełnosprawnościami, a treść strony musi być napisana w przejrzysty sposób – mówi Aleks Makowski z firmy e-point. – Dostępność jest niesłychanie złożonym zagadnieniem, co utrudnia koordynację zadań nad całym procesem. W dużych firmach mogą być za nią odpowiedzialne osoby, które zajmują stanowisko dyrektora ds. digitalu, czy generalnie wskazujące kierunek technologicznych zmian.
Czytaj więcej
Choć nowe zasady informowania choćby o cenach obowiązują od dwóch miesięcy, to wciąż firmy skarżą się na ich niejasność. Boją się także wysokich kar.
Do grup społecznych, które najbardziej narażone są na wykluczenie cyfrowe, oprócz niepełnosprawnych zaliczają się też mieszkańcy wsi oraz seniorzy. – Aby polski biznes był świadomy rangi problemu, potrzebne są nie tylko pozwy aktywizujące przedsiębiorców do zmiany podejścia, ale przede wszystkim wzrost poziomu ich wiedzy o należytym projektowaniu usług niewykluczających cyfrowo – mówi Sebastian Błaszkiewicz, dyrektor sprzedaży w Unity Group. – Być może dużym sprzymierzeńcem w walce z wykluczeniem cyfrowym będzie rozwój sztucznej inteligencji, która zaoferuje wsparcie m.in. we właściwym projektowaniu stron WWW i używaniu odpowiedniego języka.
Na razie w Europie problem po stronie firmwydaje się nie być tak palący, niemniej zmieni to europejski akt o dostępności. Dyrektywa ta zobowiązuje przedsiębiorstwa oferujące produkty i usługi m.in. do zapewnienia cyfrowej dostępności. Choć zmianę wprowadzono od 2019 r. to termin na dostosowanie do wymogów prawnych upływa 28 czerwca 2025 r.