Putin jest optymistą, ale sytuacja rosyjskiej gospodarki wygląda ponuro

Rosja wydaje się dobrze radzić sobie z sankcjami nałożonymi przez Zachód. Ale kraj stoi w obliczu poważnej recesji. A to dopiero początek – pisze niemiecki portal n-tv.de.

Publikacja: 05.06.2022 11:10

Putin jest optymistą, ale sytuacja rosyjskiej gospodarki wygląda ponuro

Foto: AFP

Podczas gdy Zachód nakłada na Rosję kolejne pakiety sankcji, Władimir Putin wygląda na zrelaksowanego. Rosyjski prezydent stwierdził, że „gospodarczy blitzkrieg” przeciwko jego krajowi nie powiódł się. W rzeczywistości Rosja jak dotąd wytrzymywała presję gospodarczą.

Dlaczego tak się dzieje? Z dwóch powodów: nadal płyną dochody ze sprzedaży surowców. Rosja ma ogromną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących – w pierwszych czterech miesiącach roku była to równowartość prawie 96 miliardów dolarów. To ponad trzy razy więcej niż rok wcześniej i pozwala rosyjskiemu rządowi złagodzić konsekwencje sankcji dla zwykłych Rosjan- pisze niemiecki portal. Po drugie: sankcje to nie „blitzkrieg”, ale działają powoli. Za ogromnymi nadwyżkami kryje się ogromny problem Putina: wzrosły one, ponieważ Rosja mniej importuje – w tym zachodnią technologię, od części zamiennych przez maszyny po mikroczipy.

Pozostało 80% artykułu

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Drożyzna znów wraca do sklepów. Słabość konsumpcji bije w gospodarkę
Gospodarka
Warszawa nadrabia zaległości w globalnym rankingu miast
Gospodarka
Rolnictwo kością niezgody w traktacie z Mercosur. Europa będzie protestować
Gospodarka
Gorsze nastroje i perspektywy gospodarki Niemiec
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Gospodarka
Gawkowski: 100 miliardów złotych na cyfryzację to konieczność, by dogonić Europę
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje