Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ogłosiła, że 2023 r. został uznany za najcieplejszy w historii pomiarów, ze średnią globalną temperaturą powietrza rzędu 14,98 st. C.
Wysokie temperatury panowały i w Polsce. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że tzw. średnia obszarowa temperatura powietrza w ubiegłym roku wyniosła u nas 10 st. C i była o 1,3 st. C wyższa od wieloletniej średniej rocznej (1991–2020). Cieplej niż w ubiegłym roku było w naszym kraju jedynie w 2019 r.
Redukcja emisji
Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ m.in. na działalność giełdowych spółek i grup kapitałowych. W Azotach ściśle kontrolowane są warunki reakcji chemicznej na każdym etapie produkcji, w tym temperatura. – Zmiana warunków atmosferycznych (zewnętrznych) wpływa na sposób regulacji prowadzenia procesów chemicznych, np. instalacje chemiczne wykorzystują do procesów wodę chłodniczą, która jest schładzana głównie w chłodniach kominowych i chłodniach wentylatorowych przy udziale powietrza atmosferycznego. Wysokie temperatury zewnętrzne, szczególnie w okresach letnich, obniżają efektywność procesu chłodzenia wody, co przekłada się na zmniejszenie efektywności pracy instalacji chemicznych – informuje Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Azotów. W biznesie nawozów sztucznych koncern musi udoskonalać właściwości produktów tak, aby były skuteczne w każdych warunkach. Rosnące temperatury powietrza tworzą też szanse. Chodzi o wydłużający się okres wegetacji roślin: nawozy mogą być aplikowane dłużej niż dotychczas.
Czytaj więcej
Naukowcy szacują, że w każdej kolejnej dekadzie będzie ubywać od 5 do 10 dni bez lodu morskiego rocznie. Obecnie niedźwiedzie polarne spędzają na lądzie ok. 130 dni w roku, co znacząco utrudnia im zdobywanie pożywienia. Przyszłość na lądzie to dla nich perspektywa przymierania głodem.
Podobnie w przypadku każdego kluczowego biznesu grupy Orlen: od działalności wydobywczej, przez rafineryjną, petrochemiczną, energetykę, dystrybucję gazu ziemnego, po sprzedaż detaliczną. „Grupa Orlen dostrzega szanse biznesowe związane ze zmianami klimatycznymi (np. rozwój OZE, nowych produktów czy usług), ale też konieczność efektywnego zarządzania ryzykami w mniej stabilnym otoczeniu” – informuje spółka. Dodaje, że punktem wyjścia są inwestycje sięgające 120 mld zł, do 2030 r., w transformację energetyczną. Tu największym wyzwaniem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Wymaga to dużych wydatków, ale i towarzyszy mu niepewność regulacyjna związana z ograniczaniem emisji w Europie. Wyzwaniem jest dostępność niezbędnych technologii w zakresie biogazu, wychwytywania i składowania CO2 czy produkcji paliwa syntetycznego. Dziś te technologie są na etapie rozwoju.