Polska w ogonie unijnej innowacyjności. Raport Komisji Europejskiej

Dania, Szwecja - najlepsze, Polska - blisko końca stawki - wynika z opublikowanego właśnie rankingu unijnej innowacyjności.

Publikacja: 09.07.2024 13:26

Polska w ogonie unijnej innowacyjności

Polska w ogonie unijnej innowacyjności

Foto: Adobe Stock

Według opublikowanej dziś edycji Europejskiego Rankingu Innowacyjności (EIS) z 2024 r. większość państw członkowskich UE poprawiła swoje wyniki w zakresie innowacji, ale wzrost ten jest bardzo zróżnicowany, część krajów biegnie w kierunku przyszłości, a część- w tym Polska - ma innowacyjność mocno poniżej średniej.

Kto jest najlepszy w innowacjach?

Według wyników rankingu Dania to najbardziej innowacyjny kraj w UE, za nią uplasowała się Szwecja. Z kolei Estonia mocno poprawiła wyniki, Belgia też świetnie sobie radzi. Szwajcaria jest najbardziej innowacyjnym krajem europejskim (choć nie w UE), a Korea Południowa pozostaje najbardziej innowacyjnym globalnym konkurentem w 2024 r. Natomiast Chiny przekroczyły Japonię i stopniowo zmniejszają lukę w stosunku do UE.

Czytaj więcej

Ogromne pieniądze dla start-upów

A gdzie znajduje się Polska? W ogonie unijnej innowacyjności. Jesteśmy krajem piątym od końca, wyprzedziły nas nawet Chorwacja, Węgry czy Grecja. Warto zauważyć, że ranking ocenia innowacyjność we wszystkich 27 krajach członkowskich UE, używając przy tym bardzo uprzejmej nomenklatury. Najlepsze kraje są "liderami innowacyjności", ich wyniki przekraczają 125 proc. średniej UE, i w tej grupie znajdziemy Danię, Szwecję, Finlandię i Holandię. Silni innowatorzy to osiem państw członkowskich, których wyniki wynoszą od 100 do 125 proc. średniej UE w 2024 r. i w tej grupie znalazły się Belgia, Austria, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Cypr, Estonia i Francja. Dalej mamy umiarkowanych innowatorów, których wyniki wynoszą od 70 do 100 proc. średniej UE w 2024 r. - i są to Słowenia, Hiszpania, Czechy, Włochy, Malta, Litwa, Portugalia, niestety w tej grupie nadal nie znajdziemy Polski, choć znajdą się tutaj kraje z regionu, nawet te niekoniecznie słynące ostatnio z najlepszej passy i wcale nie największe gospodarki.

Wreszcie, jest najsłabsza grupa, nazywana optymistycznie "wschodzącymi innowatorami", czyli te ostatnie sześć państw członkowskich, które wykazują poziom wyników poniżej 70 proc. średniej UE w 2024 r. I nawet w tej grupie Polska nie jest najlepsza, bo według kolejności to: Chorwacja, Polska, Słowacja, Łotwa, Bułgaria i Rumunia.

Czytaj więcej

Chiny królują w liczbie patentów na sztuczną inteligencję

Czy dla innowacyjności ma znaczenie, gdzie leży kraj?

Z rankingu wynika, region nadal ma znaczenie. W ogonie europejskiej innowacyjności są kraje, które dołączyły do UE od 2004 r. i później, najmniej innowacyjne są kraje z Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie chlubnym wyjątkiem jest Estonia. A liderzy innowacji znajdują się głównie w Europie Północnej i Zachodniej.

Czym wyróżniają się liderzy? Mają atrakcyjne systemy badawcze i są mocni pod względem cyfryzacji, mają innowacje zarówno produktowe, jak i biznesowe. Ranking docenił też pozytywne tendencje wśród umiarkowanych innowatorów, jak rozwój współpracy w dziedzinie badań.

Czytaj więcej

Szefowie chętnie podzielą się pracą z AI, ale władzę zostawią sobie

Komisja Europejska publikuje Europejski Ranking Innowacyjności co roku, z porównaniem wyników krajów UE, sąsiadujących państw europejskich, jak Szwajcaria, a także wybranych światowych konkurentów na polu innowacji - jak Japonia, USA czy Chiny. Ranking bada 32 wskaźniki, od gospodarki i przedsiębiorstw, przez profile innowacji, ramy zarządzania i polityki, po zmianę klimatu i demografię.

Co daje ranking innowacyjności?

Publikacja rankingu ma na celu wspieranie decydentów, naukowców i zainteresowanych stron w zrozumieniu krajobrazu innowacji, znajdowaniu mocnych i słabych stron, ma też służyć do opracowania nowych kierunków polityki, opartych na dowodach, by zwiększać innowacyjność w całej Europie.

Czytaj więcej

Niepokojące dane: Europa przegrywa technologiczny wyścig z USA i Chinami

O branży polskiej innowacyjności sporo mają natomiast ostatnio do powiedzenia - Najwyższa Izba Kontroli oraz prokuratura. W marcu Prokuratura Regionalna w Warszawie potwierdziła, że prowadzi śledztwo w sprawie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które to wszczęła po zawiadomieniu Najwyższej Izby Kontroli. Decyzja też zajęła prokuraturze dobre kilka miesięcy, bo NIK złożył powiadomił prokuraturę jesienią 2023 r., że podejrzewa w tej instytucji "korupcję i przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych", a kontrolerzy - wskazali "olbrzymią skalę nieprawidłowości i gigantyczny problem związany z rzetelnością wydatkowania środków UE". Także polską innowacyjnością zajmuje się obecnie Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Według opublikowanej dziś edycji Europejskiego Rankingu Innowacyjności (EIS) z 2024 r. większość państw członkowskich UE poprawiła swoje wyniki w zakresie innowacji, ale wzrost ten jest bardzo zróżnicowany, część krajów biegnie w kierunku przyszłości, a część- w tym Polska - ma innowacyjność mocno poniżej średniej.

Kto jest najlepszy w innowacjach?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Gospodarka
Trudne życie emerytów w Rosji. Wojna Putina zwiększa ubóstwo seniorów
Gospodarka
Netanjahu triumfuje, ale konflikt blokuje ożywienie gospodarcze
Gospodarka
Adam Glapiński: Stopy procentowe w dół ewentualnie w drugim kwartale 2025 roku
Gospodarka
Rosja kupuje „przyjazne kraje”. Dostaną miliardy dolarów tanich kredytów