Aktualizacja: 24.11.2024 23:25 Publikacja: 08.12.2023 17:38
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej
Foto: Bloomberg
W ostatnich dniach swojego krótkiego urzędowania minister finansów Andrzej Kosztoniak uczestniczył w Brukseli w spotkaniu unijnej rady ministrów. Zatwierdziła ona korekty krajowych planów odbudowy dla 13 państw, w tym dla Polski. Korekta jest spowodowana wnioskami o dodatkowe pożyczki i pewnymi przesunięciami w funduszach w związku z programem REPowerEU, którego celem jest dodatkowe wzmocnienie transformacji energetycznej po kryzysie wywołanym agresją Rosji na Ukrainę. Dzięki tej korekcie o dodatkowe 23 mld euro Polska dostanie 5,1 mld euro zaliczki bez konieczności wypełniania super kamieni milowych związanych z reformą systemu dyscyplinarnego sędziów. Jak poinformował Kosztoniak żadne państwo nie było przeciwne tej decyzji. Ale nieoficjalnie wiadomo, że Holandia wstrzymała się od głosu. - To efekt ich wątpliwości odnośnie stanu praworządności w Polsce - mówi nam nieoficjalnie dyplomata jednego z państw UE. Holandia nie zagłosowała przeciw, bo formalnie przy zaliczce nie jest wymaganie wypełniania warunków z KPO. Zaliczka zostanie wypłacona w 2 ratach. Pierwsza w wysokości 50 proc., czyli 2,55 mld euro, pod koniec tego roku lub na początku przyszłego, jak tylko rząd podpisze dokumenty techniczne z Komisją Europejską. A druga w przeciągu 2024 roku
W środę oraz czwartek 13 i 14 listopada br. w Hotelu Novotel Warszawa Airport odbyła się trzecia edycja konferencji pt. Horizon4Poland. Konferencję organizowały Branżowe Punkty Kontaktowe Sieci Badawczej Łukasiewicz, które wspierają przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na badania i innowacje w ramach programu ramowego Horyzont Europa. Tegoroczne motto konferencji brzmiało: „Polish Presidency on the Horizon”, nawiązując do zbliżającego się objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
UE potrzebuje pieniędzy na wzmocnienie obronności. Zamiast nowego funduszu Bruksela proponuje na razie przesunięcie pieniędzy z polityki regionalnej.
Piotr Serafin coraz bliżej objęcia teki komisarza UE ds. budżetu. Przesłuchanie w Parlamencie Europejskim pokazało, że jest przygotowany do tej funkcji.
Coraz więcej dzieci i nastolatków ma problemy natury psychicznej. Niestety wciąż brakuje miejsc i specjalistów, którzy mogą zapewnić im właściwe wsparcie. Z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Polska nie chce centralizacji unijnej polityki spójności. Również europejskie regiony są oburzone planem Ursuli von der Leyen. Obawiają się marginalizacji.
Toczą się negocjacje z partnerem chińskim, firmą Geely. Jeśli dojdziemy do porozumienia, będziemy budować fabrykę i produkować w Polsce samochody elektryczne – mówi Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych.
Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.
Z końcem października mija okres przejściowy dotyczący rozporządzenia o jakości paliw stałych, w tym węgla, spalanych w gospodarstwach domowych. Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz twierdzi jednak, że mamy czas do połowy listopada.
Reforma finansów samorządowych była konieczna. Oznacza jednak stabilizację, a nie znaczący wzrost dochodów samorządów. Mieszkańcy mogą nawet jej nie zauważyć.
Nie powinno być odgórnie regulowane, ile ma zarabiać lekarz czy pielęgniarka. Dyrektor konkretnego szpitala powinien o tym decydować – mówi Adam Krzysztoń, starosta łańcucki i wiceprezes Związku Powiatów Polskich.
Zniżki na korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych, promocje handlowe, łatwiejszy dostęp do kultury czy rozrywki - takie m.in. korzyści oferują władze miast mieszkańcom rozliczającym w nich podatki.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na inwestycje z zakresu onkologii w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Do wydania jest 5,2 mld złotych.
Czy jeśli gmina przekazuje do spółki komunalnej wytworzoną infrastrukturę oświetleniową w postaci aportu, ma prawo odliczyć VAT ujęty na fakturach związanych z tą inwestycją?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas