Raport: jak dzieci widzą świat finansów

Eksperci Banku Pekao przygotowali raport, który przedstawia obraz edukacji finansowej dzieci w Polsce i potrzeb w tym zakresie.

Publikacja: 26.05.2020 10:00

Raport: jak dzieci widzą świat finansów

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał przy współpracy z Bankiem Pekao

Bank Pekao uruchomił specjalną wirtualną platformę Strefa Seniora skierowaną do osób starszych. Dostarcza ona m.in. treści edukacyjno-informacyjne.

Pekao dba nie tylko o seniorów, ale także o dzieci. Coraz więcej rodziców wie, jak ważne jest oszczędzanie, dlatego dąży do ukształtowania tego nawyku u dzieci. Dziś z pomocą przychodzi im dostęp do technologii. Wychowanie wśród innowacji pozwala dziecku szybciej odnaleźć się w świecie wirtualnych finansów.

Jak wygląda edukacja finansowa

Eksperci Banku Pekao postanowili się przyjrzeć, jak wygląda edukacja finansowa dzieci i jak rynek finansowy reaguje na ich oczekiwania. Swoje wnioski zawarli w najnowszym raporcie „Dziecięcy świat finansów – jak rynek finansowy odpowiada na potrzeby najmłodszych klientów".

– Dla wielu rodziców edukacja finansowa najmłodszych stanowi wyzwanie. Nie wiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach i w jaki sposób dotrzeć do swoich pociech. Zdają sobie jednak sprawę, że jest to temat bardzo ważny. Dlatego coraz częściej szukają rozwiązań, które mogą im w tym pomóc – mówi Tomasz Molenda, dyrektor Biura Zarządzania Segmentem Klientów Detalicznych w Banku Pekao.

– W naszej nowej analizie wyraźnie widać, że takie rozwiązania są coraz częściej oferowane przez sektor finansowy, który cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Dlatego, naszym zdaniem, zarówno produkty dla dzieci, jak i sfera edukacji finansowej najmłodszych będą w najbliższym czasie coraz częściej omawianymi tematami – dodaje Tomasz Molenda.

Edukowanie dzieci w zakresie finansów jest istotne z wielu punktów widzenia. Jak wynika z opracowania „Family Power" agencji badawczej IQS, badającego postawy i zachowania polskich rodzin, nauka o pieniądzach i ich wartości może zaprocentować w przyszłości. Ma to szczególne znaczenie praktyczne: dziecko z wiekiem dysponuje coraz większymi kwotami kieszonkowego na osobiste wydatki, a w końcu wchodzi w dorosłe życie, samo zaczyna zarabiać i staje się samodzielne pod względem finansowym.

W dobie cyfrowych technologii, kiedy mamy płatności bezgotówkowe, dziecko nie zawsze jest w stanie dostrzec, że aby coś kupić, musimy dać coś w zamian. Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa.

Cel: edukacyjny ekosystem

W raporcie Pekao eksperci zwracają uwagę, że coraz więcej rodziców poszukuje narzędzi, które w tej edukacji mogą im pomóc, ale także nie szukają jedynie ofert stworzonych dla najmłodszych, lecz całych ekosystemów edukacyjnych. Jak podkreślają autorzy raportu, sektor bankowy coraz wyraźniej odnajduje się na rynku produktów dla dzieci. Jednym z rozwiązań mogą być urządzenia technologiczne. Według badania „Family Power" agencji badawczej IQS prawie 85 proc. dzieci w wieku 11–16 lat korzysta ze smartfona. Dlatego propozycje dla nich powinny być jak najbardziej nowoczesne i wykorzystywać nowe technologie.

W Pekao są obecnie dostępne rozwiązania dla dzieci na każdym etapie życia: rachunek oszczędnościowy Mój Skarb, który można założyć już od narodzin do 18. roku życia. Zapewnia on wyższe oprocentowanie środków niż na zwykłych kontach bankowych.

Jest też Konto Przekorzystne dla młodych, którego prowadzenie jest bezpłatne do 26 lat – bez żadnych dodatkowych warunków.

W aplikacji mobilnej PeoPay lub serwisie internetowym Pekao24 rodzic ma zaś dostęp do historii transakcji na rachunkach dziecka, może też je wygodnie zasilać kieszonkowym.

Finanse
DeepSeek wstrząsnął rynkami. To koniec amerykańskiej dominacji w AI?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Finanse
Czy umiemy się dzielić z innymi? Jak działają organizacje pozarządowe
Finanse
PPK z kilkoma rekordami na koniec 2024 r. Aktywa przebiły 30 mld zł
Finanse
Trump uruchamia kryptowalutę i już zarabia
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku