Warszawa na plusie, a Europa i USA pod kreską

Warszawska giełda pozytywnie wyróżniała się na tle pozostałych parkietów, ale wobec braku wsparcia zagranicznych giełd tym razem krajowym indeksom nie udało się zbyt wiele ugrać.

Publikacja: 05.12.2022 18:36

Warszawa na plusie, a Europa i USA pod kreską

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Z początkiem nowego tygodnia inwestorzy handlujący na warszawskiej giełdzie znów nabrali ochoty do kupowania akcji. Sprzyjały temu doniesienia z Chin o łagodzeniu restrykcji covidowych i stopniowym otwieraniu się tej drugiej największej światowej gospodarki, co mocno wsparło azjatyckie rynki akcji. Niestety inwestorzy handlujący w Europie byli mniej jednomyślni. Optymizm na krajowym rynku kontrastował z zachowaniem większości pozostałych europejskich giełd, które nie przyłączyły się do zwyżek. Na większości z nich chętniej pozbywano się akcji, co miało negatywne przełożenie na notowania głównych indeksów zarówno na zachodnioeuropejskich parkietach, jak i części rynków z naszego regionu. W Warszawie zapał do zakupów osłabł dopiero w końcówce sesji, przez co przewaga indeksów wyraźnie stopniała. Duża w tym zasługa amerykańskich inwestorów, wśród których w pierwszej fazie poniedziałkowej sesji przeważały negatywne nastroje. Lepsze od spodziewanych dane z amerykańskiej gospodarki zwiększyły niepewność co do oczekiwań związanych zmianą polityki prowadzonej przez FED. W efekcie WIG20 finiszował 0,75 proc. na plusie, a WIG zakończył notowania prawie 0,5 proc. nad kreską.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Giełda
Potężne spadki na giełdzie w Moskwie po atakach amerykańskimi rakietami
Giełda
WIG20 próbuje zatrzeć złe wrażenie po wczorajszej sesji
Giełda
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny
Giełda
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Giełda
Krajowe indeksy coraz bliżej dołka