Ukraina wchodzi do gazowej gry. KE chce wspólnie pokonać kryzys energetyczny

Bruksela sięga po doświadczenie Kijowa w gazowej konfrontacji z Moskwą. Komisja Europejska chce konsultować z Ukrainą certyfikację Nord Stream 2 i wspólnie pokonać kryzys energetyczny.

Aktualizacja: 18.11.2021 21:00 Publikacja: 18.11.2021 20:52

Ukraina wchodzi do gazowej gry. KE chce wspólnie pokonać kryzys energetyczny

Foto: AFP

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen m.in. sytuację energetyczną Europy. Przedstawił wiele propozycji złagodzenia sytuacji na europejskim rynku gazu.

Ukraina gotowa jest obniżyć koszt tranzytu przez swoje terytorium i udostępnić magazyny gazu (największe w Europie), by przechować strategiczne rezerwy surowca dla krajów Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Najbardziej spóźniony gazociąg Europy, Niemcy tracą wiarę

Rozmawiano też o utworzeniu regionalnej platformy ds. wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. Pokłosiem tej rozmowy są ustalenia na spotkaniu online między unijną komisarz ds. energii Kadri Simson a ukraińskim ministrem energii Hermanem Gałuszczenką.

Komisja Europejska jest gotowa do konsultacji z Ukrainą przy podejmowaniu decyzji w sprawie certyfikacji rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Jak głosi czwartkowy komunikat Ministerstwa Energii, Ukraina stanie się w ten sposób „aktywnym uczestnikiem procesu certyfikacji, nie tylko politycznie, ale i prawnie".

Ponadto strona ukraińska została zaproszona do udziału w „grupie ryzyka" tworzonej zgodnie z unijnymi przepisami o bezpieczeństwie dostaw, w skład której wchodzą tylko państwa członkowskie UE. Chodzi m.in. o wzajemną pomoc Ukraina–Unia w sytuacjach kryzysowych.

„Posiadamy na Ukrainie wysokiej jakości wiedzę ekspercką w dziedzinie transportu gazu, obsługi dużych ilości gazu. A także dobrze rozumiemy, w jaki sposób Rosja może łamać unijne przepisy. Dlatego zaangażowanie Ukrainy w europejskie procesy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego będzie korzystne zarówno dla Ukrainy, jak i Europy. Podejmujemy już wszystkie niezbędne kroki dla bezpieczeństwa dostaw energii do Unii Europejskiej i proponujemy rozwiązania, które w dłuższej perspektywie wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne całego regionu" – powiedział ukraiński minister energii.

Gospodarka
Prasa: cła Donalda Trumpa zagrożą 300 tys. miejsc pracy w Niemczech
Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Gospodarka
Wielka awaria internetu w Rosji. Operatorzy komórkowi i banki w opałach
Gospodarka
Kanada szykuje odpowiedź na cła Trumpa. „Musimy być gotowi na wszystko”
Gospodarka
Nowe antyrosyjskie sankcje Japonii uderzają też w pomocników Kremla