Inwestorzy nerwowo czekają na wynik wyborów w Turcji

Kemal Kilicdaroglu, kandydat na prezydenta sześciu tureckich partii opozycyjnych, zapowiedział, że jeśli wygra wybory, zainicjuje dochodzenie w sprawie giełdy stambulskiej, którą nazwał „narzędziem rabunku”.

Publikacja: 10.05.2023 03:00

Kemal Kilicdaroglu jest kandydatem opozycji na prezydenta Turcji i długoletnim przywódcą socjaldemok

Kemal Kilicdaroglu jest kandydatem opozycji na prezydenta Turcji i długoletnim przywódcą socjaldemokratycznej partii CHP

Foto: Bloomberg

– Wiem, jak drobni inwestorzy są okradani, wysysani i potrząsani. Dlatego właśnie tam rozpoczniemy pierwsze śledztwo – zapowiedział Kilicdaroglu w rozmowie z agencją Bloomberga. Stwierdził również, że chce powołać specjalną komisję mającą zbadać prawdziwy stan gospodarki tureckiej, przyjrzeć się działalności państwowego urzędu statystycznego oraz banku centralnego. – Dane z Turcji nie są transparentne, nie są dokładne. Nie mamy wystarczających informacji dotyczących naszych zobowiązań i o naszych dochodach i wydatkach – stwierdził Kilicdaroglu.

Czytaj więcej

Turcja znów obniża stopy procentowe

14 maja zmierzy się on w pierwszej turze wyborów prezydenckich z obecną głową państwa Recepem Erdoganem. Sondaże przeprowadzone w ciągu ostatnich dwóch tygodni dają mu od 42 proc. do 53 proc. poparcia. Erdogan ma w nich natomiast poparcie w przedziale od 42 do 51 proc. Zapowiada się więc na bardzo wyrównany pojedynek wyborczy, od którego będą zależały dalsze losy gospodarki i rynku tureckiego. Gdyby doszło do przegranej Erdogana, to m.in. bank centralny stałby się wolny od nacisków na prowadzenie luźnej polityki pieniężnej.

Duża niepewność co do wyniku wyborów tworzy wśród inwestorów popyt na zabezpieczanie się kontraktami terminowymi przed zmiennością. O ile jeszcze w piątek rynek sugerował, że implikowana zmienność kursu liry sięgnie w ciągu siedmiu dni 8,4 proc., o tyle na początku tygodnia wskazywał, że wyniesie ona aż 74 proc. Część analityków spodziewa się osłabienia liry niezależnie od tego, kto wygra wybory. Może być bowiem trudno dalej utrzymać mechanizmy ograniczające przepływ kapitału i powstrzymujące osłabienie tureckiej waluty. – Może dojść do znaczącego załamania kursu liry tureckiej. Sztuczne wsparcie dla kursu wymiany będzie coraz bardziej kruche i trudne do utrzymania w dłuższym terminie, a polityczna motywacja do utrzymywania wrażenia stabilności kursu liry zniknie po wyborach – ocenia Ulrich Leuchtman, strateg Commerzbanku.

Czytaj więcej

Trzęsienie ziemi w Turcji. Szacunki szkód, ogromne kwoty

Od początku roku lira turecka osłabła o 6,4 proc. wobec dolara. Jej deprecjacja była więc w tym czasie mniejsza niż wona południowokoreańskiego (6,7 proc.) czy korony norweskiej (9,3 proc.). Przez 12 miesięcy straciła jednak aż 25,6 proc. wobec dolara. O ile we wtorek po południu za 1 dol. płacono 19,52 liry, to najbardziej „bycze” prognozy analityków zebrane przez Bloomberga sugerują, że na koniec roku kurs będzie wynosił 19 lir. Najbardziej „niedźwiedzie” mówią natomiast o 28 lirach za 1 dol. Główna stopa procentowa w Turcji wynosi obecnie 8,5 proc. (przy inflacji konsumenckiej wynoszącej w kwietniu 43,7 proc.). Najbardziej „gołębie” prognozy wskazują, że pozostanie ona na tym poziomie do końca roku. Najbardziej „jastrzębie” sugerują, że zostanie podniesiona nawet do 45 proc.

BIST 100, czyli główny indeks giełdy w Stambule, stracił od początku roku ponad 16 proc., co w tym okresie plasuje go na drugim miejscu wśród najgorszych indeksów świata. Jeszcze w styczniu ustanowił on jednak swój rekord.

Gospodarka
Dyrektor Eurofund: Europa powinna starać się zatrzymać inwestorów i przedsiębiorców
Gospodarka
USA oferują Rosji złagodzenie sankcji pod warunkiem trwałego zawieszenia broni
Gospodarka
Samorządy muszą być partnerami w rozwoju państwa
Gospodarka
Janusz Jankowiak: Z retoryki premiera zniknął element wspólnotowy. Przez wybory?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gospodarka
„Koniec naiwnej globalizacji”. Tusk chce stawiać na polskie firmy i patriotyzm gospodarczy