#RZECZoBIZNESIE: Piotr Ciski: W gospodarce drzemią ogromne potencjały w cyfryzacji

Podczas pandemii zmienił się głęboko zakorzeniony paradygmat, że pewnych funkcji gospodarczych nie da się świadczyć w sposób cyfrowy- mówi Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage Polska, gość programu Marcina Piaseckiego.

Publikacja: 05.08.2020 12:22

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Ciski: W gospodarce drzemią ogromne potencjały w cyfryzacji

Foto: tv.rp.pl

Gość przyznał, że pandemia pokazała, że rodzaj prowadzenia biznesu, który wydawał się małym i średnim przedsiębiorstwom poza zasięgiem, jest możliwy. - Te zmiany są konieczne z punktu widzenia utrzymania działalności gospodarczej. Mówię o kontaktach z klientami - tłumaczył Ciski.

- Do tej pory o cyfryzacji mówiło się z punktu widzenia analizy danych. Podczas pandemii mieliśmy do czynienia z przesunięciem granicy na element cyfrowego obsługiwania klientów. To pokazało, że w gospodarce drzemią ogromne potencjały w cyfryzacji. Zmienił się głęboko zakorzeniony paradygmat, że pewnych funkcji gospodarczych nie da się świadczyć w sposób cyfrowy – dodał.

Podkreślił, że pandemia pokazała, że mamy białe plamy cyfryzacji.

- Najbardziej wyrazistym przykładem była edukacja. Nagle się okazało, że nie mamy wystarczających łączy, albo komputerów, żeby świadczyć tego typu usługi – zauważył gość. - Te same problemy występowały w przedsiębiorstwach. Gdy chciały przenieść pracę do domów, rozbijały się o te same czynniki, sprzęt i łącza internetowe – dodał.

Wyjaśnił, że pierwszy aspekt to narzędzia i umiejętność korzystania z nich. - Unifikacja i wprowadzenie narzędzi, które są darmowe, otwarte i budowanie edukacji wokół nich to ważne elementy. Ciężar tego firmy wzięły na siebie. Wzrost zainteresowania takimi narzędziami eksplodował. Powszechność wiedzy i umiejętności cyfrowe decydowały czy przedsiębiorstwa przechodziły przez kryzys suchą stopą – ocenił gość.

- Martwię się o to, że za potrzebną pomocą dla przedsiębiorców nie poszedł element, który widzimy w innych krajach. Np. w Wielkiej Brytanii i Niemczech był element budowania tarczy na przyszłość. Tarczy związanych ze zwiększeniem produktywności gospodarki, ale również z cyfryzacją, a co za tym idzie wzrostem konkurencyjności na arenie międzynarodowej - mówił Ciski.

- Brakuje mi inwestycji państwa w zakresie dostępu do internetu, inwestycji na badania i rozwój czy zachęt podatkowych na inwestowanie w technologię. Chodzi o długoterminowy pakiet, który miałby spowodować, że to, co się zaczęło spontanicznie będzie miało realne przełożenie na wzrost konkurencyjności. Jest szalenie ważne, żebyśmy zajmowali się usługami i produktami, które są wysoko przetworzone i mogą nam dać przewagę konkurencyjną na rynku globalnym – dodał.

Gospodarka
UE przedłuży sankcje wobec Rosji, opór Węgier złamany. Jak „przekonano” Orbána?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Gospodarka
Bruksela dla „Rzeczpospolitej”: wejście Grenlandii do UE zależy od niej samej. A Trump eskaluje naciski
Gospodarka
Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka
Amerykanie ustąpili. Przedstawicielka Rosji w MFW jedzie do Waszyngtonu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku