Aktualizacja: 18.11.2024 17:36 Publikacja: 09.09.2021 18:07
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Czwartkowa sesja przypadała po wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej i jasne było, że jej echo będzie rozbrzmiewać tego dnia po giełdowych korytarzach. Stopy procentowe pozostały bez zmian, jednak nieco bardziej „gołębi" przekaz po posiedzeniu, oddalający perspektywę podwyżek, skłonił inwestorów do realizacji zysków z akcji banków. Ich wyniki finansowe mocno zależą od wysokości stóp procentowych, stąd od rana ta grupa spółek była ciężarem dla głównych indeksów. WIG20 rozpoczął czwartkowy handel od przeceny o 0,6 proc., do około 2350. Poza największymi bankami zniżkowały od rana jeszcze CCC, Mercator, Allegro czy PKN Orlen. Kolejne godziny nie wniosły wiele nowego w sytuację GPW. Na moment podaży udało się sforsować pułap 2350 pkt. Zagrożenie dalszej przeceny zostało jednak szybko oddalone, a z czasem WIG20 wrócił do punktu otwarcia. Niestety nie oznaczało to odrobienia strat - indeks finiszował około 0,35 proc. pod kreską, na poziomie 2356 pkt. Poprawa była efektem odrobienia niemal wszystkich strat przez PKO BP. W słabej formie do końca dnia pozostało Pekao, choć na ostatnie miejsce w tabeli wskoczyło Allegro. Na czele największej dwudziestki pozostało zaś JSW. Akcje węglowej spółki zyskały ponad 5 proc., docierając na maksimów z poprzedniego dnia. Tym samym wynik od początku roku to okrągłe 100 proc.
Kursy akcji producentów szczepionek, firm medycznych i związanych z opieką zdrowotną spadały po informacji że sekretarzem Departamentu i Opieki Społecznej zostanie znany Robert F. Kennedy Jr. , który nie uznaje szczepionek
Przez długi czas wydawało się, że czwartkowa sesja przyniesie kontynuację przeceny na warszawskiej giełdzie. Nic z tych rzeczy. Górą były ostatecznie byki.
Kurs walorów spółki spada nawet o ponad 6 proc. i jest najniższy od dwóch miesięcy. To następstwo nie najlepszych nastrojów na rynku miedzi, srebra i złota. W tej sytuacji nic nie pomaga oczekiwana poprawa wyników koncernu za III kwartał.
Inwestorzy handlujący na warszawskim parkiecie chętnie pozbywają się akcji, co wpisuje się w negatywne nastroją panujące na pozostałych rynkach.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Przed amerykańską gospodarką rysują się dobre perspektywy, a spółki mają dalej poprawiać wyniki finansowe. Problemy mogą mieć jednak surowce.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Polska nie wypracowała standardów dotyczących cyberbezpieczeństwa w energetyce, a realizuje olbrzymie inwestycje w sektorze. Powszechność niesprawdzonych technologii w infrastrukturze krytycznej może przynieść zgubne skutki – ocenia prezes Apatora Maciej Wyczesany.
Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter.
W Polsce główną barierą ciągle hamującą rozwój innowacji jest brak współpracy i przepływu informacji między światami nauki i biznesu – mówi Witold M. Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Politechnika Warszawska.
Chociaż nowe, bardziej wymagające zasady raportowania niefinansowego obejmą na razie tylko duże spółki, to unijne regulacje muszą już uwzględniać również ich dostawcy z sektora MŚP.
Dlaczego konkurs poświęcony polskim mistrzom malarstwa jest bardzo dobrym narzędziem promowania edukacji oraz kreatywności - mówi Katarzyna Wasilewska, wiceprezeska Fundacji PGE
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet”, jeden z wiodących dzienników giełdowych i inwestycyjnych w Polsce, ogłasza nową ofertę prenumeraty, która daje czytelnikom wyjątkową okazję do czerpania zysków z najnowszych analiz, prognoz rynkowych oraz ekskluzywnych materiałów przygotowanych przez zespół ekspertów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas