Aktualizacja: 19.02.2025 21:28 Publikacja: 24.10.2023 03:00
Za dwa lata wartość rynku technologii medycznych sięgnie 600 mld dol.
Foto: Adobe Stock
Postępujące procesy demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa będą mieć znaczący wpływ na gospodarkę i sektor ochrony zdrowia. Szacuje się, że do 2080 r. liczba ludności 28 krajów unijnych mająca minimum 65 lat stanowić będzie blisko 30 proc. całej populacji UE. To jeden z trendów napędzających rynek technologii medycznych, pomagających w diagnozowaniu i leczeniu chorób przewlekłych.
Na rynku medtech (segment kardiologii) działa giełdowe Medinice. – W przypadku trzech z pięciu projektów, nad którymi obecnie pracujemy, jesteśmy już na etapie badań klinicznych. Planujemy osiągnąć gotowość do komercjalizacji pierwszego urządzenia jeszcze w tym roku. Kolejne dwa projekty mają być przygotowane do wprowadzenia na rynek w przyszłym roku, a ostatnie dwa planujemy wypuścić w 2025 r. – mówi Sanjeev Choudhary, prezes Medinice. Dodaje, że pierwszym projektem, który będzie gotowy do komercjalizacji, jest Pacepress. – To rozwiązanie stosunkowo proste technologicznie, co pozwala na szybszy proces przygotowania do wprowadzenia na rynek. Jednak projekty CoolCryo oraz AtriClamp, mimo większych wymogów, mają ogromną wartość i potencjał – mówi prezes. Dodaje, że niedaleko za nimi plasuje się projekt Minimax. Szef Medinice wskazuje też na niedawny sukces komercjalizacyjny innej polskiej spółki giełdowej, opiewający na ponad 100 milionów dolarów.
Po słabszej końcówce minionego tygodnia na warszawskiej giełdzie znów pojawili się kupujący. Najmocniej drożały akcje JSW i spółek ukraińskich.
W czwartek wieczorem doszło do niecodziennej sytuacji na giełdzie w Moskwie. Parkiet najpierw zawiesił targi, a godzinę później poinformował, że po konsultacjach z uczestnikami rynku zapadła decyzja o niewznawianiu handlu w sesji wieczornej. To efekt wypowiedzi Donalda Trumpa po jego telefonie na Kreml.
Krajowe indeksy na starcie czwartkowej sesji zwyżkowały po ponad 1 proc. Po kilkudziesięciu minutach zwyżka jest nieco mniejsza, ale popyt wciąż ma przewagę. Inwestorów zagrzewa szansa na zakończenie starcia między Rosją a Ukrainą.
Dzwoniąc do poszukiwanego międzynarodowym listem gończym Władimira Putina Donald Trump zrobił ogromną przysługę rosyjskim koncernom i bankom. Ich wartość na giełdzie w Moskwie wzrosła w kilka godzin o 2,2 mld dolarów. Umacnia się też rubel.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Infrastruktura telekomunikacyjna to coś, o czym nie myślimy na co dzień. Zwykle o jej istnieniu przypominamy sobie dopiero w przypadku awarii albo utraty zasięgu. Nie możemy wtedy dokonać przelewu ani wysłać ważnego maila, innym razem bezskutecznie dzwonimy na numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia. A mimo to, rozbudowa infrastruktury wciąż napotyka w Polsce na przeszkody.
Papież Franciszek, który zmaga się w szpitalu z obustronnym zapaleniem płuc, jest w stabilnym stanie, a wyniki ostatnich badań krwi wykazały „nieznaczną poprawę” - poinformował Watykan w najnowszym komunikacie.
Produkcja w Bełchatowie ruszy wolniej niż zakładał inwestor, powodem jest słaby popyt i wojna cenowa producentów naczep i zabudów.
Koncern z Cupertino szuka sposobu na zwiększenie przychodów. Kluczem może okazać się wprowadzany właśnie na rynek iPhone 16e, adresowany do użytkowników z mniej zasobnym portfelem.
Microsoft ujawnił, że udało mu się stworzyć nowy kwantowy układ obliczeniowy – Majorana 1. Dzięki niemu komputery kwantowe mają wejść do użytku nie w ciągu dekad, lecz lat.
Amerykańska marka Nike nawiązała współpracę z Kim Kardashian. Czy wielka gwiazda Instagrama, która z wielkim sukcesem prowadzi swoją markę Skims, pomoże amerykańskiemu gigantowi w wyjściu z kryzysu?
Aldi to nie tylko sklepy spożywcze. W Niemczech sieć buduje mieszkania na wynajem i akademiki. Grupa Erbud liczy na kontrakty.
Chińskie systemy generatywnej sztucznej inteligencji Qwen i DeepSeek, o których w ostatnich tygodniach stało się wyjątkowo głośno, nie są wcale tak dobre, jak mogłoby się wydawać. Przodują w rankingu zawodności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas