Pieniądze pochodzą z programu „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027” (FENG). To jeden z nowych, krajowych programów unijnych kierowany głównie do firm z sektora MŚP.
Jego częścią (działanie FENG.02.32) jest kredyt technologiczny. Kredytem technologicznym, udzielanym przez 14 banków komercyjnych, przedsiębiorcy mogą sfinansować inwestycje realizowane w celu zwiększenia potencjału innowacyjnego ich firm. Kredyt można wykorzystać m.in. na zakup maszyn i urządzeń oraz budowę budynków i budowli. Pod warunkiem że są one niezbędne do wdrożenia nowej technologii opracowanej przez przedsiębiorcę lub zakupionej od zewnętrznego podmiotu.
Czytaj więcej
Polska na transformację energetyczną otrzyma z funduszy europejskich w latach 2021-2027 blisko 27 mld euro. To ok. 17 mld euro więcej niż kolejni najwięksi beneficjenci – piszą analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w swoim ostatnim raporcie.
Mając warunkową umowę kredytu lub co najmniej promesę jego udzielenia, przedsiębiorca może ubiegać się o dotację z programu FENG, zwaną premią technologiczną. Udziela jej Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). To dofinansowanie stanowiące refundację części kapitałowej kredytu technologicznego przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych poniesionych przez przedsiębiorcę na realizację jego inwestycji. Przedsiębiorca zaciąga kredyt technologiczny w banku kredytującym finansowanie inwestycji, a następnie, gdy prawidłowo zrealizuje projekt, BGK – poprzez premię technologiczną – spłaci część tego kredytu.
– Przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w kredycie technologicznym ruszy 23 marca i planowo powinno potrwać do 31 maja. Popularność poprzednich edycji sprawia, że również tym razem spodziewamy się bardzo dużego zainteresowania wśród przedsiębiorców. Celem przedsięwzięcia powinno być wdrożenie nowej technologii opracowanej samodzielnie przez przedsiębiorcę lub we współpracy z jednostką naukowo-badawczą lub innym przedstawicielem biznesu. W grę wchodzi też zakup wspomnianej technologii w formie licencji lub prawa własności przemysłowej. Na jej bazie przedsiębiorca powinien uruchomić produkcję nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług – tłumaczy Krzysztof Hoffman, dyrektor biura w departamencie programów europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego. – Zależy nam, żeby przedsiębiorcy postawili na technologie, które mogą być przełomowe w skali kraju, a nawet świata. Chodzi o pokazanie, że produkty lub usługi są lepsze od tych dostępnych na rynku. Największe szanse na otrzymanie wsparcia będą miały najbardziej innowacyjne projekty – dodaje Hoffman.