Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 02.10.2019 10:29 Publikacja: 02.10.2019 10:29
Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek
Przez kilka ostatnich tygodni poziom 2150 pkt stanowił wystarczające wsparcie dla kupujących. Przypomnijmy, że to w tym miejscu kształtował się szczyt na przełomie sierpnia i września. Później WIG20 ruszył w kierunku 2200 pkt, jednak ostatnie tygodnie przynoszą cofnięcie. Ubiegły tydzień zakończył się już wyraźnie poniżej tego poziomu. W ostatnich dwóch sesjach kontrolę przejęli sprzedający, a we wtorek na koniec sesji WIG20 znalazł się już w okolicach 2150 pkt. Środa rozpoczyna się z kolei od zniżki o około 1 proc., do 2130 pkt. Właściwie wszystkie duże spółki zniżkują. Najmocniej traci LPP (ponad 5 proc.), które zawiodło wynikami. Około 1,5-proc. spadek mamy na walorach PKN Orlen, a o 0,75 proc. spada kurs PKO BP. Na szerokim rynku wyróżnia się dziś Ergis. Kurs tej spółki rośnie o ponad 30 proc. po informacji o wezwaniu na akcje.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
120 kilometrów na prądzie? To możliwe i to, mimo że Skoda Kodiaq samochodem elektrycznym, czyli EV nie jest. To hybryda, czyli HEV, ale plug-in, czyli PHEV. Jak się w tym wszystkim połapać? Czym PHEV różni się od HEV i jakie daje to korzyści, na co dzień?
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Udany początek dnia na GPW. WIG20 w pierwszej części sesji rósł ponad 1 proc. Czy byki dowiozą zwycięstwo do końca?
Mimo obiecującego początku poniedziałkowej sesji na krajowym parkiecie, kupujący nie byli w stanie ugrać więcej.
Akcje Tokyo Metro, operatora części sieci metra tokijskiego, zyskały po debiucie na giełdzie aż 45 procent.
Volkswagen ID.7 z zasięgiem ponad 700 km, Audi e-tron GT z mocą ładowania 320 kW, do tego po raz pierwszy w Polsce nowa elektryczna Cupra Tavascan i najmocniejszy w historii Bulli, czyli ID.Buzz GTX. Grupa Volkswagen nie zwalnia w elektromobilności i przełamuje kolejne bariery.
IV kwartał pod względem IPO był lepszy niż wcześniejszy, ale na prawdziwy boom trzeba będzie jeszcze poczekać – uważają eksperci PwC.
Inwestorzy na światowych rynkach muszą się nastawić na okres podwyższonej zmienności. Nie oznacza to jednak, że muszą porzucić inwestycje w akcje.
XTB, Sygnity, Mirbud, Synektik czy Asbis – to przykłady spółek, które w ciągu ostatnich pięciu lat dały zarobić ponad 1000 procent. W sumie firm z minimum 100-proc. stopą zwrotu na GPW za ten okres jest ponad 150. Zapytaliśmy zarządy o przepis na wzrost wartości biznesu i plany.
Osoby, które kupiły w ofercie pierwotnej akcje Żabki, nie zbiły kokosów. Sama spółka, ale także i warszawska giełda mogą jednak mówić o sukcesie. Ten daje nadzieję na ciąg dalszy.
W czwartek zadebiutuje Żabka. Sprawdziliśmy, jak poradziły sobie spółki, które przeprowadzały największe oferty i miały najwyższą redukcję zapisów.
Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" inwestorzy indywidualni zgłosili popyt o wartości prawie 3,4 mld zł. Redukcja przekroczyła poziom 90 proc.
19 proc. to tylko teoria. Efektywna stawka podatkowa giełdowych grup podatkowych wynosi aż 30 proc. – wynika z najnowszego raportu firmy Grant Thornton.
Klienci indywidualni rzucili się na akcje Żabki w IPO. Maklerzy nie mają wątpliwości, że trzeba się liczyć z dużą redukcją zapisów, nawet 90 proc.
Za tydzień ruszają zapisy do tegorocznej edycji naszej Gry Giełdowej Parkiet Challenge. Kto tym razem okaże się mistrzem inwestycji?
Co najmniej 51 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi, które nawiedziły prowincję Walencja na wschodzie Hiszpanii po ulewnych deszczach i burzach z gradem.
Minister rozwoju po weekendzie zaprezentuje na forum rządu zaktualizowany program mieszkaniowy. Wcześniej rozliczy wiceministra.
Ukraina i Rosja są zaangażowane we wstępne negocjacje, które mają doprowadzić do powstrzymania się obu stron przed atakami na infrastrukturę energetyczną - informuje „Financial Times” powołując się na cztery źródła.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 29 na 30 października doszło do ataku rosyjskich dronów na Kijów. W jego wyniku pięć osób zostało rannych.
Wywiad wojskowy Korei Południowej poinformował południowokoreańskich parlamentarzystów, że Pjongjang prawdopodobnie przygotowuje się do siódmej próbnej detonacji głowicy nuklearnej.
Rosnąca globalna popularność TikToka sprawiła, że współzałożyciel jego spółki-matki, ByteDance, stał się najbogatszym człowiekiem w Chinach. I to po imponującym skoku wartości majątku.
Przedsiębiorców i konsumentów wielokrotnie przedstawia się w mediach jako znajdujących się na przeciwstawnych biegunach. Z jednej strony mamy złego przedsiębiorcę, a z drugiej dobrego konsumenta. Oczywiście istnieje różnica w dostępie do informacji pomiędzy obiema stronami, lecz konsument nie zawsze jest słabszą stroną tej relacji. Ma on w swoim arsenale wiele „atomowych” uprawnień, których nadużywanie może powodować, iż ostateczna cena będzie wysoka dla nas wszystkich. Co więcej, ostatnio ochoczo wspierany jest zarówno przez polskich polityków, jak i przez polskie sądy.
Nadal będzie istniała możliwość dofinansowania do wymiany kotła na paliwo gazowe, ale wyłącznie w zestawach zawierających odnawialne źródła energii - tak wynika z projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas