Polacy bojkotują maruderów

Dane PKO Banku Polskiego pokazują, że ogłoszony bojkot firm, które nie wycofały się z tego kraju, staje się realnym zjawiskiem.

Publikacja: 28.03.2022 10:40

Polacy bojkotują maruderów

Foto: Adobe Stock

Firmy, które po ataku Rosji nie zdecydowały się przynajmniej na zawieszenie działalności w tym kraju, od początku wojny znajdują się pod ogromną presją mediów, ale i internautów. Z efektami, ponieważ obecne bojkoty konsumenckie nie kończą się już na internetowych hashtagach. Z danych opublikowanych przez PKO Research wynika, że w Polsce już przekłada się to na zakupy.

– Dane o płatnościach kartami PKO Banku Polskiego pokazują, że sieci, które pozostały aktywne w Rosji, mają niższą dynamikę obrotów niż konkurencja – podają analitycy z PKO Research. – Bojkot sieci handlowych, które nie wycofały się z Rosji, to więcej niż tylko hasła w mediach społecznościowych – dodają.

W poszczególnych tygodniach obroty w polskich sklepach sieci, która w Rosji pozostała, potrafiły spadać nawet o kilkanaście procent (porównanie tygodnia kończącego się 20 marca w stosunku do tygodnia 3–9 stycznia). W tym samym czasie firma, która z Rosji się wycofała, rosła ok. 8 proc.

PKO BP nie podaje, jakie firmy ani sektory rynku poddano analizie. Opublikowano jedynie dwie pary firm i wiele wskazuje na to, że jedną z nich jest Leroy Merlin, wciąż w Rosji działający, oraz OBI, które sklepy zamknęło. Leroy Merlin nie odpowiedział, czy widzi spadek obrotów.

– Odnotowujemy spodziewany i naturalny wzrost obrotów, który jest następstwem rozpoczęcia sezonu ogrodowego, którego jesteśmy liderem – mówi Adam Rosiński prezes OBI. – Zwiększone zainteresowanie klientów jest obserwowane we wszystkich lokalizacjach w takim samym stopniu – również w miastach, w których nie występuje obecność sieci konkurencyjnej, o której domyślnie jest mowa. Dlatego nie wiążemy tych efektów – dodaje.

Presja na działających w Rosji narasta. Na bieżąco aktualizowane są listy firm wciąż sprzedających czy produkujących w tym kraju, a ich towary są bojkotowane. Yale Chief Executive Leadership Institute podaje listę 37 podmiotów zagranicznych nadal w Rosji działających.

W efekcie nacisku po kilku dniach od wznowienia produkcji pod Moskwą koncern Renault zdecydował o ponownym zawieszeniu pracy zakładu. Podobnie szwajcarski gigant Nestle, który ugiął się i większość marek z Rosji wycofuje, nadal sprzedając m.in. mleko dla dzieci czy medyczne odżywki.

Polacy zdecydowanie opowiadają się za karaniem firm, które w Rosji zostają. Z badania agencji Inquiry wynika, że 80 proc. pozytywnie ocenia sankcje, ograniczenie zakupu gazu i węgla. 87 proc. badanych popiera też odłączenie Rosji od bankowego systemu SWIFT. Poparcie znajduje też zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

Handel
Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny: gdzie zrobić zakupy? Te sklepy będą otwarte
Handel
Nowy rower poniżej tysiąca złotych? Głównie dla dziecka
Handel
Przyszły kanclerz Niemiec: Grozi nam zalew produktów z Chin
Handel
Wielka Sobota 2025: Do której zrobimy zakupy? Godziny otwarcia Biedronki, Lidla i innych
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Handel
WTO: USA niszczą swój eksport. Cła są dźwignią o niezamierzonych konsekwencjach