W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen m.in. sytuację energetyczną Europy. Przedstawił wiele propozycji złagodzenia sytuacji na europejskim rynku gazu.
Ukraina gotowa jest obniżyć koszt tranzytu przez swoje terytorium i udostępnić magazyny gazu (największe w Europie), by przechować strategiczne rezerwy surowca dla krajów Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Miał rozpocząć pracę w końcu 2019 r., ale USA nałożyły sankcje. Termin przesunięto o rok - na koniec 2020 r. Ale przyszła pandemia i nowa dyrektyw gazowa Unii więc rozruch Nord Stream 2 spóźnił się jeszcze o rok. Teraz jest koniec 2021 r i potrzebny jest certyfikat. Kiedy będzie? W marcu a może w maju 2022 r. Jeżeli w ogóle.
Rozmawiano też o utworzeniu regionalnej platformy ds. wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. Pokłosiem tej rozmowy są ustalenia na spotkaniu online między unijną komisarz ds. energii Kadri Simson a ukraińskim ministrem energii Hermanem Gałuszczenką.
Komisja Europejska jest gotowa do konsultacji z Ukrainą przy podejmowaniu decyzji w sprawie certyfikacji rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Jak głosi czwartkowy komunikat Ministerstwa Energii, Ukraina stanie się w ten sposób „aktywnym uczestnikiem procesu certyfikacji, nie tylko politycznie, ale i prawnie".