Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 05.10.2015 23:18 Publikacja: 05.10.2015 22:00
Jacek Gdański, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: - Samorządy muszą przygotować plany gospodarki niskoemisyjnej – są niezbędne, ponieważ traktuje się je też jako warunek przy przyznawaniu unijnych dotacji.
Foto: Fotorzepa
Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska: - Największe oszczędności energii uzyskuje się na przykład w przemyśle i w oświetleniu, i tam najczęściej udaje się sfinansować modernizację z tych oszczędności.
Foto: Fotorzepa
Adam Olszewski, dyrektor departamentu innowacji w Energa-Operator: - Polskie miasta czasem decydują się iść śladem europejskich metropolii. Nie zawsze udaje im się uniknąć ich błędów, gdyż nie zawsze biorą pod uwagę własną specyfikę.
Foto: Fotorzepa
Artur Różycki, president Roundtable Society: - Niekiedy brakuje władzom chęci do planowania i przygotowania projektów długofalowych, bo wyznacznikiem jest czteroletnia kadencja i kalendarz wyborczy.
Foto: Fotorzepa
Bartosz Soroczyński, wiceprezes Philips Lighting Poland: - Często włodarze decydowali się na projekty łączące wiele dziedzin, np. rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej i zarządzania transportem miejskim, i po prostu nie poradzili sobie z nimi.
Foto: Fotorzepa
To główny wniosek z debaty zatytułowanej „Polskie miasta przyszłości – poprawa efektywności energetycznej, oszczędności, innowacje", jaka odbyła się w piątek w redakcji „Rzeczpospolitej". Jej uczestnicy uznali zgodnie, że działania, jakie w zakresie smart city podjęły władze polskich miast, wpisują się w tę ideę.
Dotąd samorządy postawiły głównie na wymianę oświetlenia ulicznego na nowoczesne (w technologii LED), automatycznie dostosowujące się do pory dnia, które przynosi najbardziej namacalne korzyści finansowe. W niektórych wdrażany jest inteligentny system zarządzania ruchem i transportem miejskim. Ale w opinii uczestników debaty przyszła pora na kolejne przedsięwzięcia, poprawiające jakość życia mieszkańców, bo inteligentne miasta powinny wdrażać projekty innowacyjne, a nie tylko te dające oszczędności. – Na przykład największe oszczędności energii uzyskuje się w przemyśle i w oświetleniu i tam najczęściej udaje się sfinansować modernizację z tych oszczędności. W innych obszarach efektywności energetycznej, jak choćby systemy automatyki w szkołach czy szpitalach, same oszczędności energii rzadko wystarczają na sfinansowanie modernizacji – mówił prezes Schneider Electric Polska Jacek Łukaszewski.
Gospodarka rosyjska uzależniła się od wojny. To ona zapewnia miejsca pracy, wyższe płace, łagodzi wpływ sankcji...
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Rozmowy jeden na jeden, okrągłe stoły, klasyczne debaty. Chcemy, żeby dyskusje podczas kongresu miały jak najbar...
Prezydent Donald Trumpf naraża się wymiarowi sprawiedliwości. Teraz sędzia federalna zablokowała decyzję jego ad...
Administracja Trumpa nakazała francuskim firmom korzystającym z rządowych zamówień USA dostosowanie się do prezy...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Wojna nie sprzyja dziś inwestowaniu w Ukrainie, ale oba kraje już dziś powinny myśleć o zacieśnieniu wzajemnej w...
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas