Szansa na eksport nabiału i wieprzowiny

Znoszenie ceł w handlu z państwami trzecimi jest korzystne dla producentów żywności – wynika z badania przedstawionego w Brukseli.

Publikacja: 26.01.2021 21:00

Valdis Dombrovskis, unijny komisarz ds. ekonomicznych i monetarnych oraz Janusz Wojciechowski, komis

Valdis Dombrovskis, unijny komisarz ds. ekonomicznych i monetarnych oraz Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi

Foto: materiały prasowe

Umowy o wolnym handlu pomagają rolnikom – przekonuje Komisja Europejska. Na dowód zaprezentowała we wtorek badanie unijnego Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) pokazujące wpływ 12 nowych umów na sektor rolno-spożywczy. Część z nich weszła już w życie (Kanada, Japonia i Wietnam), w innych zakończono negocjacje (Meksyk i Mercosur), a pozostałe są w trakcie negocjacji lub są częścią agendy handlowej UE (Chile, Australia, Nowa Zelandia, Indonezja, Malezja, Filipiny i Tajlandia). – Niektóre sektory wykazują znaczny potencjał, by skorzystać z możliwości eksportowych oferowanych przez 12 umów o wolnym handlu, takich jak nabiał, wieprzowina, przetworzona żywność i napoje, zwłaszcza wino – powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Handel
Polacy oszczędzają i ostrożnie wydają. Dla listopadowych wyprzedaży zrobią wyjątek
Handel
Dyskonty zdobyły rynek, ale klienci mogą mieć mniejszy wybór
Handel
Dyskonty tną ofertę, ale wojna cenowa szybko się nie skończy
Handel
Sieć dyskontów z Malezji otwiera pierwszy polski sklep w Zabrzu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Handel
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami w listopadzie